سامسونگ با همکاری شیائومی سنسور دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی ایزوسل برایت HMX را در ماه مرداد معرفی کرد و همین حالا دو موبایل از شرکت شیائومی با این دوربین رسما معرفی شده است: می میکس آلفا و می نوت ۱۰ پرو. اکنون بالاخره این غول بزرگ کره‌ای با انتشار پستی به تشریح قابلیت‌های پیشرفته سنسور مذکور پرداخته است.

نام ISOCELL اشاره به حایلی است که پیکسل‌های مجاور را از هم جدا می‌کند و مانع از تداخل آن‌ها می‌شود. سنسور ۱۰۸ مگاپیکسلی ایزوسل پلاس این حایل فلزی را با ماده دیگری عوض می‌کند که افت اپتیکال و بازتاب نور را به حداقل می‌رساند.

این دوربین اولین سنسور سامسونگ است که از Native ISO دوگانه استفاده می‌کند؛ قابلیتی که این شرکت آن را Smart-ISO می‌نامد. هر سنسور پیش از تبدیل اطلاعات نوری پیکسل‌ها به داده‌های دیجیتال به انجام سطحی از تقویت آنالوگ می‌پردازد. این فرآیند همان Native ISO است.

برخورداری از دو سطح Native ISO به سنسور سامسونگ اجازه می‌دهد در شرایط نوری چالش‌برانگیز بتواند حساسیت نوری خود را بهتر تنظیم کند. این سنسور اساسا می‌تواند برای هایلایت‌ها یک سطح تقویت و برای سایه‌ها هم یک سطح تقویت انجام دهد.

سنسور یادشده نوعی سنسور Quad Bayer است (که سامسونگ آن را تتراسل می‌نامد)؛ یعنی گروهی متشکل از چهار پیکسل که یک فیلتر رنگی را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. این سازوکار به الگوریتم‌های پردازش تصویر اجازه می‌دهد چهار پیکسل ۰.۸ میکرومتری را درون یک پیکسل ۱.۶ میکرومتری با قابلیت گردآوری نور بالا ادغام کنند. البته رزولوشن تصویر حتی پس از این ادغام ۴:۱ همچنان در حد بالای ۲۷ مگاپیکسلی باقی می‌ماند.

این الگوریتم‌ها در طول ساعات روز اطلاعات پیکسل را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کنند که در خروجی تصاویر ۱۰۸ مگاپیکسلی به دست می‌آید. سنسور سامسونگ اولین سنسور دنیای موبایل است که پا را فراتر از مرز ۱۰۰ مگاپیکسل می‌گذارد. به‌علاوه، این سنسور با اندازه ۱/۱.۳۳ اینچی یکی از بزرگ‌ترین سنسورهای موبایلی تاریخ است.

با این حال، یکی از چالش‌های اصلی این سنسور بحث فوکوس خودکار است. سامسونگ با قابلیت Super-PD وعده داده که حتی در محیط‌های تاریک قفل فوکوس با سرعت و دقت بالایی انجام شود (PD مخفف Phase Detection یا تشخیص فاز است).