اکثر برنامه‌هایی که از گوگل‌پلی دانلود و نصب می‌کنید، تقریبا در هر دستگاهی عالی عمل می‌کنند. با این وجود ممکن است گاهی برنامه مورد علاقه‌تان روی اندروید باز نشود یا با مشکل بیرون پریدن برنامه در اندروید مواجه شوید که خیلی ناراحت‌کننده است. در این مقاله درباره دلایل و راه‌حل‌های این مشکل صحبت می‌کنیم.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند بیرون پریدن برنامه در اندروید به دلیل وجود اشکال در نرم‌افزار یا عدم سازگاری آن با دستگاه است. واقعیت این است که دلایل زیادی برای بیرون پریدن برنامه در اندروید وجود دارد. بنابراین قبل از تسلیم‌شدن و پاک کردن برنامه، عیب‌یابی کنید.

نکته

قبل از شروع عیب‌یابی، صفحه گوگل‌پلی برنامه را باز کنید و ببینید این برنامه با کدام نسخه‌های اندروید سازگاری دارد. معمولا در پایین صفحه برنامه قسمتی با عنوان "Requires Android" وجود دارد و نسخه اندروید مورد نیاز برای اجرای برنامه را نشان می‌دهد.

دلایل بیرون پریدن برنامه از اندروید

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است باعث بیرون پریدن برنامه از اندروید شود. در ادامه چند دلیل مهم را عنوان می‌کنیم.

  • برنامه از نسخه اندروید گوشی شما پشتیبانی نمی‌کند.
  • نسخه نصب شده برنامه قدیمی است.
  • برنامه نیاز به شبکه اینترنت پرسرعت یا اتصال پایدارتر و بهتری دارد.
  • فضای ذخیره‌سازی گوشی شما پر شده و برنامه به حافظه کافی برای اجرا دسترسی ندارد. 

چندین راه وجود دارد که می‌توانید هر کدام از این مشکلات را رفع کنید.

روش‌هایی برای حل مشکل بیرون پریدن برنامه در اندروید

سعی کنید این روش‌ها را به ترتیبی که گفتیم امتحان کنید. این روش‌ها به ترتیب رایج‌ترین‌ها مرتب شده‌اند. این روش‌ها به شما کمک می‌کنند مشکل بیرون پریدن برنامه در اندروید را سریع‌تر حل کنید.

۱. دستگاه اندرویدی خود را ریبوت (Reboot) کنید.

راه ساده و شگفت‌آوری که اکثر مشکلات اندروید را حل می‌کند. اغلب با گذشت زمان، وب‌گردی و پر شدن کش برنامه‌ها باعث می‌شود حافظه گوشی اندرویدی شما پر شود. وقتی گوشی برای مدتی طولانی روشن باشد، استفاده از حافظه می‌تواند باعث کندی دستگاه شود یا هنگام کار کردن با آن با مشکل بیرون پریدن برنامه در اندروید مواجه شوید. ری‌استارت کردن و ریبوت کردن دستگاه، تمام حافظه نهان را پاک کرده و حافظه را آزاد می‌کند.

۲. اتصال اینترنت را بررسی کنید.

بعضی برنامه‌ها هستند که برای اجرا شدن به اتصال اینترنت نیاز دارند و با اینترنت سیم‌کارت کار نمی‌کنند. مطمئن شوید وای فای را روشن کردید یا از اینترنت پر سرعتی استفاده می‌کنید تا برنامه اجرا شوید. گاهی بیرون پریدن برنامه در اندروید به دلیل کندی اینترنت و نبود پهنای باند مناسب است.

۳. برنامه را به‌روزرسانی کنید.

می‌توانید برنامه‌ای که مشکل دارد، به صورت دستی آپدیت کنید یا از گوگل‌پلی بخواهید تمام برنامه‌ها را به طور همزمان و یکجا آپدیت کند. اگر آخرین نسخه برنامه نصب شده، نسخه اندروید خود را هم بررسی کنید و مطمئن شوید نیازی نیست اندروید را آپدیت کنید.

۴. خدمات گوگل‌پلی را به‌روزرسانی کنید.

خدمات گوگل‌پلی در پس‌زمینه گوشی در حال اجراست و عملکرد آن می‌تواند باعث بروز مشکل در عملکرد برنامه‌ها یا بیرون پریدن برنامه در اندروید شود. وقتی برنامه به درستی کار نمی‌کند، یعنی نسخه آن قدیمی شده و باید آن را به‌روزرسانی کنید.

۵. برنامه را متوقف کنید. 

گاهی اوقات، حتی وقتی فکر می‌کنید برنامه را بستید، در واقع به درستی بسته نشده و ممکن است در پس‌زمینه فعال باشد. گاهی اوقات وقتی این اتفاق میفتد و شما سعی می‌کنید برنامه را مجدد باز کنید، کرش می‌کند و به اصطلاح ساده بعد از باز شدن از برنامه بیرون می‌پرد. اگر مطمئن شدید مشکل همین است، مطمئنا می‌دانید چطور باید آن را به طور کامل ببندید. به قسمت تنظیمات بروید، گزینه Apps را باز کنید، برنامه مورد نظر را پیدا کنید و گزینه Force Stop را بزنید.

۶. دیتای برنامه را پاک کنید

همان‌طور که به مرور زمان از یک برنامه استفاده می‌کنید، برای بهبود عملکرد،‌ داده‌ها به طور دائم در حافظه نهان ذخیره می‌شوند. گاهی اوقات، این داده‌ها باعث مشکل بیرون پریدن برنامه در اندروید می‌شوند. پاک کردن حافظه نهان به صورت دستی و پاک کردن دیتای برنامه می‌تواند مشکل را حل کند. اگر این روش جواب نداد، شاید لازم باشد اندروید را در حالت ریکاوری اجرا کنید و گزینه Wipe Cache Partition را انتخاب کنید تا حافظه پنهان سیستم به طور کامل پاک شود.

۷. دسترسی‌های برنامه را بررسی کنید

اگر برنامه شما اخیرا به‌روزرسانی شده و با مشکل بیرون پریدن برنامه در اندروید مواجه شدید، احتمالا دسترسی‌های برنامه به حالت پیش‌فرض بازگشته است. به قسمت دسترسی‌های برنامه بروید و اگر لازم بود، دسترسی‌ها را تغییر دهید. 

۸. برنامه را دوباره نصب کنید

اگر تمام روش‌های بالا بی‌نتیجه بود و مشکل بیرون پریدن برنامه در اندروید را حل نکرد، باید برنامه را به روش درست حذف و دوباره نصب کنید. اگر دیگر نمی‌توانید برنامه را در گوگل‌پلی پیدا کنید، ممکن است لازم باشد نسخه APK آن را دانلود کنید.

۹. فضای ذخیره‌سازی گوشی را خالی کنید.

اگر تمام روش‌های بالا تا اینجا به درد شما نخورد، احتمالا فضای ذخیره‌سازی گوشی شما پر شده است و برنامه نمی‌تواند اجرا شود. راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید فضای ذخیره‌سازی گوشی را خالی کنید. از فایل منیجرها و از مقاله قبلی ما استفاده کنید تا گوشی را پاکسازی کنید. 

۱۰. گوشی اندرویدی خود را ریست فکتوری کنید.

اگر مطمئن هستید که برنامه باید به خوبی روی گوشی شما اجرا شود و بیرون پریدن برنامه در اندروید هیچ دلیل مشخصی ندارد و تمام راه‌ها را تست کردید، وقت آن رسیده گوشی را به طور کامل ریست کنید. پیش از آنکه گوشی را ریست فکتوری کنید، حتما از تمام اطلاعات و داده‌های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، چون با ریست فکتوری همه چیز از روی گوشی پاک می‌شود و دیگر نمی‌توانید آن‌ها را بازیابی کنید. اگر نمی‌خواهید گوشی را ریست کنید، یک برنامه جایگزین پیدا کنید که مشکل بیرون پریدن در اندروید را نداشته باشد.