برنامه های پاکسازی گوشی اندروید از فایل های اضافی به شما کمک می‌کنند فایل‌های اضافی و ناخواسته که فضای ذخیره‌سازی دستگاه شما را اشغال کردند، پاک کنید. با معرفی پنج برنامه مفید و کاملا کاربردی با موبایلتو همراه باشید.

بیشتر مردم فقط زمانی به فکر پاکسازی گوشی اندروید از فایل های اضافی میفتند که مشکلی پیش بیاید. دستگاه‌های اندرویدی به اندازه کافی هوشمند هستند که تعمیر و نگه‌داری منظم لازم نداشته باشند. اما با این حال، فکر خوبی است که هر از گاهی سر و سامانی به فایل‌های گوشی اندرویدی خود بدهید. پاک کردن فایل‌های اضافی و خالی کردن حافظه گوشی را دست کم نگیرید! کم‌ترین تأثیری که می‌تواند روی گوشی بگذارد، روان و سریع‌تر کار کردن آن است.

برنامه‌های زیادی در گوگل‌پلی هستند که ادعا می‌کنند در پاکسازی گوشی اندروید از فایل های اضافی موفق عمل می‌کنند، اما در واقع تعداد زیادی از آن‌ها هیچ کاربردی ندارند و حتی ممکن است به سخت‌افزار و هارد گوشی صدمه وارد کنند. در بهترین حالت، یک برنامه پاکسازی بد، دستگاه شما را آلوده به بدافزار می‌کند. در این مقاله بهترین برنامه‌ها را به شما معرفی می‌کنیم که رایگان هستند و کار تمیز کردن حافظه گوشی را به درستی انجام می‌دهند. 

معرفی بهترین برنامه‌ها برای پاکسازی گوشی اندروید از فایل های اضافی

Files by Google

Files by Google

فایل منیجر رسمی گوگل ابزار ساده‌ای است که می‌توانید برای پاکسازی گوشی اندروید از فایل های اضافی از آن استفاده کنید و هر کسی که گوشی اندرویدی دارد، باید آن را امتحان کند. برنامه را باز کنید و گزینه Clean را انتخاب کنید، پایین صفحه بروید تا به گزینه‌های برنامه دسترسی پیدا کنید.

در این برنامه چند قسمت را مشاهده خواهید کرد که برنامه آن‌ها را به عنوان فضای بیهوده شناسایی می‌کند. این موارد شامل فایل اضافه (Junk files)، فایل‌های تکراری (Duplicates)، عکس‌های بک‌آپ گرفته شده (Backed up photos) و برنامه‌های بی استفاده (Unused apps) است. گزینه‌ای را که می‌خواهید انتخاب کنید، مواردی را که می‌خواهید، انتخاب کنید و گزینه تایید را بزنید تا برنامه بقیه کارها را انجام دهد. 

اگرچه می‌توانید از برگه Browse برای پیدا کردن دستی حافظه گوشی استفاده کنید، بهتر است اجازه بدهید برنامه بزرگ‌ترین و بی‌استفاده‌ترین گزینه‌ها را انتخاب و حذف کند.

دانلود برنامه Files by Google

***

Droid Optimizer

Droid Optimizer

برنامه Droid Optimizer یکی دیگر از برنامه‌های کاربردی برای پاکسازی گوشی اندروید از فایل های اضافی است که بیش از یک میلیون بار در گوگل‌پلی دانلود شده و یکی از شناخته‌شده‌ترین ابزارهای پاک‌کننده اندروید است. استفاده از این برنامه ساده است، مخصوصا برای تازه‌کارها! با باز کردن برنامه صفحه راهنمایی و آموزش را خواهید دید و می‌توانید دسترسی‌ها و ویژگی‌های لازم را فعال کنید.

برای شروع پاکسازی گوشی اندروید از فایل های اضافی تنها یک ضربه کافی است. آمار پاکسازی و روند فعالیت برنامه را در بالای صفحه مشاهده خواهید کرد. فضای آزاد و رم در کنار گزینه «Rank» نشان داده می‌شود، جایی که برای اقدامات پاکسازی خود امتیاز دریافت می‌کنید.

دانلود برنامه Droid Optimizer

***CCleaner

CCleaner

برنامه CCleaner همان برنامه شناخته‌شده دسکتاپ است که حالا برای پاکسازی گوشی اندروید از فایل های اضافی به گوگل‌پلی اضافه شده است. از زمانی که کمپانی Avast برنامه CCleaner را خریداری کرد، دیگر کیفیت سابق را در ویندوز نداشت و در حال حاضر یکی از برنامه‌های غیرضروری ویندوز است. اگرچه برنامه اندروید آن هم فوق‌العاده نیست، اما از بسیاری از برنامه‌های دیگر که کاملا اسپم هستند، بهتر و کاربردی‌تر است.  

در واقع برنامه CCleaner اندروید، یک برنامه چند منظوره است که تمام تلاش خود را برای تجزیه و تحلیل و پاکسازی گوشی اندروید از فایل های اضافی می‌کند. عملکرد اصلی این برنامه پاک کردن داده‌های اضافی در حافظه پنهان گوشی، پاک کردن پوشه‌های خالی و هیستوری‌های مختلف است. 

این برنامه یک فایل منیجر هم دارد که رابط کاربری ساده‌ای دارد و به شما امکان می‌دهد چند برنامه را به طور همزمان حذف کنید. در نهایت، صفحه اطلاعات سیستم یا System Info، منابع گوشی شما را بررسی و کنترل می‌کند (رم، CPU و جزئیات دستگاه)، بنابراین با یک نگاه سریع می‌توانید تمام اتفاقات را ببینید.

دانلود برنامه CCleaner

***

All-In-One Toolbox

All-In-One Toolbox

پاکسازی گوشی اندروید از فایل های اضافی فقط یکی از کارهایی است که این برنامه انجام می‌دهد. این برنامه مدیریت و نظارت بر مصرف باتری، دمای پردازنده یا حذف تبلیغات مزاحم را هم انجام می‌دهد و یک برنامه همه‌کاره است. این برنامه می‌تواند فایل‌های موقت را از روی دستگاه اندرویدی شما پاک کند، حافظه پنهان را خالی کند و پوشه‌های و پرونده‌های ناقص و بی‌استفاده را حذف کند. فقط کافی است یک بار ضربه بزنید تا برنامه تجزیه و تحلیل را شروع کند و سپس یک ضربه دیگر لازم است تا برنامه کارش را به بهترین شکل انجام دهد. این برنامه هم مثل موارد دیگر این فهرست عمل می‌کند.

دانلود برنامه All-In-One Toolbox

***SD Maid

SD Maid

برنامه SD Maid ادعا می‌کند به عنوان یکی از بهترین برنامه‌های پاکسازی گوشی اندروید از فایل های اضافی در خدمت شماست. این برنامه کاربری ساده‌ای دارد، کافی است برنامه را باز کنید، چهار ویژگی و عمل سریع را یاد بگیرید و بعد از آن استفاده کنید تا برنامه کارش را انجام دهد و گوشی را تمیز کند.

اولین گزینه CorpseFinder است که تمام فایل‌ها و پوشه‌های باقی‌مانده از حذف برنامه را جستجو و پاک می‌کند. گزینه بعد SystemCleaner است که یکی دیگر از ابزارهای جستجو و حذف است که این بار دنبال فایل‌ها و پوشه‌های رایج می‌گردد که اعتقاد دارد با حذف آن‌ها مشکلی برای گوشی پیش نخواهد آمد.

اگر از برنامه خوشتان آمد، دو گزینه دیگر را هم معرفی می‌کنیم. ابزار AppCleaner برنامه‌های بی‌استفاده را حذف می‌کند. برای استفاده از این ابزار باید نسخه پرو این برنامه را بخرید. همچنین ابزار دیگری وجود دارد که با نام Databases شناخته می‌شود و به شما کمک می‌کند دیتابیس برنامه‌های مورد استفاده خود را بهینه‌سازی کنید. در تست ما از این برنامه، ۴۰ مگابایت از برنامه اسپاتیفای پاک شد که باعث شد عملکردش بهتر شود.

دانلود برنامه SD Maid

***Norton Clean

Norton Clean

به جز CCleaner (متعلق به کمپانی Avast)، هیچ‌کدام از برنامه‌های پاکسازی گوشی اندروید از فایل های اضافی از شرکت‌های سطح بالای امنیتی ارائه نمی‌شوند. معرفی بهترین برنامه‌های تمیز کردن حافظه گوشی بدون برنامه Norton Clean برادر کوچک اندرویدی آنتی ویروس معروف نورتون از کمپانی Symantec به پایان نمی‌رسد.

نورتون ادعا می‌کند که به‌هم‌ریختگی و آشفتگی را از گوشی اندرویدی شما پاک می‌کند. دقیقا مثل تمام برنامه‌های دیگر، این برنامه جستجو و حذف فایل‌ها و پوشه‌ها در حافظه نهان و برنامه‌های ناخواسته را به خوبی انجام می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا به سرعت برنامه‌های بی‌استفاده را حذف کنید. در بخش مدیریت برنامه‌ها، تمام اپلیکیشن‌هایی که نصب کردید بر اساس زمان آخرین باری که استفاده کردید، تاریخ نصب و فضایی که اشغال کردند، لیست می‌شوند. 

این برنامه یک رویکرد ساده را پیش می‌گیرد. در مقایسه با دیگر برنامه‌های پاکسازی گوشی اندروید از فایل های اضافی، Norton Clean یکی از بهترین، درخشان‌ترین و مدرن‌ترین رابط‌های کاربری را دارد. هر چیزی که لازم داشته باشید، با یک یا نهایت دو ضربه انجام می‌شود، یعنی نیازی نیست یک کاربر حرفه‌ای اندروید باشید تا بتوانید با این برنامه کار کنید.

جمع‌بندی؛ توصیه‌ها و نتیجه‌گیری

بسیاری از برنامه‌های پاکسازی گوشی اندروید از فایل های اضافی ، افزایش کارایی رم و متوقف کردن تسک‌ها را به همراه دارند. حتی بعضی از برنامه‌های این فهرست مثل CCleaner هم همین کار را می‌کند. با این حال، کار می‌تواند به جای نتیجه مثبت، نتیجه منفی هم داشته باشد و به عملکرد دستگاه شما آسیب برساند.

در گوشی‌های اندرویدی، استفاده کامل از توان رم لزوما مشکل‌ساز نخواهد شد. در حقیقت، اندروید برای به حداکثر رساندن عملکرد، عمدا رم را در بالاترین حد کارکرد قرار نگه می‌دارد. سیستم عامل اندروید به اندازه کافی هوشمند هست که بداند چگونه برنامه‌های در حال اجرا را برای عملکرد بهینه دستکاری کند. تداخل و دخالت در این فرآیند، باعث می‌شود گوشی اندرویدی بیش از آنچه که لازم است کار کند و در نهایت سرعت گوشی شما را کم می‌کند، به خصوص اگر برنامه‌ها را در پس‌زمینه ببندید.

بیشتر برنامه‌های مدرن اندروید نباید عملکرد باتری شما را تحت تاثیر قرار دهند. در صورت بروز مشکل، اندروید باید شما را از این مشکل آگاه کند (با فرض اینکه گوشی مدرن و جدیدی دارید). در این صورت ممکن است لازم باشد نحوه افزایش عمر باتری اندروید را بررسی کنید. این کار می‌تواند با محدود کردن برنامه‌ها در پس‌زمینه یا متوقف کردن برنامه‌ها باشد.

در نهایت باید بگوییم با اینکه این برنامه‌ها برای پاکسازی گوشی اندروید از فایل های اضافی موثر و کاربردی هستند، اما نباید اجازه دهید باعث اختلال در عملکرد گوشی شما شوند و باید هوشمندانه از آن‌ها استفاده کنید.