نکات و موارد امنیتی گوشی‌های اندروید که در این مقاله به شما می‌گوییم بررسی کنید تا مطمئن شوید حریم خصوصی و امنیت شما هرگز به خطر نمیفتد. در موبایلتو قرار است نکات مهم برای افزایش امنیت گوشی اندروید را به شما بگوییم. 

اگر نگران بدافزارهای موبایل هستید، منطقی است که یک آنتی‌ویروس روی گوشی اندرویدی خود نصب کنید. تعداد زیادی اپلیکیشن برای افزایش امنیت گوشی های اندروید وجود دارد که از بین گزینه‌های رایگان و گزینه‌های پولی می‌توانید برنامه مورد نظرتان را دانلود کنید و این برنامه‌ها معمولا نیازی به مشخصات سخت‌افزاری خیلی خاص ندارند. همچنین می‌توانید از سیستم امنیتی گوگل به نام Google Protect استفاده کنید تا از اطلاعات و حریم شخصی شما محافظت کند.

متاسفانه اخیرا آلوده شدن سیستم‌عامل اندروید زیاد شده و به همین دلیل فعالان عرصه تکنولوژی هم این نکته را اعلام می‌کنند که هیچ گزینه‌ای به طور کامل قابل اعتماد نیست. در ادامه روش‌هایی را به شما می‌گوییم که می‌توانید به راحتی و بدون کمترین ریسک، افزایش امنیت گوشی اندروید خود را تضمین کنید.

۱. محافظت ضد بدافزار گوشی خود را بررسی کنید

مهم‌ترین ویژگی یک برنامه امنیتی در اندروید این است که بتواند تهدیدها و موارد مشکوک را پیش از آسیب دیدن گوشی شناسایی و قرنطینه کند. با ابزار رایگانی به نام F-Secure AV Test می‌توانید میزان محافظت گوشی خود را بررسی کنید. این برنامه از یک فایل ضد بدافزار توسعه‌یافته توسط EICAR (موسسه اروپایی تحقیقات ضد بدافزار کامپیوتر) استفاده می‌کند تا بررسی کند برنامه امنیتی گوشی شما چطور کار می‌کند و چقدر قابل اعتماد است. در واقع این فایل در نقش یک ویروس خواهد بود، اما کاملا بی‌خطر است و صرفا برای بررسی عملکرد امنیتی گوشی استفاده می‌شود. 

F-Secure AV Test

این برنامه را از گوگل‌پلی دانلود و نصب کنید. اگر برنامه امنیتی گوشی شما به درستی کار کند، باید بلافاصله این فایل را به عنوان بدافزار شناسایی و آن را بلاک کند. اگر چنین اتفاقی نیفتاد، به صورت دستی گوشی را اسکن کنید و باز هم برنامه باید فایل را به عنوان تهدید شناسایی کند.

اگر هیچ اخطاری دریافت نکردید، برنامه امنیتی شما به درستی کار نمی‌کند و ویروس‌های دیگر هم به راحتی می‌توانند به گوشی راه پیدا کنند و بنابراین باید به دنبال یک برنامه موثرتر باشید.

۲. تنظیمات گوشی را بررسی کنید

یکی دیگر از راه‌های افزایش امنیت گوشی اندروید غیر فعال کردن ویژگی‌های ناامن و فعال کردن ویژگی‌های امن است. اگر هر کدام از این موارد برعکس انجام شوند، می‌توانند امنیت و حریم شخصی گوشی شما را هدف قرار دهند. 

با دانلود و نصب برنامه‌های رایگان به نام SAFE Me می‌توانید قسمت‌های آسیب‌پذیر گوشی اندروید خود را بررسی کنید. این برنامه توسط شرکت امنیت سایبری Lucideus ساخته شده و در زمینه آگاهی دادن درباره تهدیدهای آنلاین فعال است. این برنامه با اسکن کردن دستگاه اندروید شما با امتیازی که به تنظیمات گوشی می‌دهد، می‌تواند میزان امنیت گوشی را به شما بگوید.

برای تجزیه و تحلیل یافته‌های این برنامه، روی آیکون مرکزی نوار پایین برنامه ضربه بزنید تا جزئیات اسکن کردن گوشی برای شما نمایش داده شود.

SAFE Me

در قسمت Device، برنامه در کنار هر گزینه‌ای که آن را به درستی فعال یا غیرفعال کردید، تیک سبزرنگی می‌زند تا امن بودن آن را نشان دهد. برای مثال، باید Screen Lock و Device Encryption را فعال و Location Services یا گزینه Show Passwords را غیرفعال کرده باشید.

برای استفاده از این برنامه باید ثبت نام کنید و ایمیل آدرس خود را به برنامه بدهید، که کمی اعصاب‌خوردکن است. اما این برنامه ایمیل شما را هم بررسی می‌کند تا ببیند اطلاعات شما در فضای دارک وب پخش شده یا نه!

این برنامه بیش از ۱۰۰ درس درباره موضوعات مختلف امنیتی گوشی دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید افزایش امنیت گوشی اندرویدی خود را تضمین کنید و نکات امنیتی درباره رمز عبور، تماس‌ها، هک سیم‌کارت و موارد دیگر را یاد بگیرید. این دروس شامل ویدیو، کوییزهای کوتاه و محک زدن دانش شماست.

۳. مطمئن شوید دسترسی‌های برنامه‌های شما درست است

برای افزایش امنیت گوشی اندروید ، سیستم‌عامل اندروید یک سیستم مدیریت دسترسی داخلی دارد که به شما کمک می‌کند اپلیکیشن‌های ناامن را نصب نکنید و دسترسی آن به اطلاعات محرمانه را محدود کنید. این قابلیت را می‌توانید در اندروید ۶ به بعد پیدا کنید و برای رسیدن به آن باید مسیر زیر را طی کنید. .

Settings > Apps & notifications > Advanced > Permission manager

اگرچه این ویژگی مفید است، اما بسیار ساده است و ممکن است همیشه به درستی عمل نکند. به همین دلیل برای اینکه دید بهتری نسبت به دسترسی‌های گوشی خود داشته باشید، برنامه App Permission Dashboard را دانلود و نصب کنید.

این برنامه رایگان، جدولی از دسترسی‌های گوشی را در اختیارتان قرار می‌دهد و باعث افزایش امنیت گوشی اندروید می‌شود. این برنامه گزینه‌هایی مثل Read call log، Record audio، Read contacts، Camera، Access fine location و Send SMS را بررسی می‌کند. روی هر برنامه ضربه بزنید تا تنظیمات آن باز شود و هر کدام را که نمی‌خواهید غیرفعال کنید.

App Permission Dashboard

۴. برنامه‌های گوشی را برای نقض موارد امنیتی اسکن کنید

استفاده روزانه از برنامه‌هایی که تنظیمات آن‌ها به صورت پیش‌فرض باقی مانده، ممکن است باعث درز اطلاعات شخصی شما شود یا اطلاعاتتان دزدیده شود. یکی از راه‌های افزایش امنیت گوشی اندروید استفاده از برنامه Jumbo است. 

این برنامه برای iOS هم در دسترس است و برنامه‌های محبوب و پر استفاده گوشی شما را اسکن می‌کند. برنامه‌هایی مثل گوگل، فیسبوک، آمازون، یوتیوب و توییتر از جمله برنامه‌های محبوبی هستند که افراد روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنند.

وقتی این برنامه را نصب کردید، از شما ایمیل آدرس می‌خواهد تا بداند اطلاعات از کجا درز پیدا کرده است. اگر چنین چیزی وجود داشته باشد، باید به سرعت رمز عبورتان را عوض کنید.

Jumbo

بعد از بررسی ایمیل، «جامبو» تمام برنامه‌ها و اکانت‌های شما را بررسی می‌کند تا ببیند کجا باید برای افزایش امنیت گوشی اندروید خود اقدام کنید. 

۵. بررسی کنید کدام برنامه در پس‌زمینه گوشی اجرا می‌شود

فرآیندهای مخفی در پس‌زمینه گوشی اندروید، یکی از دلایل اصلی درز اطلاعات و مورد حمله قرار گرفتن اطلاعاتتان در گوشی اندروید است و حتی اگر اطلاعاتتان امن بماند، باتری و رم زیادی مصرف می‌کند و در دراز مدت گوشی را ضعیف می‌کند. اما با برنامه‌ای به نام Joker malware می‌توانید تهدیدهای مختلفی که گوشی‌تان با آن‌ها مواجه است، بشناسید و آن‌ها را از بین ببرید. 

برای استفاده از این برنامه و افزایش امنیت گوشی اندروید ، مراحل زیر را طی کنید:

۱. مسیر Settings > About phone را دنبال کنید و سپس هفت بار روی Build number ضربه بزنید. پیامی روی صفحه ظاهر می‌شود که نشان می‌دهد گزینه‌های مختلف توسعه‌دهنده‌ها فعال شده است. 

۲. مسیر  System > Advanced > Developer options را دنبال کنید.

۳. روی گزینه Running services یا Processes ضربه بزنید تا ببینید چه برنامه‌های در پس‌زمینه در حال اجرا شدن هستند. 

۴. هر کدام از فرآیند‌هایی را که حس می‌کنید عملکرد آن‌ها مشکوک است، انتخاب و پروسه اجرا شدن را متوقف (Stop) کنید.

Developer options

اگر پروسه‌ای به طور خودکار شروع به اجرا کرد، باید بدانید این برنامه احتمالا همان گزینه‌ای است که باید آن را Uninstall کنید.

افزایش امنیت گوشی اندروید را به حداکثر برسانید

اغلب می‌توانید به برنامه امنیتی اندروید خود اعتماد کنید و مطمئن باشید کارش را به خوبی انجام می‌دهد. با این حال همیشه دبل چک کردن و بررسی نهایی عملکرد یک برنامه ضد بدافزار برای افزایش امنیت گوشی اندروید کار عاقلانه‌ای است و باعث می‌شود خیالتان از اطلاعات گوشی و حریم شخصی‌تان راحت باشد. 

چندین روش وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها تنظیمات گوشی را بررسی کنید و آن را به یک گوشی امن تبدیل کنید.