شارژ نشدن گوشی یا کند شارژ شدن آن دلایل مختلفی دارد. در مقاله امروز موبایلتو این مشکل را با هم بررسی می‌کنیم و راه‌حل‌های رفع مشکل شارژ نشدن گوشی اندروید را به شما آموزش می‌دهیم.

گوشی اندروید خود را به برق وصل می‌کنید تا شارژ شود، اما هیچ اتفاقی نمیفتد! دوباره و شاید بارها تلاش می‌کنید، اما گوشی‌تان شارژ نمی‌شود! حتی فکر کردن به این مشکل هم وحشتناک است، به خصوص وقتی کار مهمی داشته باشید که بخواهید با گوشی انجام دهید یا بخواهید جایی بروید. اما نگران نباشید، امروز روش‌های رفع مشکل شارژ نشدن گوشی اندروید را با هم مرور می‌کنیم تا بتوانید دوباره گوشی‌تان را مثل قبل شارژ کنید.

 از کجا بفهمیم گوشی اندرویدی ما شارژ نمی‌شود؟

زمانی می‌فهمید با مشکل شارژ نشدن گوشی اندروید مواجه شدید که یکی از علائم زیر را ببینید:

  • علامت شارژ روی نمایشگر ظاهر نشود.
  • وقتی شارژر را به گوشی وصل می‌کنید، صدایی شنیده نشود یا ویبره حس نشود. 
  • آیکون باتری کم بودن میزان شارژ را نشان بدهد، یعنی همچنان قرمز باشد یا چشمک بزند. 
  • وقتی گوشی را روشن می‌کنید یا دکمه پاور را فشار می‌دهید، هیچ اتفاقی نمیفتد، چون باتری به طور کامل تخلیه و گوشی خاموش شده است. 

دلایل شارژ نشدن گوشی اندروید 

شارژ نشدن گوشی اندروید چند دلیل دارد:

  • شارژر یا کابل شارژتان مشکل سخت‌افزاری دارد یا سوخته یا قطع شده است. 
  • منبع برق مشکل دارد. این منبع می‌تواند، پریز، پورت USB روی کامپیوتر یا پاوربانک خراب باشد. 
  • برنامه یا بازی خاصی باعث ایجاد مشکل شده و باعث شده گوشی شارژ نشود.
  • ممکن است سیستم‌عامل اندروید قدیمی باشد یا آپدیت جدید باگی داشته باشد که باعث مشکل شارژ نشدن گوشی اندروید شود.

راه حل شارژ نشدن گوشی اندروید

برای اینکه بدانید چرا گوشی اندروید شما شارژ نمی‌شود، اول مشکلات خارجی را بررسی کنید.

۱. پریز یا منبع برق را بررسی کنید. پریزی که شارژر و گوشی را به آن وصل می‌کنید، ممکن است به دلایلی قطع شده باشد یا برق را منتقل نکند. شارژر را با پریز دیگری چک کنید. همچنین ممکن است پاوربانک یا پورت USB که گوشی را با آن شارژ می‌کنید خراب باشد. برای این دیوایس‌ها هم یک گزینه جایگزین پیدا کنید و گوشی را تست کنید و ببینید مشکل شارژ نشدن گوشی اندروید رفع می‌شود یا نه. 

نکته

پورت‌های USB روی کامپیوترها به کند شارژ کردن گوشی شناخته می‌شوند، چون چند کاربری دارند. بنابراین برای شارژ گوشی به طور مستقیم از پاوربانک یا پریز برق استفاده کنید.

۲. شارژر و کابل را چک کنید. کابل آسیب‌دیده یا قدیمی می‌تواند دلیل شارژ نشدن گوشی اندروید باشد. کابل یا سری شارژر دیگری را امتحان کنید. دوشاخه سری شارژر و محل اتصال کابل را بررسی کنید.

۳. درگاه شارژ گوشی را چک کنید. درگاه شارژ گوشی را بررسی کنید و ببینید چیزی داخل آن گیر کرده یا آسیب دیده یا نه! اگر مشکل شارژ نشدن گوشی به این دلیل بود، احتمالا باید گوشی را به یک تعمیرگاه مجاز ببرید تا درگاه شارژ گوشی را تعویض کند. همچنین می‌توانید داخل درگاه را فوت کنید تا اگر گرد و خاک یا آلودگی اتصال شارژر و گوشی را قطع کرده، رفع شود.

هشدار

به هیچ عنوان شی تیز یا برّنده‌ای را وارد درگاه شارژ گوشی نکنید. چون ممکن است درگاه را خراب کنید و به خودتان و گوشی صدمه بزنید.

۴. قاب محافظ گوشی را چک کنید. بعضی قاب‌های محافظ گوشی به خوبی طراحی نشدند و باعث می‌شوند پورت شارژر به خوبی وارد درگاه شارژ نشود. بنابراین، اگر با مشکل شارژ نشدن گوشی اندروید مواجه هستید، درگاه شارژ را بررسی کنید و ببینید قاب محافظ مسیر آن را مسدود کرده یا نه. اگر مشکل این بود، قاب را از گوشی جدا و بعد اقدام به شارژ کنید.

۵. هنگام شارژ شدن گوشی تمام برنامه‌ها را ببندید. گاهی ممکن است بعضی برنامه‌ها انرژی زیادی از باتری بکشند و شارژ شدن گوشی را کند و حتی در بعضی موارد باعث شارژ نشدن گوشی اندروید شوند. بهترین کار این است که وقتی می‌خواهید گوشی را شارژ کنید، تمام برنامه‌ها را ببندید. همچنین یکی از مهم‌ترین توصیه‌ها هنگام شارژ شدن گوشی این است که با آن کار نکنید.

۶. حافظه نهان (Cache) گوشی را پاک کنید. گاهی اوقات برنامه‌های خاصی در پس‌زمینه اجرا می‌شوند و حتی بعد از اینکه آن‌ها را بستید، باز هم حافظه گوشی را درگیر می‌کنند. برنامه‌ها می‌توانند مشکل داشته باشند یا به درستی اجرا نشوند و همین، دلیلی برای مشکل شارژ نشدن گوشی اندروید باشد. پاک کردن حافظه نهان گوشی در رفع این مشکل موثر است. 

نکته

بر اساس مدل گوشی موبایلی که دارید، باید مسیر Settings > Storage را طی کنید یا هر برنامه را به طور جداگانه باز کنید و حافظه نهان آن را پاک کنید. برای مثال، در اندروید ۱۰، مسیر زیر را دنبال کنید.

Apps & Notifications > App Info > [app name] > Storage & cache > Clear cache

۷. گوشی خود را ری‌استارت کنید. در بعضی موارد، سیستم‌عامل اندروید ممکن است گیر و یا باگ موقتی داشته باشد و همین مسئله موجب مشکل شارژ نشدن گوشی اندروید شود. گوشی را خاموش کنید، یک یا دو دقیقه صبر کنید و سپس گوشی را روشن کنید.

۸. گوشی خود را روی حالت پرواز بگذارید. تعدادی از خدمات پس‌زمینه هستند که هنگام شارژ شدن گوشی به کار خود ادامه می‌دهند، حتی اگر تمام برنامه‌ها را بسته باشید. برای مثال، بلوتوث روشن، می‌تواند باعث مشکل شارژ نشدن گوشی اندروید شود، چون انرژی زیادی مصرف می‌کند. خدمات پیدا کردن موقعیت مکانی و خدمات اینترنت وای‌فای هم به همین صورت هستند. 

برای اینکه ببینید این موارد باعث شارژ نشدن گوشی اندروید شده‌اند یا نه، گوشی را به طور کامل خاموش کنید و آن را با حالت پرواز فعال کنید. حالت پرواز بیشتر خدمات و برنامه‌ها را غیرفعال می‌کند. 

۹. ممکن است باتری مشکل پیدا کرده باشد. برای بعضی از کاربران اندروید، گاهی باتری (به صورت فیزیکی) دلیل اصلی مشکل شارژ نشدن گوشی اندروید است. بر اساس مدل گوشی، ممکن است بتوانید خودتان باتری را بررسی کنید، اما بیشتر گوشی‌های جدید باتری غیر قابل تعویض دارند و باید آن را به یک نمایندگی یا تعمیرگاه ببرید تا مشکل رفع شود.

۱۰. ممکن است گوشی شما سوخته باشد! عناصر سخت‌افزاری دیگری هستند که در گوشی شما کنار هم قرار می‌گیرند تا گوشی کار کند و همین قطعات هم می‌توانند باعث مشکل شارژ نشدن گوشی اندروید شوند. فقط یک تعمیرگاه حرفه‌ای و با تجربه می‌تواند این مشکل را پیدا و رفع کند. 

شما هم با مشکل شارژ نشدن گوشی اندروید مواجه شدید؟ چطور این مشکل را حل کردید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.