ویژگی امنیتی Face ID آیفون با استفاده از سنسور تشخیص چهره مخصوص جلوی دستگاه، به شما امکان دسترسی به اطلاعات گوشی و Apple Pay را می‌دهد و به جای رمز عبور و اثر انگشت می‌توانید از این روش امن و فوق‌العاده حرفه‌ای استفاده کنید. از کار افتادن Face ID آیفون از جمله مشکلاتی است که برای این گوشی‌ها رخ می‌دهد و در موبایلتو قرار است دلایل و راه‌حل‌های آن را بررسی کنیم. وقتی فیس آیدی آیفون شما مشکل پیدا کند، ممکن است از شما بخواهد رمز ورود را به صورت دستی وارد کنید، یا اگر مشکل خیلی حاد بود هیچ عکس‌العملی نشان ندهد.

دلایل از کار افتادن Face ID آیفون

از آنجا که فیس آیدی، هم از نرم‌افزار (سیستم‌عامل iOS) و هم از سنسور مخصوصی به نام TrueDepth استفاده می‌کند، از کار افتادن Face ID آیفون ممکن است در نتیجه ایراد در عملکرد یکی از این دو گزینه باشد. وقتی می‌خواهید عیب‌یابی کنید، چند مورد هست که باید بررسی کنید، اما برخی دلایل رایج‌تر عبارتند از:

از آنجا که فیس آیدی، هم از نرم‌افزار (سیستم‌عامل iOS) و هم از سنسور مخصوصی به نام TrueDepth استفاده می‌کند، از کار افتادن Face ID آیفون ممکن است در نتیجه ایراد در عملکرد یکی از این دو گزینه باشد. وقتی می‌خواهید عیب‌یابی کنید، چند مورد هست که باید بررسی کنید، اما برخی دلایل رایج‌تر عبارتند از:

  • دوربین کثیف است یا جلوی آن بسته شده است.
  • صورت شما واضح نیست.
  • نسخه iOS شما قدیمی شده است.
  • فیس آیدی مشکلات دیگری دارد، مثلا دوربین TrueDepth از کار افتاده است. 

اپل چند ویژگی داخلی دیگر ایجاد کرده که باعث می‌شود امنیت Face ID شما بالا برود و تحت شرایط خاص کار نکند. در این شرایط، آیفون از شما می‌خواهد رمز ورود وارد کنید، اما هیچ‌کدام از این موارد به این معنی نیست که فیس آیدی شما از کار افتاده است. 

  • وقتی گوشی خود را بیش از دو روز (۴۸ ساعت) آنلاک نکردید.
  • از فیس آیدی خود بیش از چهار ساعت استفاده نکردید و از رمز عبور خود بیش از شش و نیم روز (۱۵۶ ساعت) استفاده نکردید.
  • از Find My iPhone برای قفل کردن دستگاه استفاده کردید.
  • ویژگی Emergency SOS روی گوشی شما فعال است. 

راه حل از کار افتادن Face ID آیفون و تعمیر آن

آز آنجایی که از کار افتادن Face ID آیفون می‌تواند به دلایل مختلفی باشد، برای تعمیر و راه‌اندازی مجدد آن باید چند راه حل مختلف را امتحان کنید. در ادامه بعضی از این روش‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

۱. مطمئن شوید هیچ‌چیز صورت یا دوربین را مسدود نکرده باشد. برای اینکه فیس آیدی به درستی عمل کند، چشم‌ها، بینی و دهان شما باید برای دوربین کاملا مشخص باشد. هر قسمتی که توسط عینک یا ماسک یا حتی موی شما به خوبی دیده نشود، باعث می‌شود فیس آیدی عمل نکند.

اگر لباس یا اکسسوری‌هایی مثل عینک مانع دیده شدن اجزای صورت شما نمی‌شود، مطمئن شوید انگشت شما جلوی لنز را نگرفته است. هم‌چنین ممکن است لازم باشد قاب گوشی خود را دربیاورید یا آن را به نحوی تنظیم کنید که جلوی دوربین را نگیرد. اگر قاب را تازه خریدید و با از کار افتادن Face ID آیفون مواجه شدید، بهتر است آن را به فروشنده مرجوع کنید و کیفیت بد آن را گزارش دهید، چون قاب عملا قابل استفاده نیست و نمی‌توانید هر بار برای کار کردن با گوشی قاب را خارج کنید.

۲. مطمئن شوید آیفون را به درستی نگه داشته‌اید. در حالی که فیس آیدی در آیپد طوری عمل می‌کند که مهم نیست آن را چطور گرفتید، اما در آیفون تا زمانی که گوشی را در جهت عمودی و دقیقا روبروی صورت نگیرید، فیس آیدی کار نخواهد کرد.

فیس آیدی فقط زمانی کار می‌کند که در محدوده مشخصی از صورت شما کار کند، بنابراین سعی کنید گوشی خود را به تناسب، نزدیک‌تر یا دورتر نگه دارید.

۳. لنز دوربین را تمیز کنید. گرد و خاک و چربی می‌تواند باعث از کار افتادن Face ID آیفون شود. بنابراین با یک دستمال نرم یا یک پارچه میکروفایبر لنز را تمیز کنید.

۴. گوشی خود را ری‌استارت کنید. اگر عیب‌یابی فیزیکی جواب نداد، ممکن است راه‌اندازی مجدد سیستم‌عامل و نرم‌افزار، مشکل فیس آیدی را حل کند. گوشی را خاموش کنید، دوباره روشن کنید، رمز ورود را بزنید. سپس دوباره آن را قفل کنید و از فیس آیدی استفاده کنید ببینید کار می‌کند یا نه.

۵. بررسی کنید و ببینید آیا فیس آیدی فعال است یا نه. مسیر Settings > Face ID & Passcode را دنبال کنید و مطمئن شوید تمام گزینه‌هایی که باید با فیس آیدی کار کنند، فعال هستند یا نه (برای مثال، باز کردن قفل گوشی). اگر اسلایدر سبز بود یعنی فعال است و اگر طوسی بود یعنی غیر فعال است. 

۶. گزینه Require Attention را غیرفعال کنید. یک گزینه در Face ID وجود دارد که با فعال کردن آن باعث می‌شود فیس آیدی فقط زمانی کار کند که مستقیم و دقیقا به دوربین نگاه کنید. اگر قفل دستگاه شما باز نمی‌شود، ممکن است دوربین به درستی چشم‌های شما را شناسایی نکند. برای غیر فعال کردن این ویژگی در قسمت Face ID & Passcode، صفحه را اسکرول کنید تا به Require Attention for Face ID برسید و آن را خاموش کنید.

۷. یک چهره دیگر برای فیس آیدی تعریف کنید. در حالی که فیس آیدی می‌تواند صورت شما را با تغییرات جزئی شناسایی کند، اما اگر عملی روی صورت خود انجام داده باشید یا ریش و موهای صورت خود را زده باشید یا عینکی زده باشید که حجم زیادی از صورت شما را می‌گیرد، ممکن است با مشکل از کار افتادن Face ID در آیفون مواجه شوید. 

در قسمت Face ID & Passcode روی Set Up an Alternate Appearance ضربه بزنید و چهره جدید خود را به آیفون اضافه کنید. این گزینه جایگزین صورت اصلی شما نمی‌شود و بیشتر شبیه اضافه کردن یک اثر انگشت جدید به Touch ID در مدل‌های قبلی آیفون است.

۸. نسخه iOS خود را بررسی کنید. برای اینکه فیس آیدی به خوبی کار کند، باید سیستم‌عامل را به‌روزرسانی کنید و هر زمان آپدیت جدید عرضه شد، شما هم آن را دریافت و نصب کنید. برای این کار مسیر Settings > General > Software Update را دنبال کنید و ببینید نسخه سیستم‌عامل شما به روز هست یا نه! وقتی سیستم‌عامل به‌روزرسانی و ری‌استارت شد، از شما رمز عبور می‌خواهد، آن را فعال کنید، سپس دوباره قفل کنید و ببینید Face ID کار می‌کند یا نه.

۹. قابلیت Face ID را به طور کامل ریست کنید. اگر تمام روش‌های بالا جواب نداد، فیس آیدی را به طور کامل پاک کنید و از ابتدا صورت خود را تنظیم کنید. در قسمت تنظیمات روی Face ID & Passcodes ضربه بزنید و سپس روی Reset Face ID ضربه بزنید. بعد از این مرحله باید تمام کارهایی که پیش‌تر برای ثبت صورتتان انجام داده بودید، تکرار کنید و سپس ببینید می‌توانید با استفاده از فیس آیدی قفل گوشی خود را باز کنید یا نه.

۱۰. با مرکز خدمات اپل تماس بگیرید. اگر هیچ‌کدام از روش‌های بالا از کار افتادن Face ID آیفون شما را رفع نکرد، ممکن است گوشی شما مشکل سخت‌افزاری داشته باشد و دوربین TrueDepth ایراد پیدا کرده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد. با خدمات پس از فروش اپل (در صورت اقامت در کشوری به جز ایران) تماس بگیرید یا به یکی از تعمیرگاه‌های مجاز آیفون در شهر یا محله‌تان مراجعه کنید تا مشکل را رفع کنند.

به این نکته توجه داشته باشید Face ID از گوشی آیفون X به بعد روی گوشی‌های آیفون به کار گرفته شد، این گوشی‌ها ضد‌آب هستند و در صورتی که آن‌ها را برای تعمیر فیس آیدی به تعمیرگاه گوشی‌های موبایل ببرید و آن را باز کنند، از حالت ضد آب خارج می‌شود. پس اگر این ویژگی برایتان مهم است، قبل از تعمیر گوشی به این نکته توجه کنید.