در این مقاله نحوه خالی کردن حافظه گوشی اندروید و تبلت‌ها را به شما آموزش می‌دهیم. برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام توضیح داده شده است. دستورالعمل‌هایی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد، برای گوشی‌هایی با اندروید ۸ به بالا قابل استفاده است و برای گوشی‌های اندرویدی ساخت شرکت‌های مختلف از جمله سامسونگ، گوگل و ال‌جی کاربرد دارد. با موبایلتو همراه باشید. 

از قابلیت Free Up Space اندروید استفاده کنید

در اندروید ۸ به بالا، ابزاری داخلی تعبیه شده که فایل‌ها، عکس‌ها و فیلم‌هایی که دانلود کردید و مدتی است از آن‌ها استفاده نکردید، پاک می‌کند و با این روش به خالی کردن حافظه گوشی اندروید کمک می‌کند. 

نکته

برخی از برندهای گوشی‌های هوشمند از قابلیت Free Up Space و Smart Storage پشتیبانی نمی‌کنند، اما در عوض، ویژگی‌های ذخیره‌سازی پیشرفته خود را دارند. به عنوان مثال، تلفن‌های سامسونگ دارای Samsung Cloud هستند.

۱. به قسمت تنظیمات گوشی اندرویدی خود بروید و قسمت Storage را انتخاب کنید.

۲. روی Free Up Space ضربه بزنید.

۳. گزینه‌هایی که می‌خواهید پاک کنید، انتخاب کنید و سپس بار دیگر روی Free up space ضربه بزنید.

راهنمایی

اگر می‌خواهید به طور مرتب عکس‌ها و فایل‌ها را که قبلا در Cloud بک‌آپ گرفتید پاک کنید، به Settings > Storage بروید و روی گزینه Smart Storage ضربه بزنید.

بک‌آپ گرفتن از تصاویر در حافظه ابری Cloud

برنامه Google Photos از عکس‌ها و فیلم‌های شما روی حساب گوگل شما نسخه پشتیبان تهیه می‌کند تا بتوانید همه‌جا آن‌ها را با خود همراه داشته باشید و روی هر دستگاهی آن‌ها را ببینید و مهم‌تر از همه با خیال راحت عکس‌ها و فیلم‌هایی که فضای زیادی روی گوشی اشغال کردند، پاک کنید. بعد از آن می‌توانید عکس‌ها و فیلم‌های خود را روی کامپیوتر یا هر دیوایس دیگری که به اینترنت وصل می‌شود، ببینید. برنامه Google Photos اساسا باید این کار را به صورت خودکار انجام دهد، اما برای اطمینان مراحل زیر را طی کنید:

۱. روی آیکون پروفایل ضربه بزنید.

۲. روی Photo settings ضربه بزنید.

۳. روی Back up & Sync ضربه بزنید و مطمئن شوید ضامن این گزینه فعال است. 

راهنمایی

بعد از اینکه این گزینه را فعال کردید، می‌توانید عکس‌ها و ویدیوها را از روی گوشی خود پاک کنید یا گزینه Smart Storage را فعال کنید تا به صورت خودکار این کار را انجام دهد.

اپلیکیشن‌های اضافی را پاک کنید

مثل فیلم و عکس، برنامه‌ها و داده‌های آن‌ها هم می‌توانند با اکانت گوگل شما همگام‌سازی شوند. به این معنا که وقتی برنامه‌ها را از اندروید پاک می‌کنید، می‌توانید بعدا تمام اپلیکیشن‌ها به همراه داده‌های مربوط به آن‌ها را دانلود کنید. به عبارت دیگر، اگر یک بازی را پاک کردید، پیشرفت خود در بازی را از دست نخواهید داد، به شرطی که از این بازی در فضای ابری بک‌آپ گرفته باشید. وقتی کمبود جا دارید و به دنبال راهی برای خالی کردن حافظه گوشی اندروید هستید، دست به کار شوید و برنامه‌هایی را که به ندرت از آن‌ها استفاده می‌کنید، حذف کنید.

اگر نمی‌خواهید برنامه‌ای را حذف کنید، راه دیگری برای خالی کردن حافظه گوشی اندروید وجود دارد و آن هم پاک کردن فایل‌های کش یا پنهان اندروید است. در نسخه‌های جدید اندروید، راهی برای حذف تمام فایل‌های نهان وجود ندارد، اما می‌توانید فایل‌های کش هر برنامه را به صورت جداگانه پاک کنید.

عکس‌ها و اپلیکیشن‌ها را آفلود (Offload) کنید

می‌توانید عکس‌ها، فایل‌ها و اپلیکیشن‌ها را به یک کارت حافظه یا کامپیوتر انتقال دهید. اگر تصویر یا ویدیویی دارید که نمی‌خواهید روی اکانت گوگل آپلود شود، بهتر است آن را جای دیگری ذخیره کنید. می‌توانید تنظیمات گوشی را طوری تغییر دهید که اطلاعات شما روی کارت حافظه جانبی ذخیره شود. برای این کار مسیر Camera Settings > Storage Location > SD Card را دنبال کنید.

راهنمایی

اگر با تمام روش‌های خالی کردن حافظه گوشی اندروید ، هنوز با کمبود حافظه داخلی مواجه بودید، شاید زمان آن رسیده یک گوشی جدید بخرید که حافظه داخلی بیشتری داشته باشد.

از فایل منیجر برای خالی کردن حافظه گوشی اندروید استفاده کنید

فایل منیجرها، برنامه‌هایی شخص ثالث هستند که با حذف فایل‌های تکراری و غیر ضروری فضای داخلی دستگاه شما را تخلیه می‌کنند. آن‌ها هم‌چنین می‌توانند با ایجاد فولدرهای مختلف، فایل‌های شما را سازمان‌دهی کنند و پیدا کردن آن‌ها برای شما راحت شود. علاوه بر ابزارهای داخلی که برای بهینه‌سازی عملکرد دستگاه شما تعبیه شدند، برنامه‌های مدیریت فایل و ابزارهای دیگری هم وجود دارند که برای بهینه‌سازی عملکرد دستگاه شما طراحی و ساخته شدند و بنابراین می‌توانید در گوگل‌پلی بگردید تا موردی را که می‌خواهید پیدا کنید.