اگر از گوشی‌های هوشمند سامسونگ استفاده می‌کنید، ممکن است ندانید چطور بهترین استفاده را از آن بکنید. در موبایلتو هر روز با گوشی‌های موبایل سر و کار داریم و ترفندهای گوشی‌های اندرویدی را به خوبی یاد گرفتیم. البته همه ترفندها و تغییرات ممکن است دلخواه همه نباشد و ممکن است خیلی از شما آن‌ها را بلد باشید. اما در این مقاله ۲۰ مورد از ترفندهای گوشی سامسونگ را به شما معرفی می‌کنیم که با رابط کاربری OneUI و اندروید ۱۰ سازگار هستند.

با ما همراه باشید!

معرفی ترفندهای گوشی سامسونگ در اندروید ۱۰

۱. از کلیدهای کنترل صدا برای رسانه استفاده کنید

Use volume keys for media

در سال ۲۰۲۰ کمی عجیب و احمقانه است که دکمه صدا فقط برای کنترل حجم صدا مورد استفاده قرار بگیرد. ما اغلب گوشی‌های خود را روی حالت بی‌صدا یا ویبره قرار می‌دهیم، بنابراین کنترل صدای سیستم یا اعلان‌ها با دکمه صدا بسیار بی‌معنی است. سامسونگ یکی از تولیدکنندگان گوشی‌های همراه است که هنوز عملکرد این دکمه را به کنترل صدای سیستم محدود نکرده است و با این مورد از ترفندهای گوشی سامسونگ به شما این امکان را می‌دهد تا صدای رسانه و مدیا را با این دکمه تنظیم کنید. تغییر کاربری این دکمه بسیار ساده است. تنها کاری که باید بکنید این است که دکمه تنظیم صدا را فشار دهید و گزینه "Use Volume keys for media" را فعال کنید. همین!

۲. برنامه‌ها را به ترتیب حروف الفبا مرتب کنید

Order app drawer alphabetically

این مورد از ترفندهای گوشی سامسونگ باب میل همه شما خواهد بود. سامسونگ به طور پیش‌فرض صفحه لانچر برنامه‌ها را مثل صفحه خانه مرتب می‌کند و برنامه‌های جدیدتر به انتهای فهرست می‌رود و خودتان می‌توانید جای آن‌ها را تغییر دهید. این کار واقعا بی‌معنی است و منطقی نیست‌! برای اینکه کارتان راحت شود، می‌توانید برنامه‌ها را به ترتیب حروف الفبا مرتب کنید. تنها کاری که باید بکنید این است که منوی سمت راست و بالای صفحه را باز کنید و روی «مرتب‌سازی» (Sort) ضربه بزنید تا گزینه مرتب‌سازی بر اساس حروف الفبا را پیدا کنید. باور کنید این کار خیلی بهتر است!

۳. صفحه خانه و لانچر برنامه‌ها را گسترش دهید

Expand home screen and app drawer icon grid

به طور پیش‌فرض، سامسونگ تعداد کمی از برنامه‌ها را روی صفحه خانه قرار می‌دهد، اما گوشی‌هایی که طی سال‌های اخیر تولید می‌شوند، نمایشگرهای بزرگی دارند و دلیلی برای تعداد کم برنامه‌ها روی صفحه خانه وجود ندارد. قسمت خالی صفحه خانه را لمس کنید و نگه دارید، گزینه تنظیمات را بزنید و چینش برنامه‌ها را مطابق میلتان تغییر دهید یا آن را روی بزرگ‌ترین حالت یعنی 5x6 قرار دهید. بنابراین برنامه‌های بیشتری روی صفحه خواهید داشت و دسترسی به آن‌ها ساده‌تر می‌شود.

۴. مرورگر پیش‌فرض را به گوگل کروم تغییر دهید

Switch default browser to Chrome

این مورد از ترفندهای گوشی سامسونگ کاملا شخصی است، اما به همان اندازه که مرورگر اینترنت سامسونگ می‌تواند کارهای جالب انجام دهد، عده زیادی کار کردن با کروم را ترجیح می‌دهند. اگر شما هم کروم را بیشتر دوست دارید، وارد تنظیمات برنامه‌های پیش‌فرض شوید (در قسمت Apps وارد تنظیمات شوید) و مرورگر را به Chrome تغییر دهید، در غیر این صورت تمام لینک‌هایی که باز می‌کنید در Samsung Internet باز خواهد شد. 

۵. کیبورد را به GBoard تغییر دهید

Switch keyboard to Gboard

این مورد از ترفندهای گوشی سامسونگ واقعا اجباری است. صفحه کلید مجازی سامسونگ واقعا بد است! پیشنهادات خیلی کند هستند، تایپ سخت است و طراحی کلی آن انگار بدون فکر کردن به انگشت‌های انسان انجام شده است! کیبورد مجازی گوگل (GBoard) را دانلود کنید و مطمئن باشید دیگر هیچ‌وقت از کیبورد اصلی سامسونگ استفاده نخواهید کرد.

۶. کلید بیکسبی (Bixby) را غیر فعال و آن را به دکمه منوی پاور تبدیل کنید

Disable Bixby key and change to power menu

با توجه به تنظیمات کارخانه، نگه داشتن کلید پاور در گوشی‌های گلکسی S20 و جدیدتر، گزینه‌های خاموش یا ری‌استارت کردن گوشی را نمی‌دهد. این مورد واقعا آزاردهنده است. برای رفع این مشکل، باید یکی دیگر از ترفندهای گوشی سامسونگ را به کار بگیرید. از بالای نمایشگر، صفحه اعلان‌ها را باز کنید، روی آیکون پاور ضربه بزنید و در پایین صفحه می‌توانید گزینه "Side key settings" را ببینید. در این قسمت می‌توانید منوی "Press and hold" را ببینید و کاربری دکمه بیکسبی را تغییر دهید. این روزها در ایران چه کسی از بیکسبی استفاده می‌کند؟ 

۷. درصد باتری را در نوار وضعیت فعال کنید

Show battery % in status bar

عده زیادی از کاربران هستند که درصد باتری برایشان مهم است. بنابراین دانستن دقیق میزان باتری برای این افراد یک ضرورت است. یکی از ترفندهای گوشی سامسونگ که به راحتی قابل اجراست، قابلیت نشان دادن درصد باتری است. برای این کار صفحه اعلان‌ها را از بالای نمایشگر باز کنید، دوباره آن را پایین بکشید تا قسمت تنظیمات سریع را ببینید، سپس روی منوی سه نقطه ضربه بزنید. در این قسمت گزینه "Status bar" را خواهید دید و گزینه‌ای وجود دارد که می‌توانید میزان درصد باتری را فعال کنید. 

۸. اسلایدر تنظیم روشنایی را فعال و رسانه و کنترل دستگاه را غیر فعال کنید

Always display brightness slider in quick settings, disable media and device controls

در منوی تنظیمات نوار وضعیت (Status Bar) نواری وجود دارد که روشنایی صفحه را تنظیم می‌کند. در این صورت هر وقت صفحه اعلان‌ها را پایین بکشید می‌توانید به اسلایدر تنظیم روشنایی هم دسترسی داشته باشید. بهتر است رابط کنترل رسانه و دستگاه را غیر فعال کنید، چون این گزینه‌ها بی‌فایده هستند و فقط در قسمت اعلان‌ها فضای بیهوده اشغال می‌کنند.

۹. اعلان‌های هواشناسی سامسونگ را غیر فعال کنید

Disable Samsung weather notifications

آیا از برنامه Google استفاده می‌کنید؟ آیا هر روز اعلان‌های هواشناسی برای شما ارسال می‌شود؟ پس دیگر نیازی به برنامه دوم ندارید تا همان اعلان‌های آب و هوایی را برای شما ارسال کند. در قسمت تنظیمات برنامه‌ها، گزینه "Weather" را پیدا کنید و تمام اعلان‌های برنامه را غیرفعال کنید. غیرفعال کردن این گزینه روی ویجت آب و هوا در صفحه خانه تأثیری نمی‌گذارد، فقط اعلان‌های بی‌مورد را غیر فعال می‌کند و کمی آرامش‌بخش‌تر می‌شود.

۱۰. زمان روشن بودن صفحه را بیشتر کنید

Increase display timeout

سامسونگ زمان روشن ماندن گوشی‌های خود را روی ۳۰ ثانیه تنظیم کرده است. به نظر من در عین اینکه محافظه‌کارانه و امن است، اما می‌تواند آزاردهنده هم باشد! یکی از ترفندهای گوشی سامسونگ این است که می‌توانید این زمان را بیشتر کنید. وارد تنظیمات صفحه‌نمایش شوید و آن را روی ۱، ۵ یا حتی ۱۰ دقیقه تنظیم کنید.

۱۱. نرخ به‌روزرسانی صفحه را روی ۱۲۰ هرتز تنظیم کنید

Switch screen to 120Hz refresh

گوشی‌های جدید سامسونگ از جمله گلکسی S20 یک نمایشگر فانتزی و زیبا با نرخ به‌روزرسانی ۱۲۰ هرتز دارد. باید از این قابلیت استفاده کنید تا حرکت روان‌تر صفحه را حس کنید و تجربه بهتری از بازی کردن داشته باشید. سامسونگ به طور پیش‌فرض این عدد را روی ۶۰ هرتز تنظیم کرده تا طول عمر باتری بهتر شود. اما با وجود یک باتری ۴۰۰۰ میلی‌آمپرساعتی یا بالاتر، تغییر زیادی در طول عمر باتری رخ نخواهد داد. پس یکی از ترفندهای گوشی سامسونگ این است که به تنظیمات صفحه‌نمایش بروید و نرخ به‌روزرسانی را روی ۱۲۰ هرتز تنظیم کنید. البته متاسفانه عده زیادی تفاوت این دو عدد را نمی‌دانند و ممکن است حتی متوجه تفاوت عملکرد نمایشگر نشوند. اما اگر شما جزو این دسته نیستید، همین الان تنظیمات را تغییر دهید.

۱۲. گزینه Zoom را غیر فعال کنید تا محتوای بیشتری را ببینید

Decrease screen "zoom" or font size to show more content

اگر دید شما روی گوشی خیلی خوب نیست، احتمالا چشم‌اندازتان خوب نیست! برای عده زیادی از جمله من خیلی مهم است محتوای نمایشگر گوشی را همان‌طور که واقعا هست ببینم. تنظیمات ابعاد فونت و نوشته‌ها در حالت پیش‌فرض سامسونگ برای من و احتمالا عده دیگری زیادی بزرگ است. بنابراین بهتر است از یکی از ترفندهای گوشی سامسونگ استفاده کنید و این ابعاد را کم کنید. 

۱۳. پنل‌های لبه نمایشگر را غیر فعال کنید

Disable edge panels

ویژگی پنل‌های کناری نمایشگر در گوشی‌های سامسونگ همیشه عجیب و اغلب بی‌فایده بوده است. البته عده‌ای هم هستند که عاشق این قابلیت هستند، اما به نظر من این گزینه فقط باعث خراب‌کاری و لمس ناخواسته و باز شدن برنامه‌ها می‌شود. یکی از ترفندهای گوشی سامسونگ این است که می‌توانید این گزینه را غیر فعال کنید. به قسمت تنظیمات بروید و عبارت "edge panels" را جستجو کنید و بعد از پیدا کردن آن، ضامن غیر فعال کردن آن را پیدا خواهید کرد.

۱۴. هدایت گوشی با حرکات دست را فعال کنید

Enable gesture navigation

وقتی یک گوشی جدید با قابلیت‌های فوق‌العاده می‌خرید، دیگر نباید از دکمه‌های پیمایشی قدیمی استفاده کنید. یکی از قابلیت‌های گوشی‌های اندرویدی و به خصوص سامسونگ، امکان هدایت گوشی با حرکات دست است. فعال کردن آن هم بی‌نهایت ساده است. تنها کاری که باید بکنید این است که به قسمت تنظیمات بروید و عبارت "navigation type" را سرچ کنید و تمام گزینه‌ها را انتخاب کنید. البته گزینه "hints" را غیر فعال کنید چون نیازی به آن نخواهید داشت. در اندروید ۱۰ استفاده از این قابلیت خیلی زود به دلتان می‌نشیند و پیشنهاد می‌کنم حتما آن را امتحان کنید. تغییر معمولا دشوار است، اما من یک نفر را هم ندیدم که از این تغییر راضی نبوده باشد.

۱۵. ورود از صفحه خانه به پنل اعلان‌ها را فعال کنید

Enable swipe from homescreen for notification panel

در گوشی‌های سامسونگ، وقتی در صفحه خانه باشید و صفحه را به بالا یا پایین بکشید، لانچر برنامه‌ها باز می‌شود. اما یکی از ترفندهای گوشی سامسونگ این است که می‌توانید این گزینه را تغییر دهید. تنظیمات صفحه خانه را باز کنید و به دنبال "Swipe down for notification panel" بگردید و آن را فعال کنید. 

۱۶. ویبره هشدار هوشمند را غیر فعال کنید

Disable smart alert vibrations

هشدار هوشمند (Smart alert) یکی از ویژگی‌های خوب اما بسیار آزاردهنده در گوشی‌های سامسونگ است. در واقع عملکرد هشدار هوشمند این است که وقتی گوشی بدون استفاده روی میز است و تماس یا پیامی دریافت می‌کنید و گوشی را برمی‌دارید، ویبره می‌زند. این گزینه واقعا چه فایده‌ای دارد؟ وقتی گوشی را برداریم صفحه یا اعلان را می‌بینیم و متوجه می‌شویم چه اتفاقی در حال وقوع است و واقعا نیازی به ویبره نخواهد بود. البته این گزینه برای افرادی که نابینا هستند می‌تواند مفید باشد. اما برای دیگران کاملا بی‌فایده است. 

۱۷. گزینه خوابیدن برنامه‌های بی‌استفاده را غیر فعال کنید

Disable putting unused apps to sleep

پروتکل‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی سامسونگ در رابط کاربری OneUI رفتاری دارد که برنامه‌های بی‌استفاده را غیرفعال می‌کند یا به اصطلاح آن‌ها را در «خواب» فرو می‌برد. این گزینه باعث می‌شود برنامه‌های مهمی که شاید خیلی هم از آن‌ها استفاده نکنید، عملکرد اصلی را از دست بدهند و دیگر به طور مداوم در پس‌زمینه به‌روزرسانی نشوند. ایده این قابلیت از اینجا آمده که افراد مجموعه‌ای از برنامه‌ها را نصب می‌کنند و هیچ‌وقت از آن‌ها استفاده نمی‌کنند و این برنامه‌ها باعث مصرف باتری می‌شوند. برای کسانی که دانش محدودی درباره گوشی‌های هوشمند دارند، شاید این گزینه مفید باشد. اما برای کسی که نمی‌خواهد اعلان هیچ‌کدام از برنامه‌ها را از دست بدهدِ، اصلا خوب نیست. بنابراین یکی از ترفندهای گوشی سامسونگ امکان غیر فعال کردن این گزینه است. 

۱۸. گزینه بهینه‌سازی باتری برای Google Photos را غیر فعال کنید

Disable power optimization for Google Photos

برنامه Google Photos یکی از برنامه‌های مورد علاقه عده زیادی از کاربران است و عملکرد ابری آن خیلی جذاب است. اما اندروید با ویژگی «بهینه‌سازی باتری» عملکرد برنامه‌ها را اولویت‌بندی می‌کند. بارگذاری عکس‌ها در این برنامه ساعت‌ها طول نمی‌کشد که بخواهد باتری را مصرف کند. اما اندروید این برنامه را جزو برنامه‌های پرمصرف شناسایی می‌کند و عملکرد آن را محدود می‌کند. خوشبختانه یکی از ترفندهای گوشی سامسونگ این است که می‌توانید این رفتار را غیر فعال کنید. وارد قسمت تنظیمات شوید، گزینه "Optimize battery usage" را پیدا کنید. روی گزینه بهینه‌سازی باتری و بعد گزینه "App not optimized" ضربه بزنید و گزینه "All" را انتخاب کنید. سپس گزینه Photos را پیدا کنید و آن را غیر فعال کنید. 

۱۹. شدت ویبره اعلان‌ها را کم کنید

Lower notification vibration intensity

یکی از گزینه‌هایی که واقعا مورد علاقه من نیست، در مورد ویبره‌های پیش‌فرض اعلان‌هاست که بی‌نهایت شدید و اعصاب‌خوردکن است. این ویبره‌ها در خط تولید گوشی‌های پیکسل واقعا ملایم و دوست‌داشتنی است. خوشبختانه یکی از ترفندهای گوشی سامسونگ این است که می‌توانید شدت این ویبره‌ها را کم کنید. در قسمت تنظیمات گوشی گزینه Vibration Intensity را پیدا کنید و شدت هر گزینه‌ای را که می‌خواهید کم کنید.

۲۰. گزینه Samsung Daily را غیر فعال کنید

Disable Samsung Daily

گزینه Samsung Daily فعالیت سامسونگ برای به‌روزرسانی اخبار و اتفاقات است. بعضی این گزینه را دوست دارند، اما واقعا وجود چنین قابلیتی در ایران خیلی ضروری نیست. این برنامه فقط از داده‌ها و رم گوشی استفاده می‌کند و فایده دیگری ندارد. یکی از ترفندهای گوشی سامسونگ غیر فعال کردن این گزینه است. صفحه اصلی گوشی را طولانی لمس کنید و صفحه را بکشید تا به پنل Samsung Daily برسید. برای غیر فعال کردن این صفحه ضامنی وجود دارد که می‌توانید آن را خاموش کنید. 

کدام یک از این ترفندهای گوشی سامسونگ را می‌دانستید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.