احتمالا خیلی از شما که در حال خواندن این مقاله هستید، نحوه ضدعفونی کردن گوشی بدون آسیب زدن به آن را نمی‌دانید یا شاید هم یکی از قربانیان ضدعفونی کردن غیر اصولی گوشی‌تان هستید و با از کار افتادن تاچ گوشی یا خراب شدن گوشی، تصمیم گرفتید راه درست تمیز کردن گوشی را یاد بگیرید. پس جای درستی آمدید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا بدانید چطور بدون اینکه به گوشی هوشمندتان صدمه بزنید، آن را ضدعفونی و از ویروس‌های مختلف، به ویژه کووید-۱۹ پاکسازی کنید.

با یک جستجوی ساده می‌توانید تعداد زیادی مقاله درباره نحوه ضدعفونی کردن گوشی پیدا کنید که البته تعداد زیادی از آن‌ها هم اطلاعات غلط و مخرب به شما می‌دهند و مقالات بی‌ارزشی هستند. خوشبختانه، سه تولیدکننده بزرگ گوشی‌های موبایل، یعنی اپل، سامسونگ و گوگل، شفاف‌سازی کردند و روش درست تمیز کردن گوشی را گفته‌اند. ما هم با استناد به گفته‌های آن‌ها به شما می‌گوییم چطور باید گوشی خود را ضدعفونی کنید. 

مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکته که در مورد ضدعفونی کردن گوشی به آن این است که برخلاف توصیه‌های قبلی جمله زیر کاملا صحیح است:

تمیز کردن بدنه و صفحه گوشی‌های آیفون و پیکسل گوگل، با دستمال‌های مرطوب حاوی الکل بی‌خطر است.

 البته حواستان باشد تمیز کردن گوشی با الکل خالص و با روش‌های نادرست می‌تواند به دستگاه آسیب بزند.

الکل خالص می‌تواند پوشش اولئوفوبیک (Oleophobic) و هیدروفوبیک (Hydrophobic) که باعث می‌شود روغن و آب به صفحه‌نمایش و سایر درگاه‌ها آسیب نرساند، از بین ببرد.

ضدعفونی کردن گوشی بدون آسیب زدن

توصیه اصلی اپل برای ضدعفونی کردن گوشی بدون آسیب زدن به گوشی‌های آیفون این است که به روش زیر عمل کنند:

از دستمال مرطوب ۷۰ درصد ایزوپروپیل یا دستمال مرطوب ضدعفونی‌کننده کلارکس (وایتکس رقیق شده) استفاده کنید و سطح خارجی و صفحه‌نمایش گوشی را به آرامی تمیز کنید.

اپل برای ضدعفونی کردن گوشی بدون آسیب زدن به آن و برای دستگاه‌های مختلف این شرکت جزئیات زیادی را بیان کرده که بیان همه آن‌ها در این مقال نمی‌گنجد. اما توصیه‌های کلی که برای تمام مدل‌های گوشی این شرکت قابل استفاده است، مرور می‌کنیم. 

 • دستگاه را خاموش کنید و هر کابل یا لوازم جانبی را از آن جدا کنید.
 • از خیس شدن درگاه‌ها و شکاف‌ها جلوگیری کنید.
 • از مواد سفید‌کننده استفاده نکنید.
 • دستگاه را در مواد ضدعفونی غوطه‌ور نکنید.
 • از مواد تمیزکننده خانگی مثل شوینده‌های خانگی و شیشه‌پاک‌کن‌ها استفاده نکنید.
 • از هوای فشرده استفاده نکنید.

ضدعفونی کردن گوشی‌های اندرویدی 

ضدعفونی کردن گوشی بدون آسیب زدن - ۱

نماینده سامسونگ اعلام کرده، برای ضدعفونی کردن گوشی می‌توانید از دستمال‌های مرطوب ایزوپروپیل الکل استفاده کنید. 

وبسایت سامسونگ هم راهکارهایی برای ضدعفونی کردن گوشی‌های گلکسی و تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمندش را معرفی و اعلام کرده پاک کردن دستگاه با مواد ضدعفونی‌کننده بر پایه الکل امن است و دستگاه‌ها را خراب نمی‌کند. البته به شرطی که الکل بالای ۷۰ درصد یا الکل ایزوپروپیل باشد. اما برای ضدعفونی کردن گوشی بدون آسیب زدن به آن باید مواد پاک‌کننده را روی دستمال‌های میکروفایبر بزنید و سپس به بدنه و صفحه گوشی بکشید و از تماس مستقیم الکل و مواد پاک‌کننده با گوشی‌های اندرویدی اکیدا خودداری کنید. 

روش‌های ضدعفونی کردن گوشی در مورد گوشی‌های اندرویدی به شرح زیر است.

 • قاب محافظ دستگاه را جدا کنید.
 • دستگاه را خاموش کنید و آن را از شارژر یا هدفون و هندزفری جدا کنید.
 • الکل، ماده ضدعفونی‌کننده یا تمیزکننده مناسب دیگر را روی دستمال میکروفایبر بزنید.
 • دستمال را به آرامی روی صفحه‌نمایش و بدنه گوشی بکشید. 
 • دقت کنید که از ماده ضدعفونی‌کننده فقط برای سطوح خارجی گوشی استفاده کنید.
 • گوشی را ۵ دقیقه در معرض هوای آزاد بگذارید تا به طور کامل خشک شود.
 • اگر رطوبت یا لکی روی گوشی باقی مانده بود، با یک دستمال کاغذی یا دستمال میکروفایبر تمیز آن‌ها را خشک کنید.
 • قاب محافظ گوشی را تمیز کنید. اگر قاب محافظ گوشی شما جنس حساسی دارد، فرآیند بالا را تکرار کنید. اما اگر پلاستیک است یا جنس مقاوم و ضدآب دارد، با آب و صابون آن را بشویید و اجازه دهید به طور کامل خشک شود و سپس از آن استفاده کنید.

نکته

برای ضدعفونی کردن گوشی بدون آسیب زدن به آن، هرگز از مواد سفیدکننده استفاده نکنید. چرا که مواد اسیدی و پاک‌کننده در این شوینده‌ها می‌تواند رنگ بدنه گوشی را در خود حل کند و دستگاه را خراب کند.

ضدعفونی کردن قاب محافظ گوشی 

ضدعفونی کردن گوشی بدون آسیب زدن - ۲

اگر برای گوشی خود از یک کاور یا قاب محافظ استفاده می‌کنید، برای ضدعفونی کردن آن و همچنین برای تمیز کردن کاور محافظ، باید آن را از گوشی جدا کنید و اگر جنس مقاومی داشت، آن را در سینک ظرفشویی با آب و صابون بشویید. 

نگران نباشید، اگر قاب محافظ گوشی جنس مقاومی داشته باشد، آب و صابون می‌تواند ویروس‌ها و باکتری‌ها را به طور کامل از بین ببرد و لازم نیست حتما از پاک‌کننده‌های الکلی استفاده کنید. 

البته اگر از قاب‌های محافظ با قابلیت شارژ گوشی استفاده می‌کنید، نمی‌توانید از این روش استفاده کنید.

دلیل ضدعفونی کردن گوشی‌های موبایل چیست؟

تحقیقات نشان دادند گوشی‌های هوشمند مثل دست سوم افراد است و می‌تواند مکان مناسبی برای رشد باکتری و میکروب باشد و آلودگی را به بدن منتقل کند. طبق تحقیقاتی که در دانشگاه آریزونای آمریکا انجام شده، میکروب‌ها و ویروس‌های روی گوشی همراه ده برابر بیشتر از دستشویی است. به همین دلیل تمیز کردن و به خصوص ضدعفونی کردن گوشی بدون آسیب زدن به آن از اهمیت بالایی برخودار است. 

دلیل دیگر این است که ویروس کرونا روی سطوح سفت می‌نشیند و لمس این سطوح می‌تواند باعث انتقال ویروس به دست و بعد به بدن شود. همچنین تحقیقات نشان می‌دهند ویروس کرونا می‌تواند ساعت‌ها و حتی روزها روی سطوح صاف و سفت زنده بماند.

چه زمانی باید گوشی را ضدعفونی کنیم؟

جوابی که قرار است بشنوید، احتمالا باب میلتان نیست! اما طبق بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده، هر روز باید گوشی خود را تمیز کنید. اگر دائم از گوشی خود استفاده می‌کنید، هر چند ساعت یک بار باید تمام مراحل درست ضدعفونی کردن گوشی بدون آسیب زدن به آن را انجام دهید. ممکن است سخت باشد، اما لازم است! همیشه یک دستمال میکروفایبر کوچک و تمیز یا یک دستمال مرطوب الکلی را در محل کار یا بیرون از خانه همراه داشته باشید و هر چند وقت یک‌بار گوشی‌تان را تمیز کنید.

چطور گوشی خود را مدت طولانی‌تری تمیز نگه داریم؟

حتی اگر زمان کافی بگذارید و به طور مرتب گوشی خود را ضدعفونی کنید، باز هم به سرعت می‌تواند در معرض جرم‌ها و ویروس‌ها قرار بگیرد. به نظر شما بهترین راه برای تمیز نگه‌داشتن طولانی‌مدت گوشی چیست؟ در ادامه چند راه به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید با رعایت آن‌ها مدت بیشتری گوشی خود را تمیز نگه دارید و کمتر به ضدعفونی کردن گوشی بدون آسیب زدن به آن نیاز پیدا کنید.

 • در محیط‌های عمومی مثل وسایل حمل و نقل عمومی از گوشی استفاده نکنید. 
 • گوشی خود را داخل سرویس بهداشتی محل کار، فروشگاه، رستوران و مکان‌های دیگر نبرید. 
 • برای خواندن لیست خرید یا مواد اولیه غذایی که می‌خواهید درست کنید، از گوشی استفاده نکنید و همه‌چیز را روی کاغذ بنویسید.
 • اگر در باشگاه می‌خواهید از گوشی خود استفاده کنید آن را در جیب لباس یا بازوبندهای مخصوص قرار دهید و از رها کردن گوشی روی تجهیزات ورزشی به شدت پرهیز کنید.

سخن آخر؛ به جنگ آلودگی بروید

بعد از دانستن نحوه ضدعفونی کردن گوشی بدون آسیب زدن به آن، برای اینکه از بیماری و آلوده شدن به ویروس کرونا در امان باشید، روزانه چند ده بار دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید. در محافل عمومی، تاکسی،‌ اتوبوس، مترو و هر جای دیگری که تراکم افراد زیاد است، از گوشی استفاده نکنید، ماسک بزنید و فاصله اجتماعی مناسب را رعایت کنید.