بیشتر گوشی‌های خانواده گلکسی سامسونگ، با ابزاری داخلی به نام Game Launcher عرضه می‌شوند که رکورد صفحه نمایش اندروید را راحت می‌کنند. اگر گوشی شما Game Launcher ندارد، باید با یک برنامه شخص ثالث این کار را بکنید. یکی از بهترین برنامه‌ها Mobizen است. 

نکته

قابلیت Game Launcher از گلکسی S7 به بعد در گوشی‌های سامسونگ وجود دارد. اگر می‌خواهید از برنامه Mobizen برای رکورد صفحه نمایش اندروید استفاده کنید، باید حداقل نسخه ۴.۴ اندروید را داشته باشید.

رکورد صفحه نمایش اندروید با استفاده از Game Launcher

برنامه Game Launcher یک گزینه تر و تمیز است که روی اکثر گوشی‌های گلکسی سامسونگ وجود دارد و در واقع محل قرارگیری بازی‌هاست و تنظیماتی دارد که با تغییر آن‌ها می‌توانید تجربه گیمینگ خود را بهبود ببخشید. این برنامه ابزار رکورد صفحه نمایش اندروید دارد که در واقع برای رکورد بازی‌ها بهینه شده است، اما می‌توانید از آن برای اکثر برنامه‌ها استفاده کنید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که این برنامه امکان ضبط صفحه خانه و برنامه‌ها را ندارد. در ادامه به شما آموزش می‌دهیم چطور باید از این ابزار استفاده کنید.

۱. برنامه Game Launcher را باز کنید.

نکته

اگر Game Launcher در منوی تنظیمات گوشی شما وجود ندارد، باید ابتدا یک بازی را نصب و اجرا کنید.

۲. صفحه را بالا بکشید تا پنجره Library (محل قرارگیری برنامه‌ها) ظاهر شود. این قسمت در حال حاضر در پایین صفحه قرار دارد. سپس روی سه نقطه عمودی در گوشه سمت راست Library ضربه بزنید. 

۳. روی Add apps ضربه بزنید.

Game Launcher

۴. در این مرحله باید تمام برنامه‌هایی را که روی گوشی نصب کردید، ببینید. روی برنامه‌ای که می‌خواهید رکورد صفحه نمایش اندروید را روی آن پیاده کنید، ضربه بزنید، سپس گزینه Add را از گوشه سمت راست صفحه انتخاب کنید. این کار برنامه را به فهرست برنامه‌ها و بازی‌های Game Launcher اضافه می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد به ابزار رکورد اسکرین هنگام اجرای برنامه مورد نظر دسترسی داشته باشید. 

۵. در پنجره برنامه‌ها، روی برنامه‌ای که می‌خواهید رکورد کنید ضربه بزنید. وقتی برنامه اجرا شد، روی آیکون Game Tools در گوشه پایین سمت چپ ضربه بزنید. 

۶. اگر تمام مراحل را درست انجام داده باشید، باید بتوانید منوی کامل Game Tools را ببینید. روی گزینه Record در گوشه پایین سمت راست ضربه بزنید تا رکورد صفحه نمایش اندروید آغاز شود. تمام این مراحل را برای هر برنامه دیگری که می‌خواهید تکرار کنید.

Game Tools

۷. وقتی آماده توقف رکورد صفحه نمایش شدید، روی آیکون Stop در گوشه پایین سمت راست ضربه بزنید.

۸. برای دیدن ویدیوی کامل، روی گزینه Watch recorded video ضربه بزنید یا در برنامه Photos (تصاویر) تمام ویدیوهای ضبط شده را ببینید.

Watch recorded video

رکورد صفحه نمایش اندروید با استفاده از برنامه Mobizen

اگر گوشی شما برنامه Game Launcher را ندارد یا ترجیح می‌دهید از آن استفاده نکنید، چند برنامه رکورد صفحه نمایش اندروید وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این برنامه‌ها شخص ثالث هستند و با استفاده از آن‌ها می‌توانید از تمام قسمت‌های گوشی خود فیلم بگیرید. در این مقاله کار کردن با برنامه Mobizen را به شما آموزش می‌دهیم. مراحل زیر را با دقت دنبال کنید تا بتوانید از صفحه نمایش گوشی خود فیلم بگیرید.

۱. اگر این برنامه را ندارید، آن را از گوگل پلی یا از طریق لینک زیر نصب کنید.

دانلود برنامه Mobizen

۲. بعد از اینکه برنامه را نصب کردید، آن را اجرا کنید. وقتی برنامه در حال اجرا شدن بود، می‌توانید آیکون رکورد صفحه نمایش اندروید را در گوشه صفحه ببینید. وقتی روی این آیکون ضربه بزنید، سه گزینه خواهید داشت: رکورد ویدیو (Record Video)، تماشای محتوای ضبط شده (saved content) و اسکرین شات گرفتن از صفحه (take a screenshot).

۳. روی آیکون Record ضربه بزنید. 

نکته

اگر دفعه اول است که برنامه را اجرا می‌کنید، از شما می‌خواهید برای رکورد کردن به آن دسترسی بدهید.

۴. در این مرحله پیامی مشاهده می‌کنید که اعلام می‌کند «موبیزن رکورد ویدیو را آغاز خواهد کرد» (Mobizen will start capturing video). اگر نمی‌خواهید دیگر این پیام را ببینید، روی Don't show again و سپس روی Start now ضربه بزنید. 

 Mobizen

۵. بعد از اینکه شمارش معکوس سه‌ثانیه‌ای تمام شد، رکورد صفحه نمایش اندروید شروع می‌شود. محتوایی را که می‌خواهید ضبط کنید. برخلاف Game Launcher، برنامه موبیزن همه چیز را رکورد می‌کند.

نکته

آیکون Mobizen تایمری دارد که به شما می‌گوید چه مدت است در حال ضبط ویدیو هستید.

۶. وقتی کارتان تمام شد، روی آیکون Mobizen و سپس روی Stop ضربه بزنید. 

۷. بعد از چند لحظه، Mobizen با پیام پاپ‌آپ به شما می‌گوید می‌خواهید ویدیو را تماشا کنید یا پاک کنید. ویدیوی ذخیره شده و کامل را می‌توانید در گالری برنامه موبیزن پیدا کنید.

Gallery app

 شما هم این روش‌ها را تست کنید و به ما بگویید تجربه کار کردن با کدام روش راحت‌تر بود. شما چه برنامه دیگری را برای رکورد صفحه نمایش اندروید می‌شناسید؟