همان‌طور که می‌دانید گوشی‌های جدید هوآوی (Huawei) و گوشی‌های آنر (Honor) برنامه‌های پیش‌فرض گوگل و کلا گوگل‌پلی را ندارند، گوشی‌های پرچم‌دار و بالارده‌ای مثل Huawei Mate 30 Pro و Honor 9X Pro هر دو بدون گوگل‌پلی عرضه شدند و برای کسانی که به این برنامه و گنجینه اپلیکیشن‌های این سرویس نیاز داشتند، شوک بزرگی وارد شده است. اما ظاهرا به نظر می‌رسد هک جدیدی کشف شده است که فروشگاه Google Play را به گوشی شما برمی‌گرداند. با آموزش نصب گوگل پلی روی گوشی های هوآوی و آنر با موبایلتو همراه باشید.

این روش توسط وبلاگ مطرح و معتبر Technobaboy کشف شده است و اگرچه روشی رسمی برای آموزش نصب گوگل پلی روی گوشی های هوآوی و آنر نیست، اما به نظر می‌رسد روش موثری است و کاربران زیادی این روش را تست کردند و جواب گرفتند. 

به دنبال تحریم هوآوی توسط آمریکا، گوشی‌های جدید آنر و هوآوی بدون برنامه‌های پیش‌فرض گوگل عرضه می‌شوند و این دیوایس‌ها دیگر از خدمات موبایل گوگل (Google Mobile Services) پشتیبانی نمی‌کنند. در عوض کاربران با سرویس جدیدی به نام Huawei Mobile Services (HMS) سر و کار خواهند داشت که بسیاری از برنامه‌ها را ندارد و به هیچ عنوان آرشیو کاملی نیست و به پای گوگل پلی نمی‌رسد. همین مسئله باعث شده عده کمتری گوشی‌های آنر و هوآوی را بخرند.

این مسئله شرم‌آور است، چون کمپانی هوآوی گوشی‌های فوق‌العاده‌ای دارد و بدون گوگل پلی ممکن است درصد فروش آن به شدت کاهش پیدا کند. بنابراین شاید اگر مقاله آموزش نصب گوگل پلی روی گوشی های هوآوی و آنر را بدانید، با خیال راحت این گوشی‌ها را بخرید.

روشی وجود دارد که بتوانید برنامه‌های مشهوری که در اپ گالری هوآوی نیست را دانلود کنید، اما مشکل اینجاست که فقط می‌توانید یک بار این کار را انجام دهید و بعد از آن برنامه‌ها آپدیت نمی‌شوند. با آموزش نصب گوگل پلی روی گوشی های هوآوی و آنر ، تمام مشکلات شما حل می‌شود.

این روش جدید، برای کسانی است که هم سخت‌افزار و قدرت گوشی‌های هوآوی را و هم اپلیکیشن‌های گوگل پلی را می‌خواهند!

قبل از آموزش نصب گوگل پلی روی گوشی های هوآوی و آنر باید چند نکته را یادآوری کنیم. اول اینکه گوگل به تمام کاربران خود توصیه کرده است هیچ برنامه‌ای را به صورت غیرمستقیم و فرعی از منبع‌های دیگر دانلود نکنند. تمام برنامه‌هایی که در گوگل پلی وجود دارند، فرآیندهای پیچیده امنیتی و نظارتی را طی می‌کنند و می‌توانید با خیال راحت آن‌ها را روی گوشی‌های خود نصب کنید. 

دوم اینکه چون آنر و هوآوی در گوشی‌های جدید خود دیگر از گوگل پلی استفاده نمی‌کند، برنامه‌هایی که در اپ گالری (App Gallery) وجود ندارند، باید به صورت غیرمستقیم و از درگاه‌های دیگر دانلود شوند و بنابراین فرآیند نظارت و امنیت روی آن‌ها انجام نشده و شاید خیلی قابل اعتماد نباشند و بعد از مدتی دیگر به‌روزرسانی نشوند و به مرور از رده خارج شوند.

به همین دلیل باز هم تاکید می‌کنیم آموزش نصب گوگل پلی روی گوشی های هوآوی و آنر ، روش رسمی و تایید شده نیست. پس خطرات این کار را بدانید و حتما قبل از هر کاری، از تمام اطلاعات گوشی خود نسخه پیشتیبان تهیه کنید. 

نصب گوگل پلی روی گوشی های هوآوی و آنر به چه صورت است؟

برای این روش هک کردن و دور زدن تحریم‌های گوگل، باید برنامه‌ای به نام Chat Partner را دانلود کنید. این برنامه در App Gallery یا همان اپ استور هوآوی وجود ندارد. اما می‌توانید فایل APK آن را از وبسایت زیر دانلود کنید.

دانلود برنامه Chat Partner

وقتی برنامه را دانلود و نصب کردید، آن را اجرا کنید.

در برنامه Chat Partner از شما خواسته می‌شود وارد شوید. اما زیر گزینه ورود به برنامه، گزینه دیگری به نام «Detect device» وجود دارد. این گزینه را انتخاب کنید و بعد از آن به منوی جدیدی هدایت می‌شوید. 

این منو دستگاه شما را اسکن و شناسایی می‌کند و به شما می‌گوید که هیچ برنامه‌ای از سرویس گوگل روی دستگاه شما نصب نیست که البته خودتان این مسئله را می‌دانید. گزینه «Repair now» را انتخاب کنید و در منوی بعد گزینه «Activate» را انتخاب کنید و بعد از آن است که گوگل پلی استور روی گوشی شما نصب می‌شود. 

بعضی از کاربران اعلام کردند مجبور شدند یک بار گوشی را خاموش و روشن کنند تا گوگل پلی استور را ببینید. اما عده‌ای هم نیازی به این کار نداشتند. بعد از نصب گوگل پلی می‌توانید مثل قبل وارد شوید و برنامه‌های مورد نظرتان را دانلود کنید. البته لازم است این نکته را بیان کنیم که پلی استور ممکن است یکی دو بار اول کرش کند و بیرون بیاید، اما بعد از چند بار درست می‌شود، نگران نباشید. 

وقتی نصب گوگل پلی روی گوشی های هوآوی و آنر با موفقیت انجام شود، می‌توانید همه برنامه‌هایی را که می‌خواهید دانلود کنید و برنامه‌هایی که از قبل گرفتید به‌روزرسانی کنید. همچنین می‌توانید دیگر برنامه‌های گوگل را هم دانلود و نصب کنید و هم‌چنین وارد برنامه‌هایی شوید که از قبل دانلود کردید. 

این مسئله مهم است، چون ممکن است قبل از نصب گوگل پلی روی گوشی های هوآوی و آنر بعضی از برنامه‌های گوگل را روی گوشی جدید نصب کرده باشید، ولی تا زمانی که لاگین نکنید، نمی‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

اگر تمام مراحل نصب گوگل پلی روی گوشی های هوآوی و آنر را به درستی انجام داده باشید، گوشی شما باید با گوگل پلی درست مثل زمانی باشد که تحریمی برای هوآوی اتفاق نیفتاده بود. البته ممکن است عوارض جانبی این کار را هم ببینید. مثلا ممکن است گوگل پلی از کار بیفتد یا گوگل و هوآوی این هک را شناسایی کنند و جلوی آن را بگیرند. پس تکرار می‌کنیم این کار را با مسئولیت خودتان انجام دهید. 

اخیرا گزارش شده روش بالا در مراحل ابتدایی متوقف می‌شود و ارور قطع اتصال اینترنت می‌دهد. اگر شما هم با چنین مشکلی مواجه شدید از روش جایگزین استفاده کنید.

استفاده از Google installer v. 3.0 برای نصب گوگل پلی روی گوشی های هوآوی و آنر

از لینک زیر برنامه Google Installer 3.0 را دانلود کنید. 

دانلود برنامه Google Installer 3.0

اگر اولین بار است که یک برنامه شخص ثالث روی گوشی نصب می‌کنید، باید گزینه Unknown Sources را از تنظیمات اصلی گوشی فعال کنید تا گوشی اجازه نصب برنامه را به شما بدهد. 

برنامه را از قسمت File Manager پیدا کنید. 

روی آن ضربه بزنید و مراحل نصب را همانطور که گفته شده طی کنید تا برنامه نصب شود.

برنامه را باز کنید. 

در این قسمت باید روی دکمه بزرگ آبی رنگ با عنوان «Install» ضربه بزنید تا فرآیند نصب گوگل پلی روی گوشی های هوآوی و آنر کامل شود.

گوگل اینستالر


وقتی نصب تمام شد، گوشی را روشن و خاموش کنید. 

تمام شد! برنامه‌های گوگل و خدماتش با موفقیت روی گوشی شما نصب شده است. 

اگر توانستید این کار را با موفقیت انجام دهید یا در فرآیند انجام این کار به مشکلی برخورد کردید، برای ما پیام بگذارید و نظرات خود را به ما بگویید.