از خودتان می‌پرسید چرا گوشی‌تان کند شده و هنگ می‌کند؟ ده راه افزایش سرعت گوشی هوشمند را بدانید تا بتوانید دوباره از گوشی‌تان بدون مشکل استفاده کنید. 

تلفن‌های هوشمند هم مثل تمام فناوری‌های دیگر بعد از مدتی سرعتشان کم می‌شود. دلایلی زیادی وجود دارد که باعث می‌شود گوشی‌ها هنگ کنند و کند شدن یا اصطلاحا لَگ زدن آن‌ها شروع شود. البته بسیاری از این مشکلات هم به راحتی حل می‌شوند. همچنین باید به این نکته توجه کنید که گوشی هوشمند شما فقط ممکن است کندتر به نظر برسد و واقعا مشکلی نداشته باشد، چون آن را با زمانی که تازه خریدید مقایسه می‌کنید و طبیعی است که کمی کند‌تر عمل کند. گاهی اوقات وقتی گوشی بیش از حد قدیمی شده، فقط ارتقای آن به یک مدل جدید می‌تواند مشکل را حل کند. با این حال در اکثر مواقع با دانستن راه‌های افزایش سرعت گوشی هوشمند بدون هیچ هزینه‌ای می‌توانید سرعت گوشی را بالا ببرید.

دلایل عمده کند شدن سرعت گوشی

دلایل رایج کند شدن گوشی عبارتند از:

  • اینترنت ضعیف Wi-Fi یا سیم‌کارت 
  • نرم‌افزار و برنامه‌های قدیمی و به‌روزرسانی نشده
  • برنامه‌های پر مصرف
  • فضای ذخیره‌سازی محدود 

راه‌های افزایش سرعت گوشی هوشمند

راه‌حل‌های زیادی برای افزایش سرعت گوشی هوشمند وجود دارد که شامل هر چیزی می‌شود. از ریبوت کردن، به‌روزرسانی سیستم‌عامل، حذف برنامه‌های سنگین و بلااستفاده و ریست کردن تنظیمات یا ریست فکتوری کردن گوشی و برگشت به حالت کارخانه. بسیاری از این راه‌حل‌ها می‌توانند مشکلات زیادی در گوشی را حل کنند و فقط محدود به بالا بردن سرعت گوشی نیستند. 

راه حل شماره یک – قدرت سیگنال Wi-Fi را بررسی کنید

وای فای

بعضی اوقات گوشی شما کند نشده، بلکه اینترنت شما ضعیف است و باعث می‌شود فکر کنید گوشی کند شده یا به درستی کار نمی‌کند. مشکل می‌تواند شبکه اینترنت گوشی یا اینترنت Wi-Fi باشد که گوشی شما به آن وصل است. برای افزایش سرعت گوشی هوشمند ابتدا این اتصالات را بررسی کنید، اگر می‌توانید با شبکه اینترنت دیگری تست کنید یا موقعیت مکانی خود را تغییر دهید و ببینید مشکل حل می‌شود یا نه. 

راه حل شماره دو – دستگاه اندرویدی خود را ریبوت (Reboot) کنید

ریبوت

اگر مدتی می‌شود گوشی خود را ری‌استارت یا خاموش و روشن نکردید، ممکن است این حقه به دادتان برسد و باعث افزایش سرعت گوشی هوشمند شما شود. قبل از تست کردن هر روشی، حتما این گزینه را امتحان کنید. اغلب خاموش روشن کردن گوشی یا ری‌استارت کردن آن باعث می‌شود مشکلات زیادی حل شود.

راه حل شماره سه – سیستم‌عامل گوشی را به‌روزرسانی کنید

آپدیت بودن سیستم‌عامل نقش مهمی در سرعت و عملکرد روان گوشی ایفا می‌کند. به‌روزرسانی سیستم‌عامل می‌تواند مشکلات زیادی را حل کند که باعث کند شدن گوشی شده‌اند. اگر سیستم‌عامل گوشی نیاز به به‌روزرسانی دارد، حتما این کار را انجام دهید تا ببینید مشکل حل شده و افزایش سرعت گوشی هوشمند محسوس هست یا نه.

راه حل شماره چهار – برنامه‌های اضافه را حذف کنید

حذف برنامه‌ها

برنامه‌هایی را که دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، حذف کنید. بعضی از این برنامه‌ها فضای زیادی روی گوشی اشغال می‌کنند و باعث کند شدن گوشی می‌شوند. اگر برنامه‌هایی وجود دارند که به ندرت از آن‌ها استفاده می‌کنید یا خیلی وقت است حتی آن‌ها را باز نکردید، حذفشان کنید تا هم باعث افزایش سرعت گوشی هوشمند شود، هم فضا برای عکس‌ها، ویدیوها و برنامه‌های جدید باز شود.

راه حل شماره پنج – برنامه‌ها را به‌روزرسانی کنید

فقط به‌روزرسانی سیستم‌عامل مهم نیست. گاهی قدیمی بودن برنامه‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، باعث کند شدن و هنگ کردن گوشی می‌شوند. در کنار ارتقای سیستم‌عامل، برنامه‌ها را هم به‌روزرسانی کنید.

راه حل شماره شش – فضای ذخیره‌سازی گوشی‌تان را افزایش دهید

طی چند سال اخیر استفاده از فضای ابری در گوشی‌ها رونق پیدا کرده است. به جای ذخیره تمام برنامه‌ها و اطلاعات روی گوشی و سنگین کردن آن، از مزایای فضاهای ابری استفاده کنید و از گوشی خود روی فضای ابری بک‌آپ بگیرید تا فضای ذخیره‌سازی گوشی آزاد شود و سرعت گوشی بالا برود. سرویس‌هایی که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید Google Drive،Google Photos ، iCloud یا Apple Photos است. 

راه حل شماره هفت – کش (حافظه نهان) گوشی را پاک کنید

اغلب داده‌هایی که گوشی شما ذخیره می‌کند تا عملکردش سریع‌تر شود، باعث کند شدن دستگاه و کاهش سرعت گوشی می‌شود. پاک کردن کش (حافظه نهان) گوشی باعث افزایش سرعت گوشی هوشمند و عملکرد بهتر آن می‌شود. 

راه حل شماره هشت – گوشی اندرویدی خود را ریست کنید

ریست گوشی

اگر هیچ‌کدام از روش‌های بالا باعث افزایش سرعت گوشی هوشمند شما نشد، از تمام اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانید، یعنی گوشی را به طور کامل ریست کنید تا همه‌چیز مثل روز اولی شود که گوشی را خریدید.

راه حل شماره نه – با پشتیبانی یا خدمات پس از فروش تماس بگیرید

در ایران اوضاع برای کسانی که گوشی‌های اندرویدی دارند بهتر است. اگر گوشی شما برند معتبری باشد که در کشور نمایندگی رسمی و خدمات پس از فروش دارد، می‌توانید با آن‌ها تماس بگیرید تا مشکل گوشی شما را حل کنند. اگر با ریست کردن کامل گوشی هم مشکلتان حل نشد، وقت آن رسیده که از جای دیگری کمک بگیرید.

راه حل شماره ده – به فکر خرید یک گوشی جدید باشید

خرید گوشی

اگر هیچ‌کدام از روش‌های بالا کارساز نبود، احتمالا مدل گوشی‌تان قدیمی شده و دیگر وقت آن رسیده به فکر خرید یک گوشی جدید باشید. کاربران اندروید می‌توانند از وبسایت موبایلتو گوشی‌های جدید و خوش‌قیمت را خریداری کنند. اگر از طرفداران آیفون هستید، اوضاع کمی سخت‌تر است، چون قیمت این گوشی‌ها در حال حاضر بیش از حد بالا رفته و شاید هر کسی نتواند این مبلغ را پرداخت کند. 

برای خرید گوشی‌های جذاب و جدید از موبایلتو درنگ نکنید 😊