با مشکل سیاه شدن صفحه گوشی اندروید خود مواجه شدید؟ صفحه گوشی‌تان سیاه شده و هیچ اتفاقی نمیفتد؟ این مقاله را بخوانید تا مشکلتان حل شود. 

سیاه شدن صفحه گوشی اندروید می‌تواند ترسناک و ناامیدکننده باشد، مخصوصا با قیمت‌های این روزهای گوشی! اگر مطمئن هستید گوشی اندرویدی شما روشن است، اما صفحه آن سیاه است یا به هیچ‌چیز پاسخ نمی‌دهد، چند راه حل وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید تا گوشی‌تان به زندگی برگردد.

نشانه‌های سیاه شدن صفحه گوشی اندروید یا از کار افتادن آن

سیاه شدن صفحه گوشی اندروید با روشن نشدن گوشی اندروید فرق دارد. اگر صفحه گوشی اندرویدی شما سیاه شده است، ممکن است یکی از گزینه‌های زیر را ببینید:

  • صفحه‌نمایش روشن می‌شود اما کار نمی‌کند و به لمس یا فرمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهد.
  • می‌توانید از دکمه‌های گوشی استفاده کنید و پاسخ‌های صوتی مناسب را بشنوید، اما هیچ‌چیز روی صفحه نمایش داده نمی‌شود.
  • گوشی زنگ می‌خورد یا صدای اعلان‌ها را می‌شنوید، اما نمی‌توانید با گوشی کار کنید. 

دلایل سیاه شدن صفحه گوشی اندروید

متاسفانه سیاه شدن صفحه گوشی اندروید یک دلیل مشخص ندارد. در ادامه چند دلیل به شما می‌گوییم که ممکن است دلیل سیاه شدن گوشی شما باشد، اما دلایل دیگری هم می‌تواند وجود داشته باشد:

  • شل شدن اتصالات LCD
  • ارور مهم و حیاتی در سیستم‌عامل
  • نصب یک برنامه ناسازگار
  • شارژ بیش از حد گوشی
  • حافظه پنهان (Cache) مشکل‌ساز یکی از برنامه‌ها
  • قرار گرفتن گوشی در معرض گرمای شدید

حل مشکل سیاه شدن گوشی اندروید

صرف‌نظر از دلیلی که باعث شده صفحه گوشی اندروید شما سیاه شود، چند راه وجود دارد که می‌توانید با امتحان کردن آن‌ها گوشی را به حالت عادی برگردانید.

۱. مطمئن شوید دکمه‌های گوشی‌تان گیر نکرده‌اند. قبل از هر کاری دکمه‌ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید در آن‌ها خاک، چربی، پرز یا چیز دیگری گیر نکرده است. سپس سعی کنید چند دکمه را به سرعت و پشت سر هم فشار دهید و رها کنید. دکمه‌ها باید به صورت عادی کار کنند و مشکلی نداشته باشند. بعد از اینکه دکمه‌ها را بررسی و در صورت نیاز تمیز کردید، سعی کنید گوشی را ری‌استارت کنید.

۲. درگاه شارژ را بررسی و در صورت نیاز تمیز کنید. گرد و غبار باعث می‌شود گوشی شما به درستی شارژ نشود. به آرامی در درگاه شارژ فوت کنید یا از یک گوش پاک‌کن استفاده کنید تا اگر چیزی در درگاه شارژ گیر کرده خارج شود. بعد از تمیز شدن درگاه، گوشی را به شارژر وصل کنید و اجازه دهید حدودا ۱۰ دقیقه شارژ شود. بعد از مدت کوتاهی که گوشی به برق بود، سعی کنید آن را ری‌استارت کنید.

۳. صبر کنید باتری کاملا تخلیه و گوشی خاموش شود. سپس دوباره گوشی را شارژ کنید و بعد از شارژ کامل، آن را روشن کنید. اگر خطا یا باگی در سیستم‌عامل وجود داشته باشد، این روش باید مشکل سیاه شدن صفحه گوشی اندروید را حل کند.

۴. به آرامی اما با فشار نسبتا زیادی دو طرف صفحه‌نمایش را فشار دهید. اگر اتصال LCD با گوشی قطع شده باشد، این کار می‌تواند مشکل سیاه شدن صفحه گوشی اندروید را مشخص کند و بعد از آن است که می‌دانید باید گوشی را به یک تعمیرگاه مجاز ببرید تا مشکل پیش آمده را حل کنند.

۵. گوشی را ری‌استارت کنید. بسیاری از مشکلات، باگ‌ها و ارورهای سیستمی با ری‌استارت کردن حل می‌شوند. با توجه به نوع گوشی اندرویدی شما، باید دکمه‌های مختلفی را فشار دهید تا گوشی ری‌استارت شود.

- دکمه‌های خانه (Home)، پاور (Power) و کنترل صدا (Volume Down/Up) را فشار دهید و نگه دارید.

- دکمه خانه (Home) و پاور (Power) را فشار دهید و نگه دارید.

- دکمه پاور/بیکسبی (Power/Bixby) را فشار دهید و نگه دارید تا گوشی به طور کامل خاموش شود. 

یادتان باشد بعد از اینکه گوشی به طور کامل خاموش شد، دوباره آن را روشن کنید.

قلم نوری

۶. گوشی را به برق وصل کنید، ۵ دقیقه صبر کنید و بعد آن را ری‌استارت کنید. این کار باعث می‌شود انرژی کافی برای ری‌استارت کردن گوشی فراهم شود و اگر ارور یا باگی وجود دارد که باعث سیاه شدن صفحه گوشی اندروید شده، از بین برود. 

۷. اگر می‌توانید، باتری گوشی را خارج کنید، ۳۰ ثانیه یا بیشتر صبر کنید و سپس باتری را دوباره جاگذاری و گوشی را روشن کنید. اگر نمی‌توانید باتری را از گوشی خارج کنید، باید اجازه دهید باتری به طور کامل تخلیه شوید. دوباره آن را به طور کامل شارژ کنید و سپس روشن کنید.

۸. اگر گوشی شما قلم نوری دارد، آن را از دستگاه جدا کنید، چون ممکن است دلیل سیاه شدن صفحه گوشی اندروید همین باشد. سپس گوشی را ری‌استارت کنید. بعد از ری‌استارت شدن بررسی کنید و ببینید مشکل حل شده یا نه. 

۹. اگر گوشی شما سامسونگ است، از Smart Switch استفاده کنید تا گوشی را به کامپیوتر وصل کنید و سعی کنید به آن دسترسی پیدا کنید تا آن را ریست یا ری‌بوت کنید.

۱۰. گوشی را در حالت امن (Safe Mode) ریبوت کنید. حالت امن به شما این امکان را می‌دهد تا گوشی را ری‌استارت کنید و حافظه نهان گوشی را پاک کنید. 

ریبوت کردن سامسونگ گلکسی S9 و S10

۱. دکمه پاور و کلید کم کردن صدا را با هم فشار دهید و نگه دارید تا گوشی ری‌استارت شود، اما دکمه‌ها را تا ۱۰ ثانیه نگه دارید. 

۲. دکمه پاور را نگه دارید و دکمه بالا بردن صدا و دکمه بیکسبی را هم فشار دهید و نگه دارید تا لوگوی اندروید ظاهر شود. اگر دکمه بیکسبی ندارید، دکمه پاور و بالا بردن صدا را نگه دارید. 

ریبوت کردن سامسونگ گلکسی S8/S7/S6/S5

۱. دکمه پاور را نگه دارید و سپس گزینه Power Off را انتخاب کنید.

۲. بعد از اینکه گوشی خاموش شد، سه دکمه پاور + بالا بردن صدا + خانه را همزمان فشار دهید.

ریبوت کردن سایر گوشی‌های اندرویدی

۱. گوشی را خاموش کنید و دکمه پاور + کم کردن صدا را نگه دارید تا لوگوی اندروید را ببینید.

ریبوت کردن گوشی‌های پیکسل 

دکمه پاور را نگه دارید تا گوش ری‌استارت شود.

۱۱. کش یا حافظه نهان گوشی را پاک کنید. این کار باعث می‌شود فایل‌های موقت و مشکل‌دار گوشی پاک شوند و مشکل سیاه شدن صفحه گوشی اندروید حل شود. 


امیدواریم مقاله امروز موبایلتو برای شما مفید بوده باشد. اگر با انجام تمام روش‌های بالا مشکل سیاه شدن صفحه گوشی اندروید یا کار نکردن آن حل نشد، به یک تعمیرگاه مجاز یا نمایندگی گوشی مراجعه کنید.