در گوشی‌های سامسونگ، وان‌پلاس و گوشی‌های اندرویدی دیگر می‌توانید دو برنامه مشابه را نصب و استفاده کنید. خبر خوب این که نصب دو برنامه یکسان در اندروید نیازی به برنامه‌های شخص ثالث ندارد. با موبایلتو همراه باشید.

آیا چند حساب کاربری در یک برنامه دارید، اما گوشی اندرویدی شما امکان استفاده از یک برنامه را می‌دهد؟ جای نگرانی نیست! در بعضی از گوشی‌های اندرویدی ویژگی جذابی وجود دارد که به شما امکان نصب دو برنامه یکسان در اندروید را می‌دهد. با این کار می‌توانید نسخه دوم برنامه مورد علاقه خود را روی گوشی نصب کنید و حساب کاربری دومتان را به آن اضافه کنید و از برنامه دوم مثل برنامه اصلی استفاده کنید.

آموزش نصب دو برنامه یکسان در اندروید

برای اینکه از ابتدا صادق و روشن صحبت کنیم، باید بگوییم قابلیت نصب دو برنامه یکسان در اندروید فقط در گوشی‌های خاصی امکان‌پذیر است. این ویژگی را می‌توانید در گوشی‌های سامسونگ، شیائومی و وان‌پلاس پیدا کنید.

در حالی که هر تولیدکننده اسم خاصی روی این قابلیت گذاشته، عملکرد آن‌ها در کل یکی است و فرقی نمی‌کند کدام برند باشد. برای مثال سامسونگ نام این قابلیت را Dual Messenger گذاشته است. 

در ادامه، نصب دو برنامه یکسان در اندروید را به طور کامل آموزش می‌دهیم. در این مقاله از گوشی وان‌پلاس که اندروید ۱۰ دارد استفاده کردیم.

۱. تنظیمات (Settings) گوشی را باز کنید.

۲. صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید، روی Utilities و سپس Parallel Apps ضربه بزنید.

۳. در این قسمت فهرستی از برنامه‌ها را می‌بینید که می‌توانید نسخه دوم آن‌ها را نصب کنید. البته دقت داشته باشید که همه برنامه‌ها از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند.

۴. برنامه‌ای را که می‌خواهید نسخه دوم آن را نصب کنید، انتخاب و سپس گزینه کپی را On یا فعال کنید.

۵. بعد از این مرحله گوشی یک نسخه کپی از برنامه مورد نظرتان را در فهرست برنامه‌ها اضافه می‌کند و می‌توانید مثل نسخه اصلی از آن استفاده کنید.

نصب دو برنامه یکسان در اندروید - ۱

برنامه جدیدی که نصب شده، هیچ‌کدام از تنظیمات برنامه اصلی را ندارد و به شما این امکان را می‌دهد تا هر برنامه را با سلیقه خود تغییر دهید و تنظیمات آن را عوض کنید. 

دیتای برنامه کپی در کجا ذخیره می‌شود؟

احتمالا بعد از نصب دو برنامه یکسان در اندروید ، حالا این سوال برای شما مطرح می‌شود که دیتا و اطلاعات برنامه جدید کجا ذخیره می‌شود. گوشی اندرویدی شما دیتا و برنامه‌های برنامه کپی شده را در دایرکتوری و فولدر برنامه اصلی ذخیره نمی‌کند. با این حال پیدا کردن این اطلاعات نباید سخت باشد و با دنبال کردن مراحل زیر می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.

نصب دو برنامه یکسان در اندروید - ۲

در گوشی وان پلاس، می‌توانید دیتای برنامه کپی شده را در قسمت Parallel Apps Storage پیدا کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از فایل منیجر اندروید، که یک برنامه نصبی است، این اطلاعات را پیدا کنید.

محدودیت‌های نصب دو برنامه یکسان در اندروید چیست؟

محدودیت اصلی نصب دو برنامه یکسان در اندروید این است که نمی‌توانید همه برنامه‌ها را کلون یا کپی کنید. بعضی برنامه‌ها مثل گوگل کروم، از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند.

اساسا، برنامه‌هایی را می‌توانید کپی کنید که آن‌ها را در فهرست برنامه‌ها در صفحه Parallel Apps ببینید. اگر برنامه‌ای در این قسمت وجود نداشت، نمی‌توانید آن را کپی کنید.

غیر فعال کردن کپی یک برنامه در اندروید

غیر فعال کردن یا بازگشت از نصب دو برنامه یکسان در اندروید به یک اندازه ساده است. 

۱. مسیر Settings > Utilities > Parallel Apps را طی کنید.

۲. برنامه‌ای را که می‌خواهید نسخه کپی آن را غیر فعال کنید، انتخاب و گزینه کپی را Off یا غیرفعال کنید.

بعد از این کار، برنامه کپی شده و اطلاعات آن پاک می‌شود. این کار هیچ تاثیری روی نسخه اصلی برنامه ندارد. می‌توانید مثل قبل از آن استفاده کنید.

استفاده از دو حساب کاربری در برنامه‌های اندرویدی

نصب دو برنامه یکسان در اندروید به شما این امکان را می‌دهد تا دو یا چند حساب کاربری متفاوت روی یک گوشی داشته باشید. با این قابلیت که روی گوشی شما وجود دارد، بدون نیاز به نصب برنامه‌های شخص ثالث می‌توانید برنامه‌های مختلف را دو بار نصب کنید. تنها کاری که باید بکنید فعال کردن نسخه کپی است. 

کپی کردن برنامه‌ها و نصب دو برنامه یکسان در اندروید مزیت‌هایی هم دارد و یکی از آن‌ها افزایش امنیت است. با ابزار Shelter می‌توانید برنامه‌ها را در یک سندباکس یا جعبه شنی اجرا کنید تا با برنامه‌های دیگر کاری نداشته باشند و هر برنامه در بستر خودش اجرا شود.

سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.