راه‌های مختلفی برای انتقال برنامه از گوشی قدیمی به جدید اندروید وجود دارد. در این مقاله به طور خاص درباره انتقال برنامه‌ها از گوشی قدیمی اندروید به گوشی جدید صحبت می‌کنیم. انتقال برنامه‌ها با این روش‌ها صرف نظر از این است که به درستی از گوشی خود نسخه پشتیبان تهیه کردید یا نه. با این حال توصیه می‌کنیم حتما از گوشی و تمام اطلاعات مهم خود بک‌آپ بگیرید تا بتوانید به راحتی برنامه‌ها را از یک گوشی اندرویدی به گوشی اندرویدی دیگر انتقال دهید. با موبایلتو همراه باشید. 

نکته

این دستورالعمل‌ها برای اندروید ۹ (پای)، ۸ (اوریو) و ۷ (نوقا) قابل استفاده است و مهم نیست کدام کمپانی گوشی شما را ساخته است: سامسونگ، هوآوی، گوگل یا شیائومی! قبل از شروع انتقال برنامه از گوشی قدیمی به گوشی جدید اندروید مطمئن باشید گوشی جدید به طور کامل شارژ شده یا از شارژ کافی برخوردار است.

استفاده از قابلیت Backup and Restore اندروید

ساده‌ترین راه برای انتقال برنامه از گوشی قدیمی به جدید اندروید ، استفاده از بک‌آپ دیوایس قدیمی و بازیابی آن در گوشی جدید است. 

هشدار

استفاده از بک‌آپ نسخه بالاتر اندروید روی گوشی اندروید با نسخه پایین‌تر امکان‌پذیر نیست.

برای انتقال برنامه از گوشی قدیمی به جدید اندروید باید از اطلاعات و برنامه‌های خود در گوشی قدیمی بک‌آپ بگیرید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. قسمت تنظیمات گوشی (Settings) را باز کنید. 

۲. صفحه را اسکرول کنید تا به قسمت سیستم (System) برسید. 

۳. گزینه Backup را انتخاب کنید. در بعضی نسخه‌های اندروید ممکن است لازم باشد اول قسمت Advanced را باز کنید.

Backup and Restore

۴. مطمئن شوید گزینه Back up to Google Drive فعال باشد. اگر این قسمت فعال است، کارتان انجام شده است. 

۵. اگر این قسمت غیرفعال بود، آن را فعال کنید و گزینه Back up now را بزنید.

۶. وقتی بک‌آپ‌گیری از گوشی کامل شد، ماموریت با موفقیت انجام شده است. 

بازیابی اطلاعات در گوشی جدید

بعد از بک‌آپ گرفتن از گوشی، می‌توانید آماده فرآیند انتقال برنامه از گوشی قدیمی به جدید اندروید شوید. اگر هنوز گوشی جدید خود را راه‌اندازی نکردید، می‌توانید اطلاعات و برنامه‌های خود را هنگام راه‌اندازی گوشی جدید بازیابی کنید.

برای بازیابی اطلاعات مراحل زیر را طی کنید:

۱. گوشی جدید را شارژ و آن را روشن کنید. تمام مراحل لازم را طی کنید تا گوشی آماده استفاده شود. هنگام راه‌اندازی گوشی از شما سوال می‌شود می‌خواهید اطلاعات را از گوشی دیگری بازیابی کنید یا نه. در این قسمت است که بازیابی اطلاعات باعث انتقال برنامه از گوشی قدیمی به جدید اندروید می‌شود.

۲. دیوایسی که می‌خواهید اطلاعات آن را بازیابی کنید، انتخاب و گزینه Copy Your Data را بزنید. 

۳. گوشی از شما می‌خواهد به شبکه اینترنت وای‌فای وصل شوید. مطمئن باشید از جریان پرسرعت و بدون قطعی استفاده کنید و ترجیحا همان شبکه اینترنت وای‌فای‌ای باشد که برای گوشی قدیمی هم از آن استفاده کردید. 

۴. سپس گزینه‌های بازیابی را خواهید دید. می‌توانید یکی از گزینه‌های A backup from an Android phone (اگر گوشی قدیمی را در اختیار دارید) یا A backup from the cloud (اگر گوشی قدیمی را در اختیار ندارید) استفاده کنید.

۵. در این مرحله در گوشی جدید وارد همان اکانت گوگلی شوید که در گوشی قدیمی از آن استفاده می‌کردید و اطلاعات را روی آن بک‌آپ گرفتید.

۶. بعد از لاگین کردن، لیست بک‌آپ‌ها را می‌بینید. گزینه‌ای که جدیدتر است و به گوشی قدیمی شما مربوط است انتخاب کنید.

۷. گزینه صحیح را انتخاب کنید و روی گزینه Restore ضربه بزنید تا تمام اطلاعات و برنامه‌ها از گوشی قدیمی به گوشی جدید منتقل شوند. روی گزینه Apps ضربه بزنید تا برنامه‌هایی را که می‌خواهید به گوشی جدید منتقل شوند، انتخاب کنید.

۸. وقتی اطلاعات در پس‌زمینه بازیابی شد، می‌توانید ادامه مراحل راه‌اندازی گوشی را طی کنید.

استفاده از برنامه Smart Switch Mobile سامسونگ

اگر گوشی قدیمی شما گلکسی اس ۷ و جدیدتر است، برای انتقال برنامه از گوشی قدیمی به جدید اندروید ، می‌توانید از برنامه پیش‌فرض Smart Switch Mobile استفاده کنید. برای گوشی‌های قدیمی‌تر می‌توانید این برنامه را از گوگل‌پلی یا اپ استور سامسونگ دانلود کنید. از این برنامه در گوشی‌های اندرویدی با نسخه ۶ (مارشمالو) به بعد می‌توانید استفاده کنید.

برای دسترسی برنامه به اطلاعات و داده‌ها در گوشی‌های گلکسی اس ۷ و جدیدتر، مسیر Settings > Accounts > Smart Switch را طی کنید. در گوشی‌های دیگر، در قسمت برنامه‌ها به دنبال آن بگردید. 

Samsung’s Smart Switch Mobile App

برای انتقال برنامه از گوشی قدیمی به جدید اندروید با استفاده از برنامه Smart Switch Mobile سه روش وجود دارد: به صورت بی‌سیم، با استفاده از کابل USB یا کارت حافظه جانبی. در ادامه انتقال به شیوه بی‌سیم را به شما آموزش می‌دهیم که ساده‌ترین روش است. 

۱. برنامه Smart Switch Mobile را روی گوشی جدید باز کنید.

۲. مسیر Wireless > Receive > Android را انتخاب کنید. 

۳. برنامه Smart Switch روی گوشی قدیمی را باز کنید.

۴. مسیر Wireless > Send را انتخاب کنید.

۵. مراحلی که روی صفحه گوشی جدید از شما خواسته می‌شود طی کنید تا انتقال برنامه از گوشی قدیمی به جدید اندروید انجام شود.

بک‌آپ گرفتن و بازیابی بازی‌ها

تا به حال شده گوشی جدیدی بخرید، بازی مورد علاقه‌تان را دانلود و اجرا کنید و ببینید هر چه تا امروز تلاش و پیشرفت کرده بودید از دست رفته است؟ خیلی ناامیدکننده و دردناک است، نه؟ نگران نباشید! برای اکثر بازی‌های پلی استور می‌توانید از مراحل و پیشرفت بازی‌های خود بک‌آپ بگیرید و آن‌ها را به دستگاه جدید انتقال دهید. رایج‌ترین روش انتقال برنامه از گوشی قدیمی به جدید اندروید و به خصوص انتقال بازی‌ها، استفاده از برنامه‌ای به نام Google Play Games است. بازی‌های سازگار با این برنامه در صفحه مشخصات خود دارای یک نماد سبزرنگ هستند.

برنامه را باز کنید، روی منوی سه نقطه در گوشه بالا سمت راست ضربه بزنید. قسمت تنظیمات (Settings) را باز کنید و گزینه Sign in to games را فعال کنید تا به طور خودکار از بازی‌ها بک‌آپ بگیرد. وقتی بازی‌ها را به گوشی جدید انتقال دادید، وارد اکانت گوگل پلی گیمز شوید تا فرآیند نقل و انتقال برنامه‌ها آغاز شود. 

اگر بازی شما با گوگل پلی گیمز سازگار نیست، باید از آن جداگانه بک‌آپ بگیرید. تنظیمات بازی را چک کنید و ببینید می‌توانید از آن بک‌آپ بگیرید یا نه. بعضی بازی‌ها با همگام‌شدن با شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک یا لاگین کردن در گوگل، پیشرفت شما را ثبت می‌کنند.

شما بعد از خرید گوشی جدید چطور اطلاعات خود را به گوشی جدید منتقل می‌کنید؟