در این مقاله همه چیز را درباره تماس وای فای (Wi-Fi Calling) به شما می‌گوییم. در واقع همه چیز درباره داشتن مکالمات صوتی یا تصویری با استفاده از اینترنت است. 

تماس وای فای یا Wi-Fi Calling توانایی برقراری تماس‌های ورودی و خروجی صوتی یا تصویری با استفاده از اینترنت وای فای است و نه اینترنت موبایل! با استفاده از تماس وای فای می‌توانید با هر کسی در هر نقطه از جهان صحبت کنید.

تماس وای فای به چه معناست؟

ممکن است از شرکت ارائه‌دهنده خدمات تلفن همراه، شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنت یا حتی افراد دیگر درباره اصطلاح تماس وای فای چیزهایی شنیده باشید. این عبارت یک اصطلاح رایج است که به برقراری ارتباط صوتی یا تصویری از طریق اینترنت اشاره دارد، البته موارد دیگری هم هست که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

تماس وای فای به معنی استفاده از اینترنت، شبکه اینترنت بی‌سیم، برای برقراری تماس‌های تلفنی در گوشی‌های هوشمند است. توانایی دریافت و ارسال تماس وای فای امروزه در اکثر گوشی‌های هوشمند قرار دارد و اکثر ارائه‌دهندگان خدمات تلفن همراه از جمله AT&T، T-Mobile، Verizon و اپراتورهای دیگر، تماس وای فای را به عنوان یک خدمت رایگان به کاربران خود ارائه می‌کنند. علاوه بر این، تماس وای فای از پنهای باند کمی استفاده می‌کند (حدود ۱ مگابایت برای تماس‌های صوتی و ۴ تا ۶ مگابایت برای تماس‌های تصویری)، بنابراین برای داشتن تماس وای فای با کیفیت، حتما داشتن اینترنت پر سرعت نیاز نیست. 

چرا مردم از تماس وای فای استفاده می‌کنند؟

اکثر ارائه‌دهندگان خدمات مخابراتی که در بالا نام بردیم و هم‌چنین اپراتورهای موبایل در ایران مثل «همراه اول» (MCI)، امکان تغییر تماس از شبکه تلفن همراه به یک شبکه وای فای را فراهم کرده‌اند و به شما این امکان را می‌دهند تا داده‌های تماس را به صورت یکپارچه روی بستر اینترنت بی‌سیم منتقل کنید. بنابراین، اگر در حال مکالمه در خودروی خود هستید، می‌توانید از شبکه اینترنت گوشی موبایل (سیم‌کارت) استفاده کنید، ولی وقتی به خانه یا محل کار رسیدید، تماستان به صورت خودکار به شبکه اینترنت خانگی و در واقع همان اینترنت وای فای منتقل می‌شود و می‌توانید به صحبت کردن ادامه دهید. 

What Wi-Fi-Calling Means

این اتفاق به دو دلیل رخ می‌دهد:

  • این کار پوشش شبکه را افزایش می‌دهد. برای گوشی‌هایی که تماس وای فای دارند، این امکان وجود دارد که در صورت ضعیف شدن سیگنال شبکه مخابراتی، امکان تغییر تماس به شبکه وای فای وجود داشته باشد.
  • هم‌چنین برای کاهش میزان داد‌ه‌هایی که از طریق شبکه اینترنت موبایل (سیم‌کارت) انتقال داده می‌شود، می‌توان از تماس وای فای استفاده کرد. با کاهش ازدحام در شبکه اینترنت موبایل، تمام کاربران در آن شبکه می‌توانند خدمات موبایل با کیفیت بالاتر را تجربه کنند.

این بدان معنی است که تماس وای فای می‌تواند به شما در داشتن یک شبکه اینترنت موبایلی با کیفیت کمک کند و هم‌چنین می‌تواند در هزینه‌ها و صورت‌حساب‌های شما صرفه‌جویی کند. هزینه‌ای که برای چند دقیقه تماس وای فای پرداخت می‌کنید، بسیار کمتر از تمدید بسته‌های اینترنت و مصرف آن برای تماس‌های صوتی و تصویری بر پایه اینترنت موبایل (سیم‌کارت)‌ است. در واقع تماس‌هایی که از طریق شبکه وای فای و در آمریکا برقرار می‌شوند، رایگان هستند و تماس‌هایی که از سراسر جهان با آمریکا برقرار می‌شوند هم رایگان هستند.

در ایران هم به طور رایگان می‌توانید تماس وای فای را فعال کنید.

چطور باید از تماس وای فای استفاده کنیم؟

وقتی به تماس وای فای فکر می‌کنید، ممکن است به برنامه‌هایی مثل اسکایپ، زوم، واتس‌اپ یا وایبر فکر کنید، چون این برنامه‌ها با وای فای و اینترنت موبایل کار می‌کنند و مشابه تماس وای فای هستند. تفاوت بزرگی که بین این دو دسته از تماس‌ها وجود دارد این است که تماس وای فای یکی از ویژگی‌های گوشی‌های هوشمند است که پس از فعال شدن، لازم نیست شما کار زیادی انجام دهید. فقط کافی است این ویژگی را در گوشی‌های اندرویدی یا آیفون خود فعال کنید و از آن لذت ببرید. دستورالعمل فعال کردن آن در اکثر گوشی‌ها شبیه است. 

برای فعال کردن تماس وای فای تمام کاری که باید بکنید این است که در گوشی آیفون خود به قسمت تنظیمات Cellular و در گوشی اندرویدی خود به قسمت Mobile Network بروید و گزینه تماس وای فای را فعال کنید. همین!

نکته

همه گوشی‌های هوشمند با هم متفاوت هستند و ممکن است آیفون یا گوشی اندرویدی داشته باشید که این گزینه را نداشته باشد. در کل باید به دنبال تنظیماتی باشید که مستقیما به شبکه اینترنت موبایل مربوط باشد، یا عبارت Mobile Network یا Network Connection در آن باشد.

بعد از فعال کردن گزینه تماس وای فای ، وقتی در محدوده شبکه وای فای قرار بگیرید، تماس‌های شما از طریق شبکه وای فای دریافت می‌شود. وقتی خارج از محدوده شبکه وای فای باشید، تماس‌های شما به صورت خودکار به شبکه اینترنت اپراتور سیم‌کارت خود متصل خواهد شد و گاهی بعید است اصلا متوجه این نقل و انتقال شوید.

اطلاعاتی درباره تلفای همراه اول 

شرکت خدمات «همراه اول» اولین اپراتور ارائه‌دهنده سرویس نوآورانه و جدید تماس وای فای در ایران است که آن را با نام «تلفای» عرضه کرده است. با استفاده از سرویس «تلفای»، مشترکین همراه اول نیازی به پوشش شبکه اینترنت تلفن همراه ندارند و می‌توانند با اتصال به شبکه وای فای، تماس‌های ورودی و خروجی خود را برقرار کنند. هم‌چنین برای استفاده از این سرویس، نیازی به نصب هیچ اپلیکیشن یا برنامه واسطه‌ای نیست. مشترکین همراه اول می‌توانند با استفاده از شماره‌گیر تلفن همراه خود و مثل تماس‌های عادی، از این سرویس استفاده کنند.

برای استفاده از سرویس تلفای همراه اول باید مراحل زیر را طی کنید:

  • اپلیکیشن TelFi را از گوگل‌پلی دانلود کنید.
  • به وای فای یا اینترنت سیم‌کارت وصل شوید، اپلیکیشن را نصب و سرویس را فعال کنید.
  • به وای فای وصل شوید و مثل گذشته به دریافت یا برقراری تماس بپردازید.
  • برای فعال‌سازی این سرویس باید از نسل چهارم اینترنت استفاده کنید و حتما سیم‌کارت USIM داشته باشید.
  • وقتی آیکون «تلفای» در نوار وضعیت بالای صفحه‌نمایش را دیدید، یعنی سرویس آماده به کار است و می‌توانید برای برقراری و دریافت تماس از آن استفاده کنید.

شما از این سرویس استفاده کرده یا می‌کنید؟ نظر خود را درباره این سرویس با ما به اشتراک بگذارید.