گفته‌می‌شود اپل با توجه به کمبود جهانی قطعات نیمه‌هادی و سایر اجزا، تولید آیپد پرو را به‌نفع عرضه به‌موقع خانواده آیفون ۱۳ کاهش داده است.


مدتی است که گفته می‌شود زنجیره تأمین شرکت‌های فناوری به‌دلیل کمبود برخی قطعات با مشکلات متعددی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و بلطبع اپل نیز از این قائده مستثنی نیست. زنجیره تأمین خانواده آیفون ۱۳ با وجود گستردگی کم‌نظیر، به‌واسطه‌ی برخی مسائل همچون اعمال محدودیت دولت چین بر مصرف برق کارخانه‌های تولیدی، کمبود جهانی قطعات نیمه‌هادی و همه‌گیری کووید-۱۹ و نوع جهش‌یافته آن، با مشکلاتی در تولید مواجه و همین امر سبب شده است که سفارش خرید آنلاین مدل‌های آیفون جدید با تأخیر گاهی چندهفته‌ای به‌‌دست مشتریان برسد که قطعاً موضوع خوشایندی برای اپل نیست.


این باعث شده است که محصولاتی مانند آیفون ۱۳ و اپل واچ سری ۷ عرضه بسیار کمی در سراسر جهان داشته باشند و اکنون گزارش جدیدی نشان می‌دهد که اپل در حال کاهش تولید آیپد برای تخصیص مجدد قطعات به آیفون است. با استناد به منابع آگاه به سیاست‌های اپل، ادعا می‌شود که غول دنیای فناوری تولید آیپد را به‌شدت کاهش داده است تا اطمینان حاصل کند که قطعات کافی برای تولید خانواده آیفون ۱۳ وجود خواهد داشت. کوپرتینویی‌ها انتظار دارند که عرضه محموله‌های آیفون را افزایش دهند که تقاضای قوی‌تری نسبت به آیپدها دارند.


در این گزارش آمده است که تولید آیپد تقریبا ۵۰ درصد کاهش یافته است. افزون‌براین، گفته می‌شود این شرکت تولید مدل‌های قدیمی‌تر آیفون را نیز کاهش داده است تا سری آیفون ۱۳ را در اولویت قرار دهد. به‌طور کلی، ازآنجایی‌که قاره آمریکا و اروپا در حال بهبود نسبی از همه‌گیری ویروس کرونا هستند، تقاضا برای آخرین محصولات اپل به‌طور درخورتوجهی افزایش یافته است. اگرچه آیفون اولویت شماره یک اپل محسوب می‌شود، اما شواهد نشان می‌دهد که به‌دلیل گراش شرکت‌ها و مردم به دورکاری، فروش محموله‌های آیپد با رشد خیره‌کننده‌ای همراه بوده و به ۴۰.۳ میلیون دستگاه در سال رسیده است.


فروشگاه ایپد


متأسفانه این خبر حاکی از آن است که مشتریان آیپد باید زمان بیشتری را برای تحویل سفارش‌هایشان منتظر بمانند. از قرار معلوم تخمین‌های ارائه برخی مدل‌های آیپد در وب‌سایت اپل تا اوایل دسامبر به تأخیر افتاده است. جالب است بدانید که روز دوشنبه نیز اپل پیامی را در وب‌سایت خود اضافه کرد که در آن به مشتریان توصیه می‌شد که «به‌موقع خرید کنند» تا سفارش‌های خود را قبل از تعطیلات تحویل بگیرند.


اعتقاد بر این است که مسائل مربوط به عرضه عمدتا از طرف برودکام و تگزاس اینسترومنتس است. ظاهرا تأمین ماژول دوربین همچنان گلوگاه اصلی تولید آیفون ۱۳ محسوب می‌شود. به‌طور خاص، مسائل مربوط به تثبیت‌کننده اپتیکال از نوع سنسورشیفت با مشکلات تأمین‌کنندگان مواجه است. علاوه‌براین، عواملی نظیر همه‌گیری ویروس کرونا و محدودیت‌های قرنطینه در ویتنام بر دلایل تأخیرهای متوالی در تأمین قطعات آیفون‌های جدید افزوده است.


مدل‌های آیفون ۱۳ اپل از ماژول جلویی AFEM-8215 و گیرنده برق بی‌سیم BCM59365 ساخت برودکام به همراه IC مدیریت توان نمایشگر، آرایه درایور و درایور LED فلش ساخت تگزاس اینسترومنتس استفاده می‌کنند. گفته می‌شود تولید قطعات از سوی تگزاس اینسترومنتس حتی تا ۵ هفته به طول می‌انجامد!


در ابتدا پیش‌بینی می‌شد که اپل تا پایان سال ۲۰۲۱ حداکثر ۹۰ میلیون دستگاه آیفون ۱۳ به فروش برساند؛ اما گزارش‌های اخیر از آن حکایت دارند که موانع احتمالی ممکن است بر ۵ تا ۱۰ میلیون دستگاه از ۱۴۳ میلیون دستگاه آیفون برنامه‌ریزی‌شده برای نیمه دوم ۲۰۲۱ تأثیر بگذارد. البته حتی اگر رقم کاهش ۱۰ میلیون دستگاه درست باشد، اپل رشد سالانه فروش تجربه خواهد کرد.


گفتنی است اپل هم‌اکنون با تأخیر در حمل‌ونقل تمام مدل‌های آیفون ۱۳ در ایالات متحده آمریکا، کانادا، انگلستان و برخی دیگر از نقاط جهان دست‌وپنجه نرم می‌کند و حتی مدل‌های قدیمی نیز روند مشابهی دنبال می‌کنند. برای مثال، در ایالت متحده آمریکا سفارش‌های آنلاین آیفون ۱۲ و ۱۲ مینی با تأخیر حمل یک تا دوهفته‌ای مواجه می‌شوند؛ درحالی‌که سفارش آیفون ۱۱ تا پنج هفته تأخیر دارند!


تحلیلگران بر این باورند که کمبود جهانی تراشه تا سال آینده ادامه خواهد داشت؛ بنابراین احتمالا تخمین‌های طولانی حمل‌ونقل محصولات اپل و سایر شرکت‌ها موضوعی معمول تبدیل خواهد شد.

منبع: 9to5mac.com