پس از گمانه‌زنی‌های بسیار، اپل دقایقی پیش از برگزاری رویداد بعدی‌اش در ۲۳ شهریور خبر داد. در این رویداد، انتظار می‌رود گوشی‌های هوشمند سری آیفون ۱۳ و اپل واچ سری ۷ رونمایی شود.

اپل هرساله با شروع فصل پاییز خود را برای برگزاری رویدادهای جدید به‌منظور رونمایی محصولاتی همچون نسل بعدی آیفون و اپل واچ آماده می‌کند. امسال نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود؛ چراکه اپل اعلامیه و دعوتنامه رویداد بعدی‌اش را با‌ عنوان «California Streaming» منتشر کرده است و همان‌طور‌که انتظار می‌رفت، جدیدترین رویدادش را ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) آنلاین برگزار خواهد کرد.

کانون توجه اپل در رویداد یادشده احتمالا بر رونمایی جدیدترین دستاوردهای سخت‌افزاری معطوف و آیفون ۱۳ محتمل‌ترین محصول این رویداد خواهد بود. بااین‌حال، شایعات حاکی از آن است که این شرکت روزهای شلوغی را در پیش خواهد داشت و ظاهرا در رویداد یادشده، محصولات به‌مراتب بیشتری درمقایسه‌با بازه مشابه سال گذشته رونمایی خواهد کرد. حتی برخی منابع مدعی هستند که اپل ممکن است دو رویداد را در ماه سپتامبر برگزار کند.


پیش‌بینی می‌شود اپل چهار گوشی جدید با نام احتمالی آیفون ۱۳ و پسوندهای مشابه نسل گذشته رونمایی کند. بااین‌حال، گمان می‌رود آیفون‌های جدید نسخه بهبودیافته خانواده آیفون ۱۲ باشند که بر مؤلفه‌های طراحی آن استوار خواهند بود.

بااین‌حال، نمی‌توان از بهبودهای درخورتوجه احتمالی چشم‌پوشی کرد. برای مثال، مدل‌های پرو آیفون ۱۳ احتملا از نمایشگر جدید مبتنی‌بر فناوری LTPO بهره خواهند گرفت که متعاقبا به اپل اجازه می‌دهد از محتوای با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز پشتیبانی کند. افزون‌براین، پیشرفت‌های دوربین، پردازنده بهبودیافته، پیشتیبانی از ارتباطات ماهواره‌ای و پروتکل WiFi 6E و باتری حجیم‌تر گوشی‌های جدید اپل را تکامل‌یافته‌تر از هر نسل دیگری نشان می‌دهد.

اپل واچ دومین محصولی است که بخت بسیاری برای حضور در رویداد شهریور اپل دارد. درواقع، تمامی ۶ نسل گذشته اپل واچ در این بازه رونمایی شده‌اند‌. در اپل واچ سری ۷، انتظار می‌رود مؤلفه‌های طراحی‌اش دستخوش تغییراتی و مانند محصولات اخیر اپل به نمایشگر و فریم تخت مزین شود. تراشه S7 قلب تپنده ساعت هوشمند بعدی اپل را تشکیل خواهد داد که ظاهرا مصرف انرژی‌اش کمتر از تراشه استفاده‌شده در اپل واچ سری ۶ است و در‌عین‌حال قدرت پردازشی بیشتری به‌ارمغان می‌آورد.

آیپد مینی ۶ دیگر محصول مورد‌انتظاری است که نخستین بازطراحی‌اش را پس از یک دهه تجربه خواهد کرد. قدرت پردازشی این تبلت را احتمالا پردازنده A15 تأمین خواهد کرد که دقیقا همان تراشه‌ به‌کاررفته در سری آیفون ۱۳ خواهد بود. تراشه مذکور با لیتوگرافی پنج‌نانومتری پلاس TSMC ساخته خواهد شد و احتمالا شش هسته پردازشی متشکل از دو هسته قدرتمند برای پردازش‌های سنگین و چهار هسته ضعیف برای پردازش‌های روزمره خواهد داشت و چهار هسته گرافیکی قدرتمند آن‌ها را همراهی خواهند کرد. ازآنجاکه این تراشه SOC (سیستم-روی-چیپ) است، انتظار می‌رود اجزایی نظیر موتور عصبی و ISP نیز بهبود چشمگیری در‌مقایسه‌با تراشه A12 استفاده‌شده در نسل پنجم آیپد مینی داشته باشند.

افزون‌براین، گفته می‌شود غول دنیای فناوری درصدد رونمایی نسل بعدی آیپد استاندارد در پاییز سال جاری است. آیپد نسل ۹ درحقیقت ارزان‌ترین و به‌نوعی ابتدایی‌ترین تبلت در خانواده آیپدها محسوب خواهد شد. بااین‌حال، آیپدهای استاندارد با‌‌توجه‌‌به قیمت مناسب و قدرت سخت‌افزاری درخورتوجه، برای دانش‌آموزان و دانشجویان و برخی مشاغل کاری بهترین گزینه هستند.

ایرپاد نسل ۳ یکی از محصولاتی محسوب می‌شود که بارها شایعاتی از زمان عرضه آن منتشر شده است. احتمالا این محصول نیز می‌تواند در رویداد پیش روی اپل رونمایی شود. گِرمن تأکید می‌کند نسل بعدی ایرپاد استاندارد طراحی وام‌گرفته از ایرپاد پرو کنونی دارد و در‌حقیقت، این مهم‌ترین به‌روزرسانی ظاهری آیپد استاندارد از زمان عرضه نخستین نسل در سال ۲۰۱۶ خواهد بود. شواهد نشان می‌دهد ایرپادهای بعدی از ANC بی‌بهره‌اند؛ اما احتمالا طراحی جدید آن به‌تفکیک بهتر صدا کمک خواهد کرد.

اپل مدتی است به‌دلیل محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا، رویدادهایش را مجازی برگزار می‌کند و گمان می‌رود از قالب مجازی‌اش برای رویداد آتی پیروی کند؛ ازاین‌رو، سخنرانی اصلی ویدئویی از‌پیش‌ضبط‌شده و فیلم‌برداری زیبا از اپل‌پارک و حضور چندین مدیر و مهندس اپل خواهد بود.

شکل دیجیتال این رویدادها به اپل اجازه می‌دهد با دقت بیشتر و در‌عین‌حال هزینه کمتری عرضه محصولاتش را برنامه‌ریزی کند؛ زیرا برنامه‌ریزی رویدادهای حضوری گران و دشوار است.

منبع: appleinsider