شرکت مدیاتک امسال با معرفی پردازنده در اوایل سال برای اولین بار از یک پردازنده برای گوشی های میان رده دارای فناوری نسل پنجم رونمایی کرد. تاکنون گوشی های زیادی از برند هواوی با این پردازنده به بازار عرضه شد اما در خارج از چین این اتفاق نیفتاده بود حالا این شرکت تولید کننده پردازنده تایوانی اعلام کرده است که نسخه ی Dimensity 800U را ساخته است که اندکی نسبت به نسخه اصلی ارتقا پیدا کرده است و در واقع پردازنده ارتقا یافته میان رده نسل پنجم مدیاتک است.

 بد نیست ببینیم در این نسخه آپدیت شده چه مواردی اضافه شده است.

Dimensity 800U پردازنده ارتقا یافته میان رده نسل پنجم مدیاتک همان CPU نسخه قبلی را دارد که چهارهسته‌ای Cortex-A76 و چهارهسته‌ای Cortex-A55 بود. با این حال فرکانس پردازنده در این نسخه از ۲ به ۲.۴ گیگاهرتز ارتقا پیدا کرده است. 

دیگر ارتقایی که در این نسخه از پردازنده شاهد هستیم اضافه شدن قابلیت پشتیبانی از دو سیم کارت 5G است.

این بدان معنی است که پردازنده ارتقا یافته میان رده نسل پنجم مدیاتک Dimensity 800U در داشتن این قابلیت به پردازنده‌های  Dimensity 820 و  Dimensity 1000 و Dimensity 1000 Plus پیوسته است. این برای زمان کنونی که هنوز در ابتدای راه نسل پنجم هستیم و در بسیاری از مناطق هم چنان نسل پتنجم آنتن دهی ندارد قابلیت ویژه و خوبی محسوب می‌شود. 

البته در قسمت گرافیک این پردازنده شاهد کم شدن امکانات هستیم ولی حتی با وجود این مساله هم چنان می توانید از صفحه نمایش‌های فول اچ دی پلاس با نرخ ۱۲۰ هرتز استفاده کنید و تجربه کاربری خوبی داشته باشید. 

همچنین امکانات دیگری برای انجام وظایف ماشین لرنینگ نیز بهبود پیدا کرده است.امکان ضبط فیلم با کیفیت 4K و نیز پشتیبانی از دوربین ۶۴ مگاپیکسلی یا دوگانه ۲۰ مگاپیکسلی و ۱۶مگاپیکسلی به پردازنده ارتقا یافته میان رده نسل پنجم مدیاتک اضافه شده است.

با توجه به عدم اعلام شرکت مدیاتک هنوز مشخص نیست اولین گوشی که در خارج از چین با پردازنده ارتقا یافته میان رده نسل پنجم مدیاتک به بازار عرضه شود کدام گوشی خواهد بود.