شرکت پیشرو کوالکام بلاخره از فناوری جدید  شارژ‌سریع رونمایی کرد که شارژ سریع ۵ نام دارد و از آخرین مزیت های فناورانه حوزه شارژ گوشی های هوشمند برخوردار است. این فناوری با بهبود مدارهای شارژ و استفاده از فناوری PD-PPS  توان شارژ گوشی تا ۱۰۰ وات قدرت را دارا است.

کوالکام اولین بار در سال ۲۰۱۳ میلادی فناوری شارژ سریع را به بازار عرضه کرد و در سال ۲۰۱۵ با ارتقاء آن و ارائه نسخه دوم شارژ‌سریع قدرت شارژ سریع را یک و نیم برابر کرد.

 یک سال بعد و در سال ۲۰۱۶ میلادی با عرضه نسخه سوم شارژ سریع سرعت شارژ گوشی های هوشمند از این هم بالاتر رفت و در سال ۲۰۱۷ نیز با عرضه نسخه چهارم شارژ سریع نسبت به نسخه سال ۲۰۱۳ چهار برابر سرعت شارژ بیشتری را شاهد بودیم. اما در نسخه پنجم شارژ سریع کوالکام سرعت شارژ نسبت به نسخه سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۰ برابر شده است.

باتری دوگانه در شارژ سریع کوالکام

 در واقع سرعت شارژ از ۱۰ وات در سال ۲۰۱۳ به ۲۷ وات در سال ۲۰۱۷ رسید و حالا باید منتظر ورود گوشی هوشمندی با قدرت شارژ ۱۰۰ وات باشیم .

با تغییر فناوری شارژ سریع به PD-PPS   ساختار شارژ‌سریع به صورت بنیادی تغییر کرده و می تواند خود را با ولتاژ برق تطبیق داده و تلاش کنند که شارژ بیشتر و سریعتری را به گوشی منتقل کند.

شارژ سریع

از طرفی در نسخه جدید فناوری عرضه شده توسط کوالکام شاهد باتری دوگانه خواهیم بود که نسبت با باتری‌های کنونی سرعت شارژ بیشتری خواهند داشت و در واقع ولتاژ ۴.۴ را به ۸.۸ ولت افزایش می‌دهد و ولتاژ ورودی گوشی را دو برابر می کند و محدودیت درگاه های usb را از این جهت برطرف خواهد کرد.  این فناوری جدید کوآلکام تا ۲۰ ولت ورودی را پشتیبانی می‌کند و قدرت شارژر را به ۵.۶ آمپر افزایش می دهد.

سری جدید فناوری جدید کوالکام نسبت به سری چهارم سرعت ۴ برابری دارد و کارآمدی آن نیز ۷۰ درصد بیشتر است. از طرفی دمای ایجاد شده توسط این فناوری شارژ ۱۰ درجه سانتیگراد کمتر است و بخشی از این مسئله به دلیل انتقال تکنیک ها و فرایندهای مورد نیاز به خود آداپتور به جای گوشی است.


منبع