تقریبا تمام گوشی‌های تولید شده توسط شیائومی در سال‌های اخیر اگر توسط سیستم عامل اندروید اجرا می‌شوند اما رابط کاربری آن‌ها رابط کاربری مخصوص به شیائومی است. این رابط کاربری MIUI نام دارد و آپدیت‌های جداگانه ای نسبت به آپدیت‌های اندروید ارائه می‌دهد. برای تناسب آپدیت‌های این رابط کاربری با آپدیت‌های اندروید هرازچندگاهی آپدیت‌های جدیدی نیز توسط شیائومی عرضه می‌شود. 

با این حال بخش کوچکی از گوشی‌های اندروید در سال‌های اخیر از اندروید وان یا همان اندروید خام پشتیبانی می‌کردند. در این گوشی‌های که البته تعداد آن‌ها نیز کم است رابط کاربری گوشی‌ شیائومی MIUI نیست و به همین خاطر بخشی از خریداران این گوشی به خصوص در بازارهای غربی جزو طرفداران این سری هستند. سری MI A شیائومی پیش از این به خاطر داشتن اندروید خام شهرت داشت و در عین حال گوشی‌های ارزانی نیز محسوب می‌شدند بنابراین از دو جهت برای خریداران جذابیت داشتند و کسانی که اندروید وان در کنار قیمت متناسب می‌خواستند همواره یکی از گزینه‌های محبوب‌شان این سری شیائومی بود. 

با این حال کمپانی شیائومی به تازگی و رسما اعلام کرده است که دیگر از اندروید خام استفاده نخواهد کرد. این خبر بدان معناست که دیگر MI A4 در کار نخواهد بود و این گوشی تولید نمی شود. 

به نظر می رسد یکی از دلایل وقوع این مساله مسکلاتی باشد که برای همسان سازی آپدیت های جدید این گوشی برای شیائومی پیش می‌آمد. مشکلات نرم افزاری با آپدیت‌های جدید احتمالا دلیل آن است که شیائومی دیگر تمایلی به استفاده از سیستم عامل اندروید وان در گوشی‌های جدید خود نخواهد داشت.

این آپدیت‌ها اگر چه جزئی بودند با این حال مدت زمان ارائه آن‌ها طول می کشید. نکته قابل توجه این است که موتورولا نیز از این نسخه اندروید فاصله گرفته است و در آپدیت های جدید خود با اضافه کردن چندین قابلیت به اندروید استوک راهی که وان پلاس پیش گرفته بود را در پیش گرفته است. با این وجود اکنون بزرگترین استفاده کننده از اندروید وان در برند‌های تلفن های هوشمند نوکیا است.

منبع