اوایل سال جاری میلادی مشخص شد که گوگل در حال کار بر روی فناوری است که کلمبوس نام دارد. این قابلیت به کاربران اجازه می دهد که با ضربه زدن به قسمت پشتی گوشی از عملکردهای مختلفی بهره ببرند. همچنین ماه گذشته میلادی نیز اپل اعلام کرد در IOS14 از این قابلیت استفاده خواهد کرد. با این حال شیائومی نیز در زمره برندهایی قرار گرفته است که قصد دارد از قابلیت ضربه زدن به پشت گوشی و عملکردهای آن استفاده کند.

در این قابلیت جدید با استفاده از ضربه زدن به پشت گوشی عملکرد هایی نظیر گرفتن اسکرین شات در گوشی فعال خواهد شد. نسخه بتای MIUI 12 این قابلیت را عرضه کرده اما گفته می‌شود هنوز در گوشی ردمی نوت ۷ این نسخه قابلیت نصب ندارد.

قابلیت‌های مختلف در عملکردهای پشت گوشی

اسکرین شات منتشر شده از نسخه بتای این قابلیت نشان می‌دهد که باید انتظار چه چیزی را داشته باشیم. گزینه‌های دو ضربه و سه ضربه در این نسخه وجود خواهد داشت و می توان برای خاموش کردن صفحه گوشی نیز از آن استفاده کرد. بستن اپلیکیشن ها و فعال کردن صفحه دوگانه، راه اندازی دوربین و صفحه نوتیفیکیشن و روشن کردن فلش گوشی نیز از جمله ویژگی های موجود در این آپدیت خواهد بود. این حال همچنان نمی‌توان گفت که این ویژگی در گوشی های شیائومی چه زمانی عرضه خواهد شد چرا که تایم‌لاینی برای ارائه آن داده نشده است.

 همچنین هنوز مشخص نیست که این ویژگی در همه گوشی‌های با رابط کاربری MIUI12 وجود دارد یا این که تنها برخی از گوشی‌ها آن را دریافت خواهند کرد. 

 به نظر می رسد این ویژگی یک جایگزین عالی برای Active Edge گوگل است و انتظار می‌رود که گوگل در گوشی‌های خود از آن استفاده کنند چرا که وجود این قابلیت باعث می‌شود حین دست گرفتن گوشی بدون نیاز به کار بیش‌تر با دکمه‌های گوشی و تکان دادن دست از عملکرد‌های مختلف بهره برد. 

منبع