اگر تلفن یا تبلت Android شما روشن نمی شود، برای راه اندازی مجدد دستگاه، این نکات اثبات شده را انجام دهید.

بدترین کابوس برای هر صاحب گوشی هوشمند این است که سعی کند تلفن خود را روشن کند و متوجه شود هیچ اتفاقی نمی افتد. تلفن شما روشن نمی شود صفحه ایی سیاه و هیچ نشانه ای از سالم بودن گوشی خود نمی‌بینید.


در صورت روشن نشدن تلفن چه باید کرد ؛ 6 راه حل مفید برای روشن کردن گوشی


دلایل روشن نشدن تلفن یا تبلت Android شما چیست؟ بیایید برخی از علل و راه‌حل‌ها را بررسی کنیم.

1. مسائل  مربوط به شارژ

همان‌طور که اغلب اتفاق می افتد، بارزترین علت معمولاً شارژ نشدن است.
اگر قبلاً هیچ علامتی از معیوب بودن گوشی ندیده‌اید، ممکن است این مشکل به دلیل کمبود شارژ در باتری باشد. بیشتر اوقات، این به دلیل مشکلات شارژر است.

اتصالات خود را بررسی کنید

ابتدا نکات واضح را بررسی کنید. مطمئناً به یاد دارید که تلفن خود را شارژ کنید؟ آیا شارژر گوشی تلفن همراه خود به درستی کار میکند؟ ابتدا از شارژ شارژر گوشی خود اطمینان حاصل کنید.

گرد و خاک

در مرحله بعد، مطمئن شوید گرد و غبار، کثیفی یا هرگونه انسداد در درگاه USB روی کابل شارژ یا پورت شارژ تلفن شما وجود نداشته باشد.

کابل خود را عیب‌یابی کنید

کابل های شارژ USB به دلیل عملکرد نویز بدنام هستند. می توانید با استفاده از کابل خود با دستگاه دیگر و بررسی عملکرد آن، یکپارچگی کابل خود را بررسی کنید.

اگر می خواهید گزینه های دیگر را بررسی کنید، در اینجا برخی از بهترین کابل های شارژ برای Android آورده شده است.

2. ممکن است گوشی شما گیرکرده باشد

همه ما یک گوشی هنگ شده را تجربه کرده ایم. صفحه نمایش پاسخ نمی دهد و هیچ یک از دکمه ها کار نمی کند؛ اما آیا می دانستید که تلفن ممکن است در حالت خاموش هنگ شود؟

اگر تلفن Android شما روشن نمی شود، یک راه حل است. برای دستگاه های قدیمی با باتری های قابل جابجایی، می توانید به راحتی باتری را خارج کرده، چند ثانیه منتظر بمانید و دوباره آن را وارد کنید.

در تلفن های مدرن تر که باتری قابل جابجایی ندارند، دکمه روشن / خاموش را برای چند ثانیه فشار داده و نگه دارید. بسته به سازنده شما، ممکن است لازم باشد آن را برای 10 تا 30 ثانیه نگه دارید.

3. باتری گوشی خود را بررسی کنید


تست باتری گوشی


اگر مطمئن هستید که تجهیزات شارژ شما به درستی کار می کند و یک شارژر دیگر مشکلات شما را حل نکرده است، وقت آن است که توجه خود را به باتری گوشی خود جلب کنید. این ممکن است این دلیلی باشد که تلفن شما روشن نمی شود.

اکثر باتری های تلفن و تبلت پس از چندین سال استفاده به سرعت خراب می شوند. در نهایت، آنها کاملاً می میرند. آسیب های دیگر نیز می توانند به طور جبران ناپذیری بر باتری تأثیر بگذارند. مایعات، افتادن روی سطوح سخت و دمای شدید همگی می توانند باتری را بی استفاده کنند.


دلایل روشن نشدن گوشی


بررسی کنید که باتری نیرو دریافت می کند

پس از اتصال تلفن یا تبلت به شارژر خود، یک دقیقه صبر کنید تا ببینید آیا نماد باتری روی صفحه نمایش داده می شود یا خیر.

در این حالت، باتری شما خوب است و می توانید به مراحل بعدی بروید. از طرف دیگر، ممکن است یک چراغ قرمز کوچک (یا رنگ دیگر) چشمک بزند. اگر این کار را انجام دهید، به این معنی است که باتری شما قدرت کافی برای روشن کردن یا نمایش هرگونه محتوایی روی صفحه را ندارد. اجازه دهید 30 دقیقه شارژ شود، سپس دوباره امتحان کنید.

نماد یا چراغ باتری را نمی بینید؟ این ممکن است به این معنی باشد که سلامت باتری شما تمام شده است و باید تعویض شود.

این رو توجه داشته باشید گاهی اوقات باتری تلفن همراه به حالت فریز یا همان خوابیدن میرود برای اینکه باتری خود را به حالت عادی خود برگردانید گوشی خود را بین 12 الی 24 ساعت داخل شارژ نگه دارید.

4. صفحه نمایش خود را بررسی کنید


چرا گوشی روشن نمیشود


البته ممکن است گوشی شما بدون توجه شما روشن شود. یک صفحه ی از کار افتاده یا آسیب دیده نمیتواند این را به شما نشان دهد.

خوشبختانه به راحتی می توان تشخیص داد که آیا صفحه نمایش شما مقصر است یا خیر. دکمه روشن / خاموش را به مدت 30 ثانیه نگه دارید تا مطمئن شوید که تلفن شما قطعاً روشن است، سپس حداقل دو دقیقه منتظر بمانید تا مراحل راه اندازی کامل شود.

اکنون، کافی است با یک تلفن دیگر با خود تماس بگیرید. اگر تلفن زنگ می خورد، صفحه نمایش شما مقصر است. اگر باز هم گوشی خود خاموش بود تا انتهای این مقاله همراه باشید.

5. از کامپیوتر خود برای عیب‌یابی استفاده کنید


اگر هنوز نمی توانید دستگاه خود را بوت کنید، ممکن است بتوانید آن را با استفاده از رایانه مجبور کنید. Google یک سری مراحل پیچیده را ارائه می دهد که می توانید از طریق آنها کار کنید. ما آنها را در زیر ساده کرده ایم:

 1. تلفن خود را با استفاده از کابل USB به رایانه وصل کنید.
 2. بگذارید 15 دقیقه شارژ شود.
 3. کابل را از دستگاه خود جدا کنید (نه کامپیوتر).
 4. کابل را ظرف 10 ثانیه پس از قطع وصل کنید.
 5. دستگاه خود را 30 دقیقه دیگر شارژ کنید.
 6. دکمه روشن / خاموش را پنج ثانیه فشار داده و نگه دارید.
 7. روی Restart روی صفحه خود ضربه بزنید.
 8. اگر Restart را نمی بینید، دکمه روشن / خاموش را برای 30 ثانیه دیگر نگه دارید.

6. دستگاه Android خود را ریست کنید


بازنشانی گوشی


ممکن است دستگاه شما روشن شود، اما نمی تواند فراتر از راه اندازی به صفحه اصلی شما برود. ارتقاء بد یا ROM سفارشی می تواند مقصر باشد. در این حالت می توانید دستگاه خود را ریست کنید.

هشدار: با تنظیم مجدد تلفن یا رایانه لوحی، همه چیز روی آن حذف می شود. اطمینان حاصل کنید که از داده های مهم Android خود به طور منظم پشتیبان گیری می کنید.

برای بازنشانی تلفن Android خود با استفاده از حالت بازیابی، این مراحل را دنبال کنید:

 1. دکمه روشن / خاموش و کاهش صدا را چند ثانیه فشار دهید و نگه دارید تا لوگوی Android را روی صفحه مشاهده کنید. (این ترکیب کلید با برخی از تولید کنندگان متفاوت است).
 2. برای رفتن به حالت بازیابی از کلیدهای افزایش صدا و کاهش صدا استفاده کنید.
 3. دکمه روشن / خاموش را فشار دهید.
 4. برای انتخاب Wipe Data/Factory Reset از دکمه های صدا استفاده کنید و دکمه روشن/خاموش را فشار دهید.
 5. در نهایت، گزینه Yes — Erase all Data را انتخاب کرده و دکمه روشن / خاموش را فشار دهید.

مراحل بازنشانی چند دقیقه طول می کشد تا تکمیل شود.

ممکن است دستگاه Android شما خراب شود

اگر هیچ چیز در اینجا کار نکرده است، ممکن است وقت آن باشد که با واقعیت روبرو شوید که به یک تلفن جدید نیاز دارید. برای خرید ارزان گوشی میتواند به بخش پیشنهادات شگفت انگیز موبایلتو بروید.


تا حالا برای شما پیش اومده؟ سوالات خود را با ما به اشتراک بگذارید😊