دانستن نحوه به اشتراک‌گذاری رمز عبور وای فای همیشه مفید است. اگر می‌خواهید رمز عبور وای فای خود را در اندروید به اشتراک بگذارید، روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. بسته به نسخه اندروید شما، روشی که استفاده می‌کنید ممکن است متفاوت باشد. به‌عنوان‌مثال، از اندروید 10 به بعد، هر گوشی اندرویدی ارزان‌قیمت می‌تواند با استفاده از کد QR رمز وای فای را به اشتراک بگذارد. این امر در مورد همه بهترین تلفن‌های هوشمند اندرویدی موجود در بازار در حال حاضر صدق می‌کند.

اشتراک گذرواژه وای فای با استفاده از کد QR آسان است-شما یک کد QR را به اشتراک می‌گذارید، شخصی که آن را اسکن می‌کند و فوراً به همان شبکه وای فای متصل می‌شوند. این کارآمدترین روشی است که اندروید برای اشتراک گذرواژه‌های وای فای ارائه کرده است. این امر نیازی به خاطر سپردن رمز عبور وای فای شما برای همیشه ندارد و نیازی به مرحله ورود رمز عبور دستی اضافی نیست. این آموزش به شما نشان می‌دهد که چگونه رمز عبور وای فای خود را با استفاده از کد QR در اندروید 10 یا بالاتر به اشتراک بگذارید.

لطفاً قبل از ورود مستقیم به سیستم، توجه داشته باشید که این مراحل بسته به تلفن اندرویدی خاص شما متفاوت خواهد بود.

 • اطمینان حاصل کنید که به شبکه وای فای متصل هستید که می‌خواهید به اشتراک بگذارید. 
 • به برنامه تنظیمات گوشی اندروید خود بروید. می‌توانید این کار را با قرار دادن برنامه یا کشیدن صفحه به بالا برای نمایش منوی تنظیمات سریع و سپس ضربه زدن به نماد چرخ‌دنده انجام دهید.


 • در مرحله بعد، روی وای فای ضربه بزنید. روی نام شبکه یا SSID متصل شده ضربه بزنید. با این کار شما به صفحه تنظیمات پیشرفته منتقل می‌شوید. دکمه اشتراک‌گذاری (نماد کد QR) را پیداکرده و روی آن ضربه بزنید.
 • در این مرحله، برخی از تلفن‌های اندروید ممکن است از شما بخواهند قبل از افشای کد QR، پین دستگاه، رمز عبور یا اثرانگشت را وارد کنید. در صورت درخواست، گذرواژه‌ای را برای تأیید وجود خود وارد کنید. 
 • سپس تلفن اندروید شما فوراً یک کد QR منحصربه‌فرد ایجاد می‌کند.
 • تلفن اندروید دیگری را که می‌خواهید به همان شبکه وای فای متصل شود، بردارید و برنامه تنظیمات را بازکنید.
 • به وای فای بروید، سپس روی نماد اسکنر کد QR در بالا ضربه بزنید تا اسکنر کد QR راه‌اندازی شود. 
 • اگر دکمه اختصاصی اسکن QR در وای فای وجود ندارد، می‌توانید یک برنامه اختصاصی اسکنر کد QR را بررسی کنید. روش دیگر، اجازه دهید برنامه دوربین پیش‌فرض باز شود و سپس آن را به کد QR نشان دهید - گزینه‌ای برای اسکن کد QR به‌طور خودکار نمایش داده می‌شود.
 • برای این کار می توانید از برنامه های اسکنر کد QR نیز استفاده کنید. برخی از بهترین برنامه های اسکنر کد QR عبارتند از :
 • QR Scanner - QR Code Reader & Barcode Generator
 • QR & Barcode Reader
 • برای اسکن کد، روی دکمه کد QR ضربه بزنید.
 • در صفحه بعدی، اتصال به این شبکه (Connect to this network) را انتخاب کنید. پس‌ازآن، تلفن اندروید بلافاصله به شناسه شبکه متصل می‌شود.

اگر از کدهای QR استفاده می‌کنید، به اشتراک گذاشتن گذرواژه وای فای خود در اندروید نباید مشکلی ایجاد کند. این کار نسبتاً آسان است و نیازی نیست رمز عبور خود را به‌صورت عمومی افشا کنید؛ اما قبل از به اشتراک گذاشتن گذرواژه وای فای خود، باید از عواقب آن آگاه باشید.

چرا نباید گذرواژه وای فای خود را به اشتراک بگذارید


در حالت ایده آل، اتصال محلی اینترنت شما فقط باید توسط افراد قابل‌اعتماد قابل‌دسترسی باشد. نباید آشکارا گذرواژه‌های وای فای را با هیچ‌کس و همه اطرافیان خود به اشتراک بگذارید. دلیل اصلی عدم انجام این کار این است که در صورت بدرفتاری مهمان و IP ممنوع، می‌توانید برنامه‌ها و وب‌سایت‌های خاصی را مسدود کنید. اشتراک گذرواژه وای فای نیز می‌تواند پهنای باند را افزایش دهد و اگر از یک برنامه محدود استفاده می‌کنید، می‌توانید محدوده داده خود را به‌راحتی مصرف کند.


دستگاه‌های شما همچنین می‌توانند تحت تأثیر بدافزار قرار گیرند و از وای فای برای دسترسی به دستگاه‌های شما استفاده می‌شود. یک مهمان همچنین می‌تواند به فعالیت‌های مشکوکی مانند بارگیری یا دسترسی به محتوای غیرقانونی بپردازد که ممکن است بعداً شمارا آزار دهد؛ بنابراین قبل از اشتراک گذرواژه وای فای خود، همه این موارد را در نظر داشته باشید.