اپل امروز iOS 14.8.1 و آپدیت متناظر آن در iPadOS را منتشر کرد تا دستگاه‌هایی که iOS 15 را نصب نکرده‌اند، از جدیدترین اصلاحات امنیتی این سیستم عامل بهره‌مند شوند. این آپدیت حدود یک ماه پس از انتشار iOS 14.8 به دست کاربران می‌رسد.


آپدیت iOS 14.8.1 شامل چندین اصلاح امنیتی است و نصب آن به همه کاربرانی که از iOS 14 استفاده می‌کنند، توصیه شده است. بر اساس اطلاعات وب‌سایت اپل، این آپدیت آسیب‌پذیری Sidecar، وب‌کیت، ویس کنترل، نوار وضعیت و غیره را برطرف می‌کند.


اکثر این آسیب‌پذیری‌ها ظاهرا هنوز توسط هکرها مورد استفاده قرار نگرفته‌اند. با این حال، اپل اذعان کرده که آسیب‌پذیری IOMobileFrameBuffer ممکن است هدف حملات سایبری قرار گرفته باشد. این آسیب‌پذیری به اپلیکیشن‌ها اجازه می‌دهد کدهای باینری را با دسترسی‌های سطح کرنل اجرا کنند.به‌روزرسانی ۱۴.۸.۱ در iOS و iPadOS همچنین آسیب‌پذیری ColorSync، درایورهای پردازشگر گرافیکی و CoreGraphics را برطرف می‌کند. اکثر این آسیب‌پذیری‌ها روی آیفون ۶ اس به بعد، همه مدل‌های آیپد پرو، آیپد ایر ۲ به بعد، آیپد نسل ۵ به بعد، آیپد مینی ۴ به بعد و آیپاد تاچ ۴ وجود داشته‌اند.


نصب iOS 15 اختیاری است و کاربران می‌توانند در صورت تمایل همچنان روی iOS 14 باقی بمانند. در نتیجه، اپل هنوز هم به انتشار به‌روزرسانی‌های جدید برای نسخه قبلی سیستم عامل خود ادامه می‌دهد. منتها این آپدیت‌ها صرفا امنیتی خواهند بود و قابلیت جدیدی را در بر نمی‌گیرند.


کوپرتینویی‌ها قابلیت‌های جدید خود را فقط برای iOS 15 منتشر می‌کنند. این سیستم عامل دیروز با آپدیت ۱۵.۱ ویژگی‌هایی را که در زمان عرضه iOS 15 آماده نبود، در دسترس کاربران قرار داد. از جمله این ویژگی‌های جدید می‌توانیم به SharePlay، فیلم‌برداری ProRes در آیفون ۱۳ پرو، گزینه تصویربرداری خودکار ماکرو و الگوریتم‌های جدید باتری برای آیفون ۱۲ اشاره کنیم. iOS 15 روی گوشی‌های آیفون ۶ اس به بعد قابل نصب است.

منبع