آیا تلفن شما کند شده است، فضای بیشتری از میزان موردنیاز خود استفاده کرده است یا حتی اخیراً استفاده از آن دشوار شده است؟ ممکن است توسط بدافزار آلوده‌شده باشد. همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، بدافزار خطرناک است و در صورت عدم مراقبت می‌تواند مالکیت کامل گوشی هوشمند شمارا به دست آورد. بااین‌حال، این بدان معنا نیست که شما باید با آن زندگی کنید در حالی که کار بد خود را انجام می‌دهد. پس از احساس اینکه ممکن است تلفن شما توسط بدافزار آلوده‌شده باشد، تنها کاری که باید انجام دهید یافتن راهنمای کاملی در مورد خلاص شدن از شر بدافزار در دستگاه Android است که در این مقاله می‌پردازیم با موبایلتو همراه باشید.


برخی از نکاتی که می‌توانید برای خلاص شدن از شر بدافزار در Android انجام دهید

این راهنما شامل نکات خاصی در مورد نحوه حذف کامل بدافزار از تلفن شما و همچنین نکاتی در مورد چگونگی جلوگیری از سرقت اطلاعات توسط بدافزار از تلفن شما در آینده است. آن‌ها را یکی پس از دیگری دنبال کنید تا به نتیجه ایی که می‌خواهید برسید.


برنامه‌های که از امن بودن آن‌ها مطمئن نیستید حذف کنید

یک‌چیز قطعی است: اکثر بدافزارها و ویروس‌ها به‌عنوان یک برنامه کاربردی در دستگاه‌های اندرویدی ارائه می‌شوند؛ و اگر مستعد نصب برنامه‌های تغییریافته یا فقط برنامه‌های خارج از Play Store هستید، تلفن شما مستعد بدافزار است.
این بدان معنا نیست که همه برنامه‌های Play Store 100٪ بدون بدافزار هستند، اما گوگل به‌اندازه کافی هوشمند است که قبل از اینکه بر بسیاری از کاربران Android تأثیر بگذارد، برنامه‌های مخرب را در اسرع وقت حذف کند.
اکنون، اولین قدم برای خلاص شدن از شر بدافزار در Android حذف نصب همه برنامه‌های مشکوک است. برای این کار باید تلفن خود را در حالت safe mode بوت کنید.


چگونه می‌توان از شر بدافزار در اندروید خلاص شد


دستگاه خود را در حالت ایمن دوباره راه اندازی کنید

راه اندازی در حالت ایمن به شما امکان می‌دهد قبل از اینکه برنامه‌های مخرب تلفن شمارا تسخیر کنند، سریع عمل کنید. این حالت در صورت فعال بودن، همه برنامه‌های شخص ثالث را در تلفن شما غیرفعال می‌کند و می‌تواند به شما کمک کند با خیال راحت از شر بدافزار خلاص شوید.
برای راه اندازی به حالت ایمن در Android این مراحل را انجام دهید:

روش نخست
دکمه Power را فشار داده و نگه‌دارید تا منوی Power نمایش داده شود. سپس روی گزینه Power Off ضربه زده و نگه‌دارید تا زمانی که گزینه مربوط به راه اندازی گوشی در حالت Safe Mode نمایش داده شود. پس از آن روی Ok ضربه بزنید.

این روش برای نسخه های 4 و قبل از آن در اندروید مناسب است.

روش دوم
گوشی خود را خاموش کرده و سپس روشن کنید. بعدازآن صفحه‌نمایش روشن و لوگوی سازنده گوشی نمایان شد. دکمه تنظیم صدای بلند – volume up – را فشار داده و نگه‌دارید تا گزینه Safe Mode در گوشه پایین و سمت چپ صفحه‌نمایش پیدا شود. اگر این کار مؤثر نبود، مراحل فوق را این بار با دکمه صدای کم – Volume Down – یا هر دو دکمه تنظیم صدا یا دکمه Home تکرار کنید.

روش سوم
گوشی خود را خاموش کنید. بعد از روشن کردن مجدد آن بر روی دکمه منو چندین بار پیاپی ضربه بزنید. این حالت کمی نیاز به دقت دارد. در نتیجه شاید مجبور باشید چند بار امتحان کنید.


برنامه‌های مشکوک را پیدا کرده و لغو نصب کنید

اکنون که در حالت Safe mode هستید، وقت آن فرارسیده است که برنامه‌های مشکوکی را که ممکن است وارد تلفن شما شده‌اند، پیدا و حذف کنید. برای انجام این کار، فقط مراحل زیر را انجام دهید.

 • برنامه تنظیمات دستگاه خود را بازکنید و برنامه‌ها و اعلان‌ها را انتخاب کنید.
 • برای مشاهده همه برنامه‌های نصب‌شده در دستگاه خود، روی «مشاهده همه برنامه‌ها» ضربه بزنید.
 • برنامه‌ها را کاملاً ردیابی کنید تا هر برنامه ایی را که به یاد نمی‌آورید خودتان نصب‌کرده‌اید یا برنامه‌هایی را که فکر نمی‌کنید روی تلفن هوشمند شما باشد، شناسایی کنید.
 • اگر برنامه ایی را پیدا کردید، آن را انتخاب کنید و روی دکمه حذف نصب در صفحه ضربه بزنید.
 • پس از آن، به لیست برنامه‌ها برگردید. دوباره برنامه‌های مشکوک را پیدا کرده و آن‌ها را حذف نصب کنید.
 • پس از پایان کار، تلفن خود را مجدداً راه اندازی کنید تا از حالت ایمن خارج‌شده و از شر بدافزار در Android خلاص شوید.

این همه چگونگی خلاص شدن از شر بدافزار در Android نیست. همچنین، راه حل بعدی در زیر بسیار مهم است.


بخش Cache را روی تلفن خود پاک کنید

برخلاف نصب برنامه‌های مشکوک، برخی از بدافزارها می‌توانند تزریق و در گوشه دستگاه شما پنهان شوند. چنین مکان‌هایی شامل برنامه‌های مرورگر شما، فایلهای حافظه پنهان سیستم و سایر موارد هستند.
اگر عادت دارید هنگام مرور، پنجره های بازشو یا تغییر مسیرهای مکرر را مشاهده می کنید، این می‌تواند کار بدافزارهای تزریقی باشد. پس چگونه آن را برطرف می کنید؟ این مراحل را دنبال کنید تا یاد بگیرید چگونه با پاک کردن پارتیشن حافظه پنهان در Android، از شر بدافزار خلاص شوید.

 • قسمت Cache را از حالت بازیابی روی تلفن خود پاک کنید
 • تلفن خود را خاموش کنید و چند ثانیه صبر کنید.
 • اکنون، باید در حالت بازیابی قرار بگیرید. با استفاده از چند ترکیب دکمه می‌توانید این کار را انجام دهید.
 • وقتی دستگاه خاموش است، کلیدهای روشن / خاموش و هوم را همزمان فشار دهید و نگه‌دارید تا آرم Android را ببینید. اگر به درستی انجام شود، دستگاه شما نباید لرزش داشته باشد. در غیر این صورت، می‌توانید از دکمه Power + Volume up استفاده کنید.
 • قبل از ورود به حالت بازیابی، ممکن است یک ربات اندرویدی افتاده را ببینید. دوباره دکمه Power + Volume down را فشار دهید تا به حالت بازیابی دربیاید.
 • از آنجا با استفاده از دکمه کاهش میزان صدا پاک کردن پارتیشن حافظه پنهان-Erase cache partition" را برجسته کنید، سپس آن را با Power انتخاب کنید
 • همین کار را برای انتخاب تکرار کنید
 • پس از پاک شدن حافظه پنهان، تلفن خود را دوباره راه اندازی کنید.


حافظه پنهان و داده مرورگر خود را پاک کنید

پس از پاک کردن پرونده های حافظه پنهان سیستم، این مراحل را دنبال کنید تا داده های مرورگر خود را نیز پاک کنید.

 • تلفن خود را بازکنید
 • روی برنامه‌ها و اعلان‌ها کلیک کنید، سپس روی مشاهده همه برنامه‌ها ضربه بزنید.
 • از آنجا، برنامه پیش‌فرض مرورگر خود را انتخاب کنید. به‌عنوان مثال chrome
 • روی Storage & cache ضربه بزنید، سپس روی Clear cache ضربه بزنید.
 • همچنین، روی پاک کردن فضای ذخیره سازی ضربه بزنید و عملکرد را تأیید کنید.


پرونده های بارگیری شده مشکوک حذف کنید

به همان اندازه مهم، یادگیری نحوه خلاص شدن از شر بدافزار در Android نیاز به پاک کردن پرونده های بارگیری شده مشکوک دارد. درست مانند نصب بدافزار، برخی از پرونده های بارگیری شده از اینترنت ممکن است دارای اسکریپت‌های مخربی باشند که می‌توانند بر روی دستگاه شما تأثیر بگذارند.
اگر به هر حال به بارگیری پرونده ها عادت دارید، باید پرونده های بارگیری شده خود را بررسی کنید و همه موارد مشکوک را پاک کنید.
در اینجا نحوه انجام این عمل؛ کارآمد است:

 • File Manager/ مدریت فایل خود را بازکنید
 • روی حافظه داخلی کلیک کنید و بارگیری ها را بازکنید
 • شاید لازم باشد "نمایش پرونده های پنهان" را از تنظیمات مدیر فایل فعال کنید.

از آنجا، هر فایلی را که به یاد نمی‌آورید بارگیری کنید، پیدا کنید یا حذف کنید، یا بیایید بگوییم "همه پرونده های بی ربط"


چگونه می‌توان از شر بدافزار در اندروید خلاص شد


برنامه آنتی ویروس را نصب و اجرا کنید

اگرچه از همه راه حل های بالا استفاده کرده اید، اما توصیه می کنیم برخی از برنامه‌های ضد ویروس را اجرا کنید. به این ترتیب می‌توانید از شر بدافزار موجود در گوشی اندرویدی خود خلاص شوید.
یک آنتی ویروس به شما کمک می‌کند هر گوشه از دستگاه خود را برای یافتن پرونده ها و برنامه‌های مشکوک اسکن کنید. در صورت یافتن، به شما پیشنهاد می‌دهد که هر چه سریع‌تر تهدیدات را برطرف کنید.

بااین‌حال، هنگام انتخاب برنامه‌های ضد ویروس مراقب باشید. برخی از آن‌ها "بدافزار اصلی" هستند که مبدل هستند. ما برنامه‌هایی مانند Malwarebytes، Avast، Dr.web و دیگران را توصیه می کنیم. می‌توانید هر یک از این برنامه‌ها را به صورت رایگان در Play Store بارگیری کنید.تلفن همراهتون تا به حال درگیر بدافزار شده؟ اگر گوشیتون ویروسی شد اولین کارتون چیه؟