روش‌های پیش‌فرض نگهداری داده‌های Google از زمانی که برای اولین بار ویژگی حذف خودکار را برای تاریخچه مکان، جستجو، صدا و فعالیت YouTube در ژوئن 2019 معرفی کرد، تغییر کرده است. در ابتدا، کاربران باید به صورت دستی از صفحه فعالیت های من «My Activity» خود بازدید و پیکربندی می‌کردند. تنظیمات جدید یک سال بعد، در ژوئن 2020 تغییر کردند، به طوری که هر زمان که کاربران جدید به پلتفرم می‌پیوندند، حذف خودکار به طور پیش‌فرض فعال می‌شود.


متأسفانه کاربران مسن تر این ویژگی را به صورت خودکار فعال نمی کنند. در این مقاله مراحلی را که باید برای فعال کردن حذف خودکار حساب Google از رایانه یا گوشی خود آموزش داده ایم با موبایلتو همراه باشید.

حذف خودکار را در ویندوز یا سیستم عامل مک پیکربندی کنید


برای شروع فرآیند راه اندازی حذف خودکار، Google Chrome یا مرورگر خود را باز کنید و از وبسایت Google.com بازدید کنید. سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برای ورود به حساب کاربری گوگل خود، روی شکل انسان نما در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید.


 • پس از وارد کردن به جای شکل، عکس پروفایل یا حروف اول نام خود را خواهید دید. اکنون، روی عکس نمایه خود کلیک کنید و سپس حساب Google خود را مدیریت کنید.


 • در این صفحه، روی مدیریت داده‌ها و شخصی‌سازی (Manage your data & personalization) کلیک کنید.


 • در بخش کنترل‌های فعالیت، روی فعالیت وب و برنامه، سابقه موقعیت مکانی، سابقه YouTubeیا مدیریت کنترل‌های فعالیت خود کلیک کنید.


 • اکنون بر روی Auto-Delete کلیک کنید. همچنین می توانید با کلیک بر روی مدیریت فعالیت، اطلاعات را به صورت دستی حذف کنید.
  لطفاً توجه داشته باشید: اگر کلید را خاموش کنید (با رنگ سبز مشخص شده است)، هیچ داده ای در حساب شما ذخیره نمی شود.


 • انتخاب کنید که چه زمانی می خواهید Google داده های شما را حذف کند و روی دکمه آبی بعدی کلیک کنید - می توانید بین 3 ماه، 18 ماه یا 36 ماه انتخاب کنید.


توصیه می‌کنیم داده‌های خود را طوری تنظیم کنید که حداقل ظرف 18 ماه حذف شوند، اگرچه کاربر آگاه‌تر احتمالاً این مدت را روی 3 ماه تنظیم می‌کند یا گزینه جمع‌آوری داده‌ها را به طور کامل خاموش می‌کند.


حذف خودکار را روی گوشی خود پیکربندی کنید

در مرحله بعدی مراحل مورد نیاز برای پیکربندی حذف خودکار در گوشی هوشمند خود را مشاهده خواهید کرد.

اندروید

برای شروع، برنامه Google را باز کنید و مراحل زیر را دنبال کنید:

 • روی عکس نمایه خود در گوشه سمت راست بالا ضربه بزنید و روی مدیریت حساب گوگل (Manage your Google Account) کلیک کنید.
 • در صفحه بعد، روی مدیریت داده‌ها و شخصی‌سازی (Manage your data & personalization) ضربه بزنید.


 • در اینجا، کنترل‌های فعالیت را پیدا کنید و روی «فعالیت وب و برنامه»، «سابقه مکان»، «سابقه YouTube» یا «مدیریت کنترل‌های فعالیت خود» ضربه بزنید.
 • اکنون حذف خودکار را انتخاب کنید. همچنین می توانید با کلیک بر روی مدیریت فعالیت (Manage activity)، اطلاعات را به صورت دستی حذف کنید.
 • انتخاب کنید که آیا و چه زمانی می خواهید Google داده های شما را حذف کند و روی دکمه آبی بعدی کلیک کنید - می توانید بین 3 ماه، 18 ماه یا 36 ماه انتخاب کنید.


  نکته: اگر ضامن را خاموش کنید (با رنگ سبز مشخص شده است)، هیچ داده ای در حساب شما ذخیره نمی شود.

iOS

برای پیکربندی حذف خودکار در iOS، Safariیا مرورگر مورد علاقه خود را باز کنید و از Google.com دیدن کنید.

 • برای ورود به حساب Google خود، روی شکل انسان نما در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید. پس از ورود به سیستم، تصویر نمایه یا حروف اول نام خود را مشاهده خواهید کرد.
 • اکنون روی عکس نمایه خود در گوشه سمت راست بالا ضربه بزنید و مدیریت حساب گوگل خود (Manage your Google Account) را فشار دهید.
 • در صفحه بعد، روی مدیریت داده‌ها و شخصی‌سازی (Manage your data & personalization) ضربه بزنید.


 • کنترل‌های فعالیت را در اینجا پیدا کنید و روی «فعالیت وب و برنامه»، «تاریخچه موقعیت مکانی»، «سابقه YouTube» یا «مدیریت کنترل‌های فعالیت خود» ضربه بزنید.
 • اکنون حذف خودکار را انتخاب کنید. همچنین می توانید با کلیک بر روی مدیریت فعالیت (Manage activity)، اطلاعات را به صورت دستی حذف کنید.
 • انتخاب کنید که آیا می‌خواهید گوگل داده‌های شما را حذف کند یا نه و روی دکمه آبی بعدی کلیک کنید - می‌توانید بین سه ماه، 18 ماه یا 36 ماه یکی را انتخاب کنید.


  نکته: اگر کلید را خاموش کنید (با رنگ سبز مشخص شده است)، هیچ داده ای در حساب شما ذخیره نمی شود.

با توجه به حجم داده های جمع آوری شده توسط برنامه ها، چه یک بازی یا یک سرویس رسانه های اجتماعی، بازگرداندن کنترل به کاربران گام درستی است. در حالی که گوگل در حالت ایده‌آل باید این را برای همه حساب‌ها فعال کند، امیدواریم که غول‌های فناوری بیشتری بتوانند با ارائه ویژگی‌هایی مانند حذف خودکار و با در نظر گرفتن منافع هر دو طرف درگیر، راه‌اندازی کنند و به آن بپیوندند.


شما کاربران موبایلتو از چه روشی برای پاک کردن دیتای خود استفاده میکنید؟