گفته می‌شود اپل در حال آزمایش راه‌حل‌هایی برای تعبیه حسگر تاچ آی‌دی و فیس آی‌دی در زیر نمایشگر است؛ اما ظاهراً این تغییرات به مدل‌های آیفون ۱۳ راه نخواهند یافت.

تاکنون گزارش‌های متعددی دال بر با بازگشت تاچ آی‌دی به آیفون از منابع موثق منتشر شده است و در ابتدا گمان می‌رفت این ویژگی می‌تواند در نمایشگر آیفون‌ ۱۳ جای بگیرد؛ اما شواهد نشان می‌دهد که غول دنیای فناوری استفاده از این تکنولوژی را احتمالاً به آیفون ۱۴ موکول کرده است. استفاده از تاچ آی‌دی برای موقعیت‌هایی که فیس آی‌دی کارآمد نیست، مانند استفاده از ماسک، می‌تواند بسیار مفید باشد.

مارک گِرمن، تحلیلگر نام‌آشنای بلومبرگ، در گزارش اخیر خود ادعا می‌کند که اپل در حال آزمایش تاچ آی‌دی زیر نمایشگر برای تعبیه در مدل‌های بالارده آیفون است. بازگشت تاچ آی‌دی به آیفون می‌تواند‌ با استقبال کاربران همراه شود؛ زیرا گزینه‌ی مضاعفی در احراز هویت برای باز کردن قفل آیفون در شرایط مختلف به کاربران ارائه می‌دهد و یک لایه امنیتی بیشتر فراهم می‌کند.

اپل احتمالا در حال آزمایش تاچ آی‌دی و فیس آی‌دی زیر نمایشگر است


گزارش‌های مربوط به تعبیه تاچ آی‌دی در زیر نمایشگر آیفون به اوایل سال جاری میلادی بازمی‌گردد. در آن مقطع، گفته می‌شد اپل در حال توسعه تاچ آی‌دی جدید مبتنی بر فناوری اپتیکال است که می‌تواند مکملی برای فیس آی‌دی کنونی باشد. سپس مینگ‌چی کو در گزارشی ادعا کرد که اپل قصد ندارد تاچ آی‌دی جدید را در سری آیفون ۱۳ استفاده کند و خاطرنشان کرد که هیچ بازه‌ی مشخصی برای به‌کارگیری از این تکنولوژی در آیفون وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: چگونه برنامه ایی را در ایفون مخفی کنیم

گفته می‌شود تاچ آی‌دی تنها حسگر بیومتریکی نخواهد بود که به زیر نمایشگر آیفون‌ منتقل می‌شود؛ زیرا چشم‌انداز بلندمدت و هدف اصلی اپل، حذف ناچ و منتقل کردن حسگرهای فیس آی‌دی به زیر نمایشگر است. جالب است بدانید که اپل بارها پتنت‌هایی در این زمینه به ثبت رسانده است. برای مثال، سال گذشته این شرکت پتنتی با عنوان «ردیاب‌های نوری یکپارچه در پنل پشتی ترانزیستورهای فیلم نازک» ثبت کرد که آخرین دستاوردهای کوپرتینویی‌ها به‌منظور ادغام فیس آی‌دی (یا هر حسگر دیگری) با پنل TFT را نشان می‌داد.

اختراع یادشده به‌گونه‌ای است که نمایشگر درحالی‌که تصاویر را ارائه می‌دهد، می‌تواند هم‌زمان شامل حسگرهایی باشد که طیف وسیعی از محیط‌ها را تشخیص می‌دهند. سیستم پیشنهادی اپل به ساختاری چندلایه متصل می‌شود و شامل یک ماده‌ی حساس به نور آلی است. این بدان معنی است که وقتی کاربر به گوشی هوشمند خود خیره می‌شود، حسگرهای تعبیه‌شده درون نمایشگر بدون افزایش ضخامت دستگاه یا ایجاد مشکل خاصی، به‌خوبی کار می‌کنند و فرامین را تشخیص می‌دهند.

اپل احتمالا در حال آزمایش تاچ آی‌دی و فیس آی‌دی زیر نمایشگر است


مارک گِرمن دو سناریو احتمالی برای تعبیه حسگر تاچ آی‌دی و فیس آی‌دی زیر نمایشگر را در آیفون‌های آتی پیشنهاد می‌کند. نخستین احتمال این است که اپل تنها مدل‌های پرو آیفون را به تاچ آی‌دی و فیس آی‌دی زیر نمایشگر مجهز کند و مدل‌های استاندارد همچنان از ناچ استفاده کنند. پیش‌بینی دوم این است که اپل مدل‌های پرو آیفون را به فیس آی‌دی زیر نمایشگر و مدل‌های معمولی را به تاچ آی‌دی زیر نمایشگر مجهز کند.

طبق گزارش‌های قبلی، مینگ‌چی کو بر این باور است که شرکت واقع در کوپرتینو به‌منظور تأمین امنیت هرچه بیشتر حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر، از فناوری اولتراسونیک کوالکام و سایر تأمین‌کنندگان استفاده خواهد کرد. فناوری اولتراسونیک از امواج صوتی برای ترسیم اثر انگشت استفاده می‌کند و راه‌ حلی امن‌تر از فناوری اپتیکال محسوب می‌شود، به‌راحتی فریب نمی‌خورد و در هنگام خیس بودن انگشتان عملکردی بهتری در مقایسه با حسگر اپتیکال ارائه می‌دهد. البته فناوری سنجش اثر انگشت اولتراسونیک بسیار گران‌تر و در تشخیص کمی کُندتر است و این ممکن است اپل را به استفاده از راه حلی جدید سوق بدهد.

منبع:bloomberg