احتمالا برای شما ام پیش آمده است نرم افزاری بدون نیاز به دسترسی دوربین،  از دوربین شما استفاده کند این امر باعث میشود که امنیت گوشی شما به شدت  پایین بیاید که موجب به خطر افتادن سلامت و اطلاعات گوشی شما میشود امروز  در این مقاله به شما آموزش میدهیم که چطور جلوی آن را بگیرید؛ با موبایلتو  همراه باشید.

در گذشته، تعیین اینکه کدام برنامه های Android شما را ردیابی می کند یا به فایل های شما دسترسی دارد بسیار دشوارتر بود؛ اما نسخه های اخیر اندروید، مانند اندروید 11 و اندروید 12، دارای مجوز و کنترل حریم خصوصی قوی هستند تا به شما در مدیریت بهتر ردپای دیجیتالی گوشی خود کمک کنند. تعیین نحوه بررسی مجوزهای برنامه در تلفن Android شما بر اساس سیستم عامل شما متفاوت است، بنابراین مراحل مربوط به هر نسخه اخیر را به تفکیک بیان می کنیم.


Android 6.0 و بالاتر: نحوه بررسی مجوزهای برنامه در اندروید


این که آیا اندروید 12 بتا را نصب کرده اید، Android 11 اصلی را اجرا کرده اید یا از سیستم عامل متفاوتی مانند One UI یا OxygenOS استفاده می کنید، مجوزهای برنامه باید به جز چند تغییر زبان یکسان به نظر برسد. در اینجا نحوه بررسی مجوزهای برنامه در تلفن Android خود با سیستم عامل جدید آورده شده است.


در صورت تمایل مجوزهای جهانی و کلی برنامه را بررسی کنید

 1. تظیمات تلفن خود را باز کنید
 2. به پایین بروید تا روی حریم خصوصی (privacy) ضربه بزنید.
 3. سپس روی Permission manager ضربه بزنید.
 4. خواهید دید که چگونه بسیاری از برنامه های شما مجاز به دسترسی به عملکردهای خاصی مانند دوربین، فایل ها یا میکروفون شما هستند.

  نحوه بررسی مجوزهای برنامه در اندروید 6 به بالا
 5. برای مشاهده لیستی از همه برنامه هایی که به این داده ها دسترسی دارند یا دسترسی آنها به این داده ها ممنوع است، روی دسته ای که میخواهید ضربه بزنید.

 6. برای مشاهده مجوزهای هر برنامه به صورت جداگانه، سپس روی مجاز یا مجاز (Allow) / Don't allow / Deny ضربه بزنید. برخی از مجوزها، مانند میکروفون، همچنین به شما امکان می دهند هر بار سوال بپرسد (ask) را انتخاب کنید.

 7. در همان صفحه، روی مشاهده همه مجوزها (نام برنامه) ضربه بزنید تا مجوزهای موجود در همه دسته ها را مشاهده و ویرایش کنید.


نحوه بررسی مجوزهای برنامه در اندروید 6 به بالا


در حالی که این کنترل ها در اکثر تلفن های Android موجود است، فقط تلفن های Android 12 می توانند به داشبورد جدید حریم خصوصی دسترسی داشته باشند که نشان می دهد کدام برنامه ها در 24 ساعت گذشته به داده دسترسی داشته اند.

میتوانید به برنامه ها دسترسی گزینه های زیر را بدهید

 • Body sensors
 • Calendar
 • Call logs
 • Camera
 • Contacts
 • Files and media
 • Location
 • Microphone
 • Nearby devices
 • Phone
 • Physical activity
 • SMS

بیشتر بخوانید: 6 سایت ایمن برا دانلود نرم افزار اندروید

در صورت تمایل مجوزهای برنامه را بررسی کنید


خلاصه برای مرور عادات عمومی تلفن شما همیشه مفید است؛ اما اگر نگران برنامه خاصی هستید و می خواهید مجوزهای آن را به سرعت تغییر دهید، راهی آسان تر از مرور مدیر مجوزها وجود دارد:

 1. تظیمات تلفن خود را باز کنید
 2. در Android 12، روی برنامه ها (Apps) ضربه بزنید. در Android 11، روی برنامه ها و اعلان ها (Apps and notifications) ضربه بزنید.
 3. همه برنامه ها (Android 12) یا اطلاعات برنامه (Android 11) را انتخاب کنید. تا فهرست برنامه ها را مشاهده کنید. برنامه ای که مد نظر دارید را انتخاب کنید و اطلاعات بیشتر (App Info) را بزنید.
 4. تحت مجوزها (Permissions) نگاه کنید. اگر می گوید هیچ مجوزی اعطا نشده (No permissions granted) یا مجوزی درخواست نشده است (No permissions requested)، برنامه نمی تواند هیچ یک از داده های شما را ببیند.
 5. اگر داده های مجوز خاصی را نشان می دهد، روی مجوزها (Permissions) ضربه بزنید. خواهید دید که کدام مجوزها مجاز هستند یا خیر. برای تغییر یا رد یا رد دسترسی به داده ها، روی هر دسته خاصی ضربه بزنید.

  بررسی مجوزهای برنامه
 6. به صفحه اصلی اطلاعات برنامه بازگردید، به پایین به برنامه های استفاده نشده بروید. می توانید همه برنامه های خود را طوری تنظیم کنید که در صورت عدم استفاده از مجوزها برای مدت زمان مشخص، آنها را به طور خودکار حذف کنند.

قبل از دانلود نرم افزاری مجوز دسترسی آن هارا چک کنید


چگونه دسترسی برنامه ها را کنترل کنیم

 1. در فروشگاه Google Play، About this game / About this app ضربه بزنید.
 2. به قسمت اطلاعات بازی بروید و روی App permissions: See More ضربه بزنید.
 3. لیستی از مجوزهایی را که برنامه "ممکن است از شما درخواست دسترسی کند" مشاهده خواهید کرد.

مجوز Android 5.1 و پایین تر


چک کردن مجوز Android 5.1 و پایین تر


قبل از Android 6.0، نمی توانستید مجوزهای یک برنامه را تغییر دهید. در نتیجه، هنگام نصب برنامه به مجوزهای خاصی نیاز دارد. در حالی که کارشناسان اندروید راهی برای حذف مجوزها از برنامه ها پس از بارگیری آنها پیدا کرده اند، این اغلب باعث می شود برنامه ها به محض دسترسی به چیزی که "مجوز" ندارد، از بین بروند.

بهترین گزینه برای گوشی های قدیمی Android این است که به Play Store> Developer> Permission details بروید تا بدانید برنامه به چه چیزی نیاز دارد. یا اگر قبلاً برنامه را بارگیری کرده اید، می توانید به Settings > Apps (or Application Manager) > (App name) > Permissions و ببینید برنامه به چه چیزی نیاز دارد.


گاهی اوقات برنامه ها شرایط مجوز خود را پس از بارگیری تغییر می دهند. اگر به روزرسانی خودکار را فعال کرده اید، نگران نباشید. اگر برنامه ای به روزرسانی با مجوزهای تغییر یافته را دریافت کرد، از شما خواسته می شود ابتدا بارگیری را به صورت دستی تأیید کنید.

برترین تجهیزات

گوگل ابزارهای مجوز برنامه را به Android 6 اضافه کرده است، اما این ابزارها تنها با هر نسخه جدید بهبود یافته اند. اندروید 11 دارای منوهای جامد و ساده ای برای مدیریت مجوزها است، اما با اندروید 12، قابلیت های جدیدی به دست می آورید. در تنظیمات سریع می توانید دسترسی دوربین یا میکروفون را برای همه برنامه ها غیرفعال کنید. داشبورد جدید حریم خصوصی و خلاصه مجوز برنامه آن یکی از ویژگی های جدید مورد علاقه ما در Android 12 است.

بنابراین خرید گوشی ای را در نظر بگیرید که بهترین نسخه اندروید 11 به بالا را در اختیار شما قرار دهد، چه C20 باشد یا G20 آینده. مدیریت مجوزهای برنامه بسیار ساده تر می شود.


بنظرتون چه عوامل دیگری برای گوشی خود مضرر است که کم رعایت میکنیم؟