دارندگان تلفن‌های هوشمند معمولاً به فونت‌ها فکر نمی‌کنند؛ اما اگر واقعاً به دنبال شخصی‌سازی و شخصی‌سازی تلفن Android خود هستید، فونت‌ها می‌توانند کمک زیادی به شما کنند. یک تغییر ساده فونت می‌تواند کل سیستم Android شمارا تازه و متفاوت جلوه دهد. درحالی‌که در رایانه‌ها، نصب یک فونت جدید می‌تواند به‌آسانی با کلیک روی یک دکمه یا چسباندن فایل های فونت جدید در پوشه فونت‌ها انجام شود، درگوشی‌های اندرویدی کمی متفاوت است.

برخی از نصب کننده های اندروید به‌منظور تمایز خود از جمعیت، فونت‌ها و تنظیمات اضافی را با تلفن‌های مربوطه خوددارند. اگرچه همه این گزینه را ارائه نمی‌دهند، اما امروزه بیش از هر زمان دیگری رایج است. خبر خوب این است که حتی اگر دستگاه شما دارای این تنظیم اضافی نباشد، بازهم می‌توانید فونت‌ها را تغییر دهید.

در ادامه نحوه تغییر فونت در اندروید بدون روت را به شما نشان می‌دهیم. روش‌های مختلفی برای استفاده از این روش وجود دارد که ما برخی از آن‌ها را مرور می‌کنیم.فونت سیستم را با ابزارهای داخلی تغییر دهید

سازندگان گوشی‌های هوشمند مانند سامسونگ، ال‌جی، اوپو، وان پلاس، ویوو و شیائومی به کاربران خود اجازه می‌دهند فونت سیستم را تغییر دهند. درحالی‌که سایر سازندگان گوشی‌های هوشمند تعداد مناسبی از گزینه‌های فونت دارند، OnePlus تنها دو گزینه را ارائه می‌دهد - Roboto و OnePlus Slate.

ما مراحل تغییر فونت گوشی‌ها را از برخی از محبوب‌ترین سازندگان تلفن‌های هوشمند در زیر لیست می‌کنیم، اما اگر صاحب یک تلفن از برند دیگر هستید، می‌توانید این گزینه را در بخش "مشاهده (display)" یا "تم (themes)" جستجو کنید.


آموزش تغییر فونت درگوشی‌های سامسونگ

آموزش تغییر فونت درگوشی‌های سامسونگ


 1. تنظیمات را بازکنید.
 2. روی Display ضربه بزنید.
 3. روی فونت و زوم صفحه (Font and screen zoom) ضربه بزنید.
 4. سبک فونت خود را انتخاب کنید و کار شما تمام شد.


همچنین می‌توانید فونت‌های بیشتری را از Samsung Galaxy Store بارگیری کنید.تغییر فونت درگوشی‌های شیائومی

شیائومی به کاربران خود اجازه می‌دهد تا فونت‌های جدید را از طریق تم ها بارگیری و نصب کنند، اما متأسفانه فونت‌ها فقط در مناطق خاصی مانند هند و هنگ‌کنگ در دسترس هستند. اگر در این مناطق زندگی نمی‌کنید، می‌توانید منطقه تلفن خود را به هند تغییر دهید و سپس یک فونت جدید بارگیری کنید. تغییر منطقه همچنین به این معنی است که اکنون به‌روزرسانی نرم‌افزار مربوط به آن منطقه را دریافت خواهید کرد.

 1. برنامه Themes را بازکنید.
 2. Fonts را انتخاب کنید.
 3. فونت موردنظر خود را انتخاب و اعمال کنید.


تغییر فونت درگوشی‌های Oppo

تغییر فونت درگوشی‌های Oppo


 1. فروشگاه تم را بازکنید. اگر نسخه Theme Store قدیمی‌تر از 6.4 است، برنامه را به‌روز کنید.
 2. روی نماد قلم ضربه بزنید.
 3. اکنون می‌توانید فونت موردنظر خود را بارگیری یا امتحان کنید.


تغییر فونت درگوشی‌های Vivo

 1. برنامه تم را بازکنید
 2. روی نماد فونت در نوار پایین ضربه بزنید.
 3. فونت موردنظر خود را انتخاب کرده و آن را اعمال کنید.


تغییر فونت درگوشی‌های OnePlus

 1. به تنظیمات بروید.
 2. سفارشی‌سازی (Customization) را بازکنید
 3. فونت موردنظر خود را تنظیم کنید.


تغییر فونت درگوشی‌های LG

تغییر فونت درگوشی‌های LG


 1. تنظیمات را بازکنید.
 2. به صفحه‌نمایش (Display) بروید.
 3. روی Font ضربه بزنید.
 4. فونت موردنظر خود را انتخاب کنید یا فونت‌های بیشتری را از LG SmartWorld بارگیری کنید.


برای تغییر فونت از برنامه‌های دیگر استفاده کنید

اگر تلفن شما فونت داخلی ندارد و نمی‌خواهید آن را روت کنید، می‌توانید از یک برنامه‌ی دیگر مانند Nova برای تغییر فونت استفاده کنید. برخلاف ابزارهای داخلی که فونت را در کل سیستم تغییر می‌دهند، ین نوع برنامه‌ها فقط می‌توانند فونت را برای عناصر تغییر دهند، نه کل سیستم.


برنامه تنظیمات Nova را باز کنید.


 • تنظیمات برنامه  Nova را باز کنید.
 • شما باید فونت هر سه را به‌صورت جداگانه تغییر دهید.
 • به‌طور مشابه، سایر لانچرها گزینه‌هایی برای تغییر فونت در تنظیمات شما ارائه می‌دهند.


برنامه‌های فونت برای گوشی‌های روت شده

اگر به تلفن خود دسترسی کامل دارید، می‌توانید از برنامه‌هایی مانند FontFix و iFont برای بارگیری و نصب فونت‌های جدید بر روی گوشی خود استفاده کنید. هر دو برنامه صدها فونت را برای انتخاب ارائه می‌دهند. قبل از نصب این برنامه‌ها مطمئن شوید که تلفن شما روت شده است، در غیر این صورت برای شما کار نمی‌کند.

اگر از کار با File Explorer با امتیازات ریشه (قبل از پشتیبان گیری) راحت هستید، می‌توانید فایل TTF را به‌صورت دستی در / system / fonts جایگزین کرده و مجوزها را به rw-r-r تغییر دهید. به یاد داشته باشید که نام فایل TTF تازه درج‌شده را در همان محل فایل TTF قبلی قرار دهید و پس از اتمام دستگاه خود را راه‌اندازی مجدد کنید.


این‌ها روش‌های متفاوتی برای تغییر فونت گوشی اندرویدی شما هستند. اگر فکر می‌کنید ما یک برنامه فونت عالی برای گوشی‌های روت شده یا بدون روت ازدست‌داده‌ایم، در نظرات به ما اطلاع دهید. در همین حال، اگر نمی‌دانید چگونه می‌توان از شر بدافزار در اندروید خلاص شوید با موبایلتو همراه باشید.